– A kontinensviadal előtt úgy fogalmazott, öt-hat érmet vár a csapattól, ez teljesült. Elégedettek lehetünk?
– Legelőször azt mondtam, hat-hét érmet remélek, de amikor kiderült, hogy a tavalyi Európa-bajnokunk és vb-bronzérmesünk, Muszukajev Iszmail vírusos megbetegedés miatt kihagyja a versenyt, öt-hatra módosítottam ezt a számot – felelte a Nemzeti Sport kérdésére a hazai szövetség kétszeres kötöttfogású világ- és Európa-bajnok szakmai igazgatója, Bácsi Péter. – Azt is mondtam, hogy nagyon örülnék legalább egy aranyéremnek, ez is bejött, szóval alapvetően jól teljesítettünk. Persze van bennem hiányérzet, akadtak olyan meccseink, amelyek nyerhetőek lettek volna, gondolok például a háromszoros Európa-bajnok Orsós Sztálvira döntőjére vagy Lévai Tamás vigaszági mérkőzésére.
Ugyan, mi abban a meglepetés, ha egy patinás sportág, amely a magyar olimpiai örökrangsor negyedik helyén áll, az aktuális világversenyen eléri a kitűzött szakmai cél felső határát? Papírforma, hogy egy sportos kifejezésnél maradjunk. Némi elismerést mégis megér a birkózók zágrábi Eb-szereplése, egyrészt, mert 22 éves ifjak (Takács István) teljesítik be a dobogó tetején a 2021 utáni generációváltást, mert még mindig jó veteránok (Ligeti Dániel) mellett motivált honosítottak (Orsós Sztálvira, Bajcajev Vlagyiszlav), kellemes meglepetések (Bognár Erika) és már bizonyító klasszisok (Lévai Zoltán) teszik hozzá a magukét. Vagy épp mások, akiknek most kevésbé volt szerencséjük. Nem baj, majd legközelebb, mondjuk, a szeptemberi olimpiai kvalifikációs vb-n. Deák Zsigmond |
– Mindhárom szakág két-két érmet szerzett, ez ritka.
– Összességében elégedettek lehetünk a válogatottjainkkal. A két-két érem jó eredmény, ahogy mondtam, a nők között az aranyra is volt esélyünk, az nem jött össze, viszont Bognár Erika bravúrral a második helyen zárt. Szabadfogásban Muszukajev távollétében nagyjából a két érem volt a realitás.
– A 87 kilogrammos kötöttfogású Takács István élete első felnőtt Európa-bajnokságán felért a csúcsra. Meglepetésként érte?
– Utánpótlásban U23-as, valamint junior világ- és Európa-bajnok sportolóról van szó, aki az idén év elején is megmutatta, hogy nagyon jó teljesítményre képes, hiszen nívós nemzetközi versenyeket nyert meg, ezzel az aktuális vb-bronzérmes Losonczi Dávidot megelőzte a válogatottságért folyó harcban. Nem lepett meg, hogy ennyire jól szerepelt, titkon reménykedtem abban, hogy Európa-bajnok lesz. Le a kalappal előtte, különösen azért, mert a döntőben hátrányból állt fel a török Ali Cengiz ellen.
– Kötöttfogásban elmondható, hogy az olimpiai súlycsoportok többségében jól szerepeltünk. Ezt vehetjük jó előjelnek a szeptemberben Belgrádban esedékes olimpiai kvalifikációs világbajnokság előtt?
– Takács István és Lévai Zoltán is olimpiai kategóriában állt dobogóra. A 130 kilogrammos Vitek Dáriusz szereplése, noha kiesett, kellemes meglepetés volt, hiszen az Eb előtt betegséggel bajlódott, ehhez képest állóképességben mindkét ellenfelét felőrölte. Ha nem lett volna a felkészülését hátráltató tényező, akkor azt hiszem, megismételhette volna a tavalyi eredményét azzal, hogy dobogóra áll. A 97 kilós Lévai Tamásnak erősödnie kell még, ám örömteli volt látni, hogy az örmény olimpiai és négyszeres világbajnok, valamint immár hatszoros Eb-győztes Artur Alekszanjannal ő birkózta a legszorosabb mérkőzést.
– Bronzérmes szabadfogású klasszisunk, Ligeti Dániel (125 kg) teljesítménye üde színfolt volt, az elődöntőben megizzasztotta a háromszoros világbajnok grúz Geno Petriasvilit.
– A grúz birkózó stílusa jobban fekszik neki, mint a súlycsoport másik extraklasszisáé, az immár tízszeres Eb-győztes Taha Akgülé. Bíztam abban, hogy pályafutása során ötödik alkalommal is felállhat az Európa-bajnoki dobogóra. A felkészülés alatt többször egyeztettem Bánkuti Zsolt szövetségi kapitánnyal az állapotáról. Dani hajlamos arra, hogy lelkileg meginogjon, ebben a tekintetben viszont most teljesen stabil volt, bízott önmagában. Ha mentálisan rendben van, akkor ő is képes lehet arra, hogy kvótát szerezzen Belgrádban.
– Mondhatjuk, hogy ez a verseny volt a kvalifikációs világbajnokság főpróbája
– Azt megelőzően természetesen lesznek még felkészülési viadalok, és hazai szinten is vannak olyan súlycsoportok, amelyekben nagy rivalizálás zajlik a válogatottságért, de igen. Ha Szerbiában is ugyanilyen jó teljesítményt nyújtunk, akkor több kvótát szerezhetünk, mint ami eddig megszokott volt tőlünk az első kvalifikációs eseményen. Persze azzal is számolnunk kell, hogy az orosz sportolók visszatérnek a mezőnybe, jól tudjuk, hogy a legerősebb birkózó-nagyhatalomról van szó. Azt elmondhatom, hogy három-négy kvalifikációval elégedettek lennénk.
EURÓPA-BAJNOKSÁG, ZÁGRÁB
A magyarok helyezései
Kötöttfogás
60 kg:8. Torba Erik (BHSE)
63 kg:12. Kecskeméti Krisztián (Ceglédi VSE)
67 kg:16. Pohilec Ádám (BHSE)
72 kg:12. Fritsch Róbert (BHSE)
77 kg: 3. Lévai Zoltán (BHSE)
82 kg:14. Szilvássy Erik (Csepeli BC)
87 kg: 1. Takács István (BHSE)
97 kg:9. Lévai Tamás (BHSE)
130 kg:9. Vitek Dárius (BHSE)
Szabadfogás
61 kg:8. Halidov Gamzatgadzsi (ESMTK)
74 kg:7. Kuramagomedov Murad (Tatabányai SC)
79 kg:10. Vida Csaba (Kecskeméti TE)
86 kg:17. Püspöki Patrik (Bajai BC)
97 kg: 3. Bajcajev Vlagyiszlav (Csepel TC)
125 kg: 3. Ligeti Dániel (Haladás)
Női birkózás
50 kg:12. Szekér Szimonetta (BHSE)
53 kg: 2. Orsós Sztálvira (Csepel TC)
55 kg: 2. Bognár Erika (BHSE)
57 kg:9. Szél Anna (Orosházi BSK)
59 kg:9. Szabó Nikolett (FTC-KIMBA)
58 kg:10. Szabados Noémi (FTC-KIMBA)