Tokió 2020: csak vakcinával reális az olimpia jövő évi megrendezése

SZ. A.SZ. A.
Vágólapra másolva!
2020.04.20. 10:29
null
Az egészségügyi dolgozók tiszteletére bekékült az emlékmű (Fotó: Twitter)
Az emlékművet kivilágították az egészségügyi dolgozók tiszteletére, a fáklyát elrejtették, a stábot hazaküldték, a plusz költségeket igyekeznek felbecsülni – Tokióban negyedév múlva kezdődtek volna a játékok.

 

Tekintve, hogy 2020. április 20. van, normál esetben közelítenénk a negyedéves határvonalhoz az eredetileg idén július 24. és augusztus 9. közé tervezett XXXII. nyári játékokat illetően – főleg, hogy július 22-én már pattogott volna a labda baseball-, softball- és labdarúgómeccseken is… –, ehelyett most arról számolhatunk be, hogy Tokióban gyakorlatilag elrejtették az olimpiai lángot a beszüntetett váltófutás fáklyájával együtt, amelynek tervezője Twitter-posztban mutatta be, miként lehet szemüvegszárakra szerelhető műanyag lapból védőmaszkot fabrikálni a koronavírus ellen…

 

KEVESEBB RONGYRÁZÁS
Miközben egy olimpia megrendezése iszonyatos költséggel jár, Tokiónak pedig a járvány sem segít, a NOB-bal közös csapat igyekszik mérsékelni a pénzügyi terheket, és már 118 olyan javaslattal élt az eredeti tervekkel kapcsolatban, amelyekkel lejjebb vihetők vagy törölhetők egyes tételek. Van a „muszáj” és „jó lenne” kategória, utóbbiakból pedig lehet szortírozni, például azon utakat és rendezvényeket, amelyeket a szponzorok(nak) szerveznének, mert ha meg is lehet tartani az olimpiát jövőre, aligha lesz ugyanakkora az utazási és rongyrázási kedve mindenkinek, mint eddig volt…

Mivel az olimpia új időpontja 2021. július 23.–augusztus 8., háromról tizenöt hónapra kerültünk a játékoktól, ráadásul Japánban május 6-ig meghosszabbították a vészhelyzetet, úgyhogy a szervezőbizottság tagjai is home office-ba húzódtak, onnan igyekeznek megtervezni az elhalasztott játékokig vezető utat, amit elvileg már a következő hónapban a nyilvánosság elé tárnak. A fő elintéznivalók közé tartozik, hogy amikor egyáltalán lehetségessé válik, sikerüljön elintézni a Tokió felhőkarcolóiban lefoglalt irodahelyiségek bérletének meghosszabbítását, amely idén őszig szól…

 

A következő probléma a versenyhelyszínek biztosítása, hiszen mindenki erre az évre és nem jövő nyárra készült, ráadásul némelyiket ideiglenes kórházként használják éppen, az 1964-ben szintén Tokióban rendezett játékok emlékművét pedig minden este kéken világítják ki az egészségügyi dolgozók tiszteletére. És persze mindennél fontosabb, hogy mekkora lesz a halasztás költségvonzata, és ki állja majd a cechet?

 

Még a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke, az örök optimista Thomas Bach szerint is „több száz millió dollár” lehet a költségnövekedés, de „valójában jelenleg felbecsülhetetlen”. Az mindenesetre valószínűnek tűnik, hogy a hivatalosan 12.6 milliárd dolláros (4092 milliárd forintos), ám több könyvvizsgáló szerint inkább kétszer nagyobb eredeti olimpiai költségvetésen túl a többletet is Japánnak kell előteremtenie, mert a NOB a nemzeti tagszövetségeit, illetve a nemzetközi sportági szövetségeket segíti majd – a Nemzetközi Vitorlásszövetség már fel is tette a kezét.

 

A szervezőbizottság elnöke, Muto Tosiro szűkszavú közlése szerint a fáklyát titkos helyre szállították, a japánok és a NOB közös csapattal dolgozik a játékok átütemezésén. Ezt a testületet az ausztrál John Coates vezeti, aki szerint éppen az olimpia lehelhet majd életet a japán gazdaságba a járvány utáni turizmus fellendítésével – csakhogy a University of Edinburgh professzora, Devi Sridhar szerint még a 2021-es olimpiára sincs garancia…

 

„Ha egy éven belül meglesz a vakcina, reális a játékok megtartása, feltéve, hogy a hatóanyag tényleg hat, megfizethető és hozzáférhető – mondta az amerikai Sridhar. – Helyes döntés volt a halasztás, de ha ez a tudományos áttörés elmarad, 2021-ben is valószínűtlen az olimpia. A helyzet kezelésének egyetlen módja, hogy bízzunk, támogassuk a tudományt és az egészségügyet, mert ők segítenek át minket az egészen.”

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik