A budapesti Olasz Kulturális Intézetben rendezett szerdai ceremónián – amelyen jelen volt Maria Assunta Accili, Olaszország magyarországi nagykövete és Simicskó István sportért felelős államtitkár is – Giorgio Scarso és Csampa Zsolt sportági elnök látta el kézjegyével a riói olimpiáig szóló szerződést.
Az ünnepi eseményen elhangzott, hogy vívásban az olasz a legeredményesebb olimpiai sportnemzet 48 megszerzett ötkarikás aranyéremmel, míg a magyar – a francia mögött – a harmadik helyen áll 35-tel, így ezúttal nem egy erősebb által nyújtott segítségről van szó, hanem az erők egyesítéséről.
„Úgy gondoljuk, hogy ha van olyan sport, amely kifejezi az olasz és a magyar együttműködést, akkor az éppen a vívás” – mondta köszöntőjében a nagykövet, hozzátéve, hogy a megállapodás alapvetően a tapasztalatok átadásáról szól.
Simicskó István arról beszélt, hogy a sport jó eszköz a közös nevező megtalálására, „olasz barátainkkal” az együttműködés egyszerű, mert „sok mindent hasonlóan értünk, sok mindennek hasonlóan örülünk”. Hangsúlyozta, hogy a magyar kormány stratégiai területnek tartja a sportot, ezen belül kiemelten kezeli a vívást, ezért is üdvözli ezt a példaértékű megállapodást.
Giorgio Scarso azt emelte ki, hogy első alkalommal köt ilyen jellegű megállapodást két erős vívónemzet. Hozzátette, hogy a világ globalizálódik, ez a vívásban is érzékelhető, de mint mondta: „van egy olyan irány is, hogy az erőinket egyesítsük”. Kérdésre válaszolva megemlítette, hogy nagyon sok szerződést kötöttek már, de azok eddig mind arra irányultak, hogy fejlődő országokban segítsék elő a vívás elterjedését, most viszont két olyan szövetség talált egymásra, amelyik alapító tagja volt az idén százéves nemzetközi szövetségnek.
Scarsót tavaly decemberben hívta meg Magyarországra Csampa Zsolt, hogy a legutóbbi, 2011-es cataniai vb szervezésének tapasztalatairól érdeklődjön az idei, hazai világbajnokság közeledtével, s az akkori beszélgetés együttműködést eredményezett, ez vezetett el a szerdai szerződéskötésig.
Az MTI érdeklődésére a magyar szövetség elnöke elmondta, hogy a Santelli-emlékversenyen a tervek szerint minden korosztály és minden fegyvernem érintett lenne, s már az idén szeretnének versenyt rendezni Budapesten és Rómában is.
Az Olaszországban született és Magyarországon elhunyt vívómester, Italo Santelli mindkét ország vívósportjának meghatározó alakja volt, itthon az 50-es évektől a 90-esekig rendszeresen tisztelegtek előtte a nevét viselő emlékversennyel.