Cseh László világcsúccsal lett Európa legjobbja

2005.12.08. 19:06
Egészen fantasztikusan, két aranyéremmel és egy világcsúccsal kezdődött magyar szempontból a rövidpályás úszó-Európa-bajnokság az olaszországi Triesztben. Cseh László 200 vegyesen győzött új világrekorddal, míg 200 pillangón Boulsevicz Beatrix nyert országos csúccsal.
Cseh László 2007-ben a nagymedencés világbajnokságon valóban legyőzheti Michael Phelpset

Ismét bebizonyosodott, hogy Cseh László Európa legjobb vegyesúszója, sőt rövidpályán jelen pillanatban a legjobb a világon. Ezt támasztja alá, hogy a Kőbánya SC húszesztendős versenyzője új világcsúccsal nyerte meg a 200 méteres távot a 25 méteres medencében, a trieszti kontinenstornán.

A nagymedencés világ- és Európa-bajnok Cseh László a legjobb idővel jutott be a fináléba 200 vegyesen, és rajt-cél győzelmet aratott. Nem volt ellenfele.

Olimpiai bronzérmesünk 100 méternél majdnem másfél másodperccel volt jobb a trinidadi George Bowell világrekordjánál, amelyet még 2004. március 25-én úszott az egyesült államokbeli East Meadow-ban. Százötvennél 1,15 mp-re csökkent az előny az abszolút időhöz képest, de ekkor már látszott, hogy nemcsak "szimpla" Európa-bajnoki aranyérem lesz ebből, hanem annál is több.

Cseh László több mint két másodperces előnnyel, 1:53,46 perces idővel csapott a célba, így majdnem fél másodperccel javította meg a világcsúcsot. Ebben a számban a magyarok közül legutóbb az atlantai olimpia bajnoka, Czene Attila volt világrekorder.

Ebben a számban Kerékjártó Tamás révén is érdekeltek voltunk, és szereztünk még egy ötödik helyet.

Boulsevicz Beatrix – parádés hajrá!
Boulsevicz Beatrix néhány perccel előzte meg Cseh Lászlót, így övé lett az a dicsőség, hogy az első magyar aranyérmet szerezte Triesztben. Az 1987-es születésű, azaz mindössze 18 esztendős magyar lány a legjobb idővel került be a fináléba, de sokáig csak a harmadik helyen úszott. A táv nagy részében a német Annika Mehlhorn állt az élen.

Az utolsó huszonöt méteren aztán Boulsevicz elképesztő hajrát vágott ki, szinte repült a vízben, és tisztán, szemmel is jól láthatóan elsőként érte el a falat. 2:06,62 perces idejével a magyar lány megjavította az országos csúcsot is, amelyet az idén meglepetésre visszavonuló Risztov Éva tartott.

Jutott még egy negyedik és egy nyolcadik helyezés a magyar küldöttségnek az első napon. Kovács Ágnes 200 vegyesen lett negyedik új országos csúccsal, a mellúszásban olimpiai és kétszeres világbajnok versenyző 50 méterrel a cél előtt még harmadik volt. Ebben a számban Hosszú Katinka elmaradt a középfutamban úszott remek egyéni csúcsától (2:13,93), és 2:17,10-zel a nyolcadik helyen végzett.

Cseh László világcsúcsa mellett Markus Rogan is megdöntötte a világ eddigi legjobb időeredményét a 200 méteres férfi hátúszás döntőjében. Az osztrák versenyző az amerikai Aaron Peirsol rekordját múlta felül kilenc századdal, az új csúcs 1:50,43 perc.

Európa-csúccsal nyerte meg a 400 méteres gyorsúszást az orosz Jurij Priljukov, aki 3:37,81 perccel, ez 1,8 másodperccel jobb, mint az olasz Massimiliano Rosolino korábbi kontinensrekordja.