Közel száz sportoló merül majd a medence aljára, és méri össze tudását az angolszász országok egyik legnépszerűbb sportágában.
„Remélhetőleg magyar győzelemmel zárul a bajnokság. Erre minden esélyünk megvan, mivel körülbelül egy éve új edzésterv szerint dolgozunk, ami minden eddiginél intenzívebb és összetettebb gyakorlást ír elő” – mondja Cserkúthy András, a Magyar Búvárszakszövetség Víz Alatti Hoki Szakbizottságának elnöke. Az új edzésterv célja a magyar győzelem a 2016-os dél-afrikai világbajnokságon. Addig hetente négyszer, szárazföldi és vízi edzésekkel erősít a csapat Andics Árpád, a magyar válogatott edzőjének a segítségével.
A most pénteki bajnokság eredménye a nemrég megújult Víz Alatti Hoki Szakbizottság munkáját is tükrözi majd. „Habár a szakbizottság egy ideje már működik, az utóbbi pár hónapban sikerült egy olyan szakmai stábot felállítani, akik óriási lelkesedéssel dolgoznak a sportág népszerűbbé tételén és az utánpótlás szervezésén” – mondja Cserkúthy András.
A medence alján zajló sportot egy Alan Baker nevű búvár találta ki 1954-ben azzal a céllal, hogy a búvárokat a téli hónapokban is edzésben tartsák, amikor a tenger vize túl hideg a kinti merüléshez. A játékhoz maszkra, légzőcsőre, uszonyra és kesztyűre van szükség, az ólomból készült korongot pedig egy ütő segítségével igyekszik a csapatonkénti hat-hat játékos a kapuba lőni.
Magyarországon 1995 óta létezik víz alatti hoki, jelenleg tíz csapat játssza a legfiatalabbak körében is egyre népszerűbb sportot. Az egyetlen női csapat 2008-ban alakult és azóta szép eredményekkel büszkélkedhet, az idei pármai nemzetközi bajnokságon erős mezőnyben lett első helyezett.