Brazilverés francia módra

RODICS DÁNIELRODICS DÁNIEL
Vágólapra másolva!
2006.11.19. 16:14
Címkék
A Japánban zajló férfi röplabda-világbajnokság csoportmérkőzéseinek harmadik fordulójában, a Franciaország–Brazília rangadón óriási meglepetésre vereséget szenvedett a címvédő dél-amerikai csapat.
Frantz Granvorka
Frantz Granvorka
Frantz Granvorka
Frantz Granvorka

A vasárnapi párosításokat – és később az eredményeket – elnézve egyértelmű, hogy a forduló rangadója a francia–brazil meccs volt. Fukuokában, a Marine Messe stadionban könnyedén szereztek négypontos előnyt a brazilok az első technikai időig, de a folytatásban négy rontásukkal egyenlítéshez segítették a franciákat. Dante Amaral, és a népszerű Gilberto Giba Godoy folyamatosan bombázta a rivális térfelét, miközben francia részről Frantz Granvorka próbálta felfedezni a dél-amerikaiak védekezési hiányosságait. A második kötelező pihenőnél még minden simának tűnt (16:10), hamarosan azonban felzárkóztak (17:15) Franciaország legjobbjai. Granvorka aott néhány elhibázhatatlan labdát, a brazil edző, Bernardo Rezende pedig gyorsan időt kért. Gerald Hardy és Oliver Kieffer labdáit ügyesen kivédekezték az ekkor legfőképpen Guillaume Samica pontjaival ismét jelentős előnybe kerülő, és hamarosan a szettet is megnyerő (25:20) brazilok.

Vélemények, értékelések

Phillipe Blain, szövetségi kapitány, Franciaország: „Nagyon boldog vagyok, mert egy kimondottan nehéz meccset sikerült megnyernünk, játékosaim tudásuk legjavát nyújtották. Ez volt eddig a legjobb meccsünk, a siker nagyon fontos a folytatás miatt is, de még nagyon hosszú út áll előttünk, s ez még csak a kezdtet volt.”
Stephane Antiga, csapatkapitány, Franciaország: „Legyőztük az olimpiai- és világbajnok brazilokat! Leírhatatlan érzés! Remélem, folytatni tudjuk remeklésünket, mindenképpen szeretnénk az elődöntőbe kerülni.”
Guillaume Samica, Franciaország: „Sokat tanultunk a Világliga küzdelmeiből, és a sorozat döntőjéből, amelyet a brazilok ellen vívtunk. A világbajnokság első és második fordulójában is nyertünk, de ez teljesen más érzés!”
Bernardo Rezende, szövetségi kapitány, Brazília: „Remek mérkőzést játszottunk, gratulálok a franciáknak! Elvesztették egy kezdőjátékosukat, Oliver Kieffert, ezért még jobban összpontosítottak. Sajnos sok hibát vétettünk, nyitásainkkal sem vagyok elégedett. Sokkal keményebben, jobban kell röplabdáznunk a folytatásban, nehogy bajba kerüljünk!”
Ricardo Garcia, csapatkapitány, Brazília: „Nehéz meccs volt, mert remekül játszottak a franciák, mi viszont sokat rontottunk, egy ilyen rangadón, mint a mai volt, ez megengedhetetlen. Csalódott vagyok, de a franciák megérdemelten nyertek.”
Romain Vadeleux jóvoltából hamar magához ragadta a vezetést a francia válogatott a második játszma elején, Hardy is megvillant néhányszor, így tartóssá vált az európaiak vezetése (8:7). A következő percekben Samica, Valedeux és Granvorka szép megoldásokkal kápráztatta el a közönséget (16:15), később Nascimento és Giba bombái váltottak ki nyíltszíni tapsot. A latin-amerikaiak rendületlenül próbálkoztak, de képtelenek voltak egyenlíteni (18:16), szövetségi kapitányuk akkor kért időt (23:20), amikor már késő volt. Két francia támadást is kivédekezett a címvédő, de a csapatkapitány, Stephane Antiga harmadszor nem hibázott (25:22, 1:1).

Nascimentót elkapta a gépszíj, és persze a bizonyítási vágy, de Granvorka, Vadeleux és Samica is elemében volt a harmadik szett elején. Fej-fej mellett araszoltak a csapatok a periódus közepén is, Nascimento parádézott, Gustavo Endres blokkolta Samica ütését, mégis a franciák vezettek 14:12-re, a második technikainál pedig 16:14-re. Az előző két meccsen középen játszó Dante Amaral a balszélre került, hogy segítse Gibát, francia részről Granvorka és Antiga próbálta semlegesíteni ezt a duót. A néhány héttel ezelőtt a Párizsban rendezett Tournoi de France négycsapatos felkészülési torna döntőjében Szerbia-Montenegró ellen 3:0-s vereséget szenvedő franciák feladója, Pierre Pujols ekkor magabiztosan irányította csapatát, amely 20:17-es előnybe került. Giba és Rodrigo Santana jóvoltából zárkózott Brazília, Nascimento révén pedig 21:20-nál a vezetést is átvette. Granvorka egyenlített, a francia edző cserélt. Érkezett Xavier Kapfer, mégsem ő, hanem Vadeleux megmozdulásai döntötték el a játékrészt (25:23, 2:1), ekkor összesítésben már Franciaország vezetett.

Ahogy korábban, a negyedik játszmában is az európai gárda kezdett jobban (4:1), Giba révén azonban hamar felzárkózott (8:7) Brazília. A franciák a folytatásban is remekeltek, a brazilok pedig nem várt módon pánikba estek, hibáztak, előbb 18:13-os, majd 21:16-os hátrányba kerültek. Az olimpiai- és világbajnok brazilokat nem véletlenül tartják a világ legjobbjainak, amikor már mindenki elkönyvelte a vereségüket, talpra álltak! Rendezték soraikat, és máris döntetlent (21:21) mutatott az eredményjelző. Ekkor a franciáknak szorult össze a torkuk, de öt labdamenet után újra pontot szereztek, sőt, Endres hosszú nyitása után meccslabdához jutottak.

Ekkor kezdődött az ideőrlő dráma! Az európaiak hibáztak (24:24), Garcia a hálóba nyitott. Granvorka, és a liberó, Jean-Francois Exiga remekül játszott ekkor is, de az ideges Pierre Pujol szervát rontott, ám hamarosan egy kupacban egymás hegyén-hátán tornyosultak a franciák, hiszen kiélezett végjátékban megnyerték a meccset, és továbbra is veretlenek, nem úgy, mint a meglepő vereséget szenvedő brazilok.

RÖPLABDA, VILÁGBAJNOKSÁG, FÉRFIAK, JAPÁN

3. forduló.
A-csoport (Szaitama): Kína–Argentína 2:3 (22, –21, 17, –17, –15), Lengyelország–Egyiptom 3:0 (13, 19, 24), Puerto Rico–Japán 1:3 (–23, –20, 21, –34).
Az élcsoport állása: 1. Lengyelország 6 (9:0), 2. Japán 5 (8:6), 3. Puerto Rico 4 (6:8).

B-csoport (Fukuoka): Kuba–Ausztrália 3:0 (15, 19, 20), Görögország–Németország 0:3 (–22, –26, –21), Franciaország–Brazília 3:1 (–20, 22, 23, 27).
Az élcsoport állása: 1. Németország 6 (9:1), 2. Franciaország 6 (9:3), 3. Brazília 5 (7:4).

C-csoport (Nagano): Egyesült Államok–Csehország 3:1 (16, –15, 20, 23), Venezuela–Bulgária 1:3 (22, –17, –22, –17), Olaszország–Irán 3:1 (15, –21, 21, 19).
Az élcsoport állása: 1. Bulgária 6 (9:3), 2. Olaszország 5 (8:4), 3. Venezuela 5 (7:5).

D-csoport (Szendai): Kazahsztán–Koreai Köztársaság 1:3 (–22, 23, –18, –21), Tunézia–Szerbia-Montenegró 0:3 (–21, –12, –23), Kanada–Oroszország 0:3 (–19, –20, –21).
Az élcsoport állása: 1. Szerbia-Montenegró 6 (9:1), 2. Oroszország 5 (6:3), 3. Kanada 5 (6:4)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik