BL: a Bayern rekorddöntéssel taszította még mélyebbre az MU-t

DOMONKOS SÁNDOR BÁLINTDOMONKOS SÁNDOR BÁLINT
2023.12.13. 10:06
Angol csapat sosem kapott még annyi gólt a Bajnokok Ligája csoportkörében, mint ebben az idényben a Manchester United (Fotó: Getty Images)
Mint ismert, a Bayern München Kingsley Coman 67. percben szerzett góljával győzött 1–0-ra az Old Traffordon, így a házigazda Manchester United csoportnegyedikként zárta az A jelű négyest a Bajnokok Ligája csoportkörében. A bajorok zsinórban 40. csoportmeccsükön nem kaptak ki, miközben a Man. United a 15 kapott góllal negatív csúcsot állított fel.

A mérkőzésre kezdőként nevezett Bayern-kapus, Manuel Neuer pályafutása 700. tétmérkőzését vívta, s a mostani volt a 318., melyen nem kapott gólt. A müncheniek az 1–0-s idegenbeli sikerrel ezúttal is veretlenül zárták a csoportkört a BL-ben, ezzel egymás után 40 meccsen nem találtak legyőzőre a sorozat ezen fázisában (36 győzelem, négy döntetlen), ami rekord, ahogy az is, hogy sorozatban kilenc idegenbeli csoportmeccset nyertek meg.

Coman győztes gólját Harry Kane készítette elő, aki az idényben első labdarúgóként járult hozzá 30 gólhoz (22 gól, 8 gólpassz)

Az MU úgy zárt az A-csoport negyedik helyén, hogy hat meccsen 15 gólt kapott, ez pedig a legtöbb egy Premier League-csapattól a Bajnokok Ligája csoportkörében. A Bayern elleni az MU idénybeli 12. veresége volt 24. meccsén, ez pedig épp annyi fiaskó, mint az előző kiírás 62 meccsén. A „vörös ördögökkel” történetük során másodszor fordult elő, hogy a BL-csoport utolsó helyén zárjanak, ilyen csak a 2005–2006-os kiírásban történt velük ezt megelőzően. Ráadásul az MU a legutóbbi hét kiírásban háromszor sem jutott tovább a csoportkörből – Sir Alex Ferguson irányításával 18 év alatt háromszor nem volt ott az egyenes kieséses szakaszban az MU.

A Bayern mögött csoportmásodikként záró FC Köbenhavn ötödik skandináv csapatként jutott az egyenes kieséses szakaszba a BL-ben, a svéd Göteborg az 1994–1995-ös, a Rosenborg az 1996–1997-es és az 1999–2000-es, illetve a koppenhágaiak 2010–2011-es idényben voltak ott a legjobb 16 között.

BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
6. (UTOLSÓ) FORDULÓ
A-CSOPORT
Manchester United (angol)–Bayern München (német) 0–1
(Coman 67.)
FC Köbenhavn (dán)–Galatasaray (török) 1–0 (Lerager 58.)
4. Manchester United 6 1 1 4 12–15 –3 4

A Sevilla Lens elleni egyenlítő gólját Sergio Ramos szerezte, akinek ez volt a 17. gólja a Bajnokok Ligájában, ezzel már egyedüliként ő a legeredményesebb védő a sorozatban, maga mögött hagyva Gerard Piquét és Roberto Carlost. A Sevilla azonban az utolsó fordulóban sem tudott nyerni, ezzel a Deportivo La Coruna (2004–2005), az Atlético Madrid (2009–2010), a Villarreal (2011–2012) és a Real Sociedad (2013–2014) után ötödik spanyol csapatként zárta nyeretlenül a csoportkört (két döntetlen, négy győzelem).

Pedig a Lens sem remekelt, a házigazda francia csapat úgy nyert 2–1-re, hogy az első félidőben 220 labdaérintése közül egy sem volt az ellenfél tizenhatosán belül.

A holland élvonalban százszázalékos PSV 55 európai bajnokság 742 csapata közül egyedüliként nyújtott hibátlan teljesítményt hazája bajnokságában, mindössze egyetlen tétmérkőzést buktak az eindhoveniek az idényben, épp az Arsenal elleni idegenbeli BL-meccset. Ráadásul a PSV-nél 18 évesen és 250 naposan lépett pályára Isaac Babadi, aki Steven Bergwijn után a második legfiatalabb PSV-játékos egy BL-meccsen (Bergwijn 2015 decemberében 18 évesen és 61 naposan debütált). A holland csapattal pedig a legrangosabb klubsorozatban 1997–1998 után másodszor fordult elő, hogy egy vereséggel zárta a csoportkört.

A PSV erejét mutatja az is, hogy 2023-ban hazai pályán még nem szenvedett vereséget.

B-CSOPORT
Lens (francia)–Sevilla (spanyol) 2–1
(Frankowski 63. – 11-esből, Fulgini 90+6., ill. S. Ramos 79. – 11-esből)
PSV (holland)–Arsenal (angol) 1–1 (Vertessen 50., ill. Nketiah 42.)

A B-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Arsenal 6 4 1 1 16– 4 +12 13
2. PSV 6 2 3 1 8–10 –2 9
3. Lens 6 2 2 2 6–11 –5 8
4. Sevilla 6 2 4 7–12 –5 2

A Real Madrid az Union Berlin elleni sikerrel története során harmadszor zárta százszázalékos mérleggel a csoportkört, amikor viszont így végeztek a királyiak – José Mourinhóval a 2011–2012-es kiírásban és Carlo Ancelottival a 2014–2015-ös évadban – akkor az elődöntő jelentette számukra a végállomást. Érdekesség, hogy a csoportkört hibátlanul teljesítő 11 csapat közül csak a Bayern München tudta megnyerni a sorozatot (2019–2020).

A Real Madrid az első félidőben nagyon aktív volt, 483 átadással próbálkozott, ami a 2003–2004-es kiírás óta a legtöbb a csapattól egy BL-meccsen. A „királyiak” ugyanakkor megint büntetőt rontottak, s a Celta Vigo és az Osasuna elleni meccsek után egymás után harmadszor sem tudtak eredményesek lenni tizenegyesből – ilyen rossz sorozata a 2013–2014-es kiírásban volt legutóbb a csapatnak.

Carlo Ancelottiékat a két gólig jutó Joselu mentette meg, aki 33 évesen és 260 naposan a Real Madrid legidősebb első dupláját jegyző játékosa lett a BL-ben, megelőzve Luis Figót, aki 2004-ben, 32 évesen és 34 naposan vágott kettőt.

A Napoli a legutóbbi három idényében egyaránt továbbjutott a BL-csoportkörből, azok után ez különösen kiegyensúlyozott teljesítménynek tekinthető, hogy a 2011 és 2019 közötti öt próbálkozásából csak kétszer volt ott az egyenes kieséses szakaszban a csapat.

A nápolyiak második gólját szerző Victor Osimhen 2023-ban már 31 gólból vette ki a részét (28 gól, három gólpassz), a 2023-as esztendőben csak Lautaro Martínez eredményesebb nála a Serie A-játékosok közül 43-mal.

C-CSOPORT
Union Berlin (német)–Real Madrid (spanyol) 2–3
(Volland 45+1., Král 85. ill. Joselu 61., 72., Dani Ceballos 89.)
Napoli (olasz)–Braga (portugál) 2–0 (Serdar Saatci 9. – öngól, Osimhen 33.)

A C-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Real Madrid 6 6 16– 7 +9 18
2. Napoli 6 3 1 2 10– 9 +1 10
3. Braga 6 1 1 4 6–12 –6 4
4. Union Berlin 6 2 4 6–10 –4 2

A Real Sociedad három győzelemmel és három döntetlennel zárta a csoportkört. A baszk csapat által gyűjtött 12 pont pedig több, mint amennyit előző két BL-szereplése alkalmával együttesen gyűjtött (a 2003–2004-es kiírásban kilenc, a 2013–2014-esben egy pontot szerzett). Nemcsak a Real Sociedad, hanem az Inter is veretlenül zárta a csoportkört, ilyenre korábban csak egyszer, a 2004–2005-ös kiírásban volt példa a milánóiaknál.

A Benfica többek között Ángel Di María remeklésének köszönhetően nyert 3–1-re Salzburgban. Az argentin szélső a csoportkör egyik legszebb gólját szerezte a mérkőzésen, amikor a 32. percben egy jobb oldali szögletet tekert az osztrákok kapujába. A BL-ben legutóbb 2001-ben volt gól szögletből, akkor a szintén argentin Claudio López a Lazio színeiben volt eredményes az Anderlecht ellen.

D-CSOPORT
Internazionale (olasz)–Real Sociedad (spanyol) 0–0

Salzburg (osztrák)–Benfica (portugál) 1–3 (Sucic 57., ill. Di María 32., Rafa Silva 45+1., Arthur Cabral 90+4.)

21.00:
Borussia Dortmund–Paris Saint-Germain (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!
21.00: Newcastle United–AC Milan (Tv: Sport1) – élőben az NSO-n!
G-CSOPORT
18.45:
RBLeipzig–Young Boys (Tv: Sport2)
18.45: Crvena zvezda–Manchester City (Tv: Sport1)
H-CSOPORT
21.00:
FC Porto–Sahtar Doneck
21.00: Antwerp–FC Barcelona (Tv: Sport2)

A NYOLCADDÖNTŐBE MÁR BEJUTÓ CSAPATOK (14)

CSOPORTELSŐKÉNT: Arsenal (angol), Bayern München (német), Manchester City (angol), Real Madrid (spanyol), Real Sociedad (spanyol)
CSOPORTMÁSODIKKÉNT: Internazionale (olasz), Köbenhavn (dán), Napoli (olasz), PSV (holland), RB Leipzig (német)

TOVÁBBJUTOTT, DE MÉG NEM TUDNI, HÁNYADIK HELYEN: Atlético Madrid (spanyol), FC Barcelona (spanyol), Borussia Dortmund (német), Lazio (olasz)

A SZERDA ESTE GAZDÁRA TALÁLÓ KVÓTÁK SZÁMA: 2

Versenyben van értük: PSG (francia), Newcastle United (angol), Milan (olasz), FC Porto (portugál), Sahtar (ukrán)

A nyolcaddöntő jövő hétfői sorsolásán a csoportelsők kiemeltek lesznek, és csoportmásodikat kapnak ellenfélül. Őszi csoportellenfelek nem kerülhetnek össze, és nem játszhat egymás ellen egy ország két klubja sem. A kiemeltek játsszák hazai pályán a második mérkőzést.

Döntő Június 1., London, Wembley Stadion

AZ EURÓPA-LIGÁBAN FOLYTATJÁK (8): Benfica (portugál), Braga (portugál), Feyenoord (holland), Galatasaray (török), Lens (francia), Young Boys (svájci) (két hely még kiadó)

MÁR KIESETT: Antwerp (belga), Celtic (skót), Crvena zvezda (szerb), Manchester United (angol), Salzburg (osztrák), Sevilla (spanyol), Union Berlin (német)