NŐI BAJNOKOK LIGÁJA
DÖNTŐ
FC Barcelona–Olympique Lyon 1–3 (1–3)
Torino, Juventus Stadion, 32 257 néző. Vezette: Lehtovaara (finn)
BARCELONA: Panos – M. Torrejón (Crnogorcevic, 60.), I. Paredes, Mapi León, Rolfö (Pina, 76.) – Bonmatí, Guijarro, Putellas – Hansen, J. Hermoso (Oshoala, a szünetben), Mariona (Martens, 60.). Vezetőedző: Jonatan Giráldez
LYON: Endler – Carpenter (Buchanan, 14.), Renard, Mbock Bathy (Cayman, 81.), Bacha – Horan, A. Henry, Macario – Cascarino (Morroni, 81.), Hegerberg, Malard (Le Sommer, 72.). Vezetőedző: Sonia Bompastor
Gólszerző: Putellas (41.), ill. A. Henry (6.), Hegerberg (23.), Macario (33.)
ÖSSZEFOGLALÓ
Visszavágásra készült a tavalyi győztes Barcelona, amely a 2019-es, budapesti döntőben 4–1-re kikapott az akkor egyértelműen Európa legerősebb csapatának számító Lyontól. A spanyol hölgyek fogadkoztak a meccs előtt, nagyon szerették volna először legyőzni a klub fennállása során a 2016 és 2020 között sorozatban öt Bajnokok Ligáját nyerő francia sztárgárdát, amely azonban tökéletesen felkészült a szombati mérkőzésre.
A Lyon a francia válogatott Amandine Henry hatalmas góljával már a hatodik percben megszerezte a vezetést, aztán a női BL történetének legeredményesebb játékosa, a 60. meccsén 59. alkalommal eredményes Ada Hegerberg is betalált – aki a három évvel ezelőtti fináléban egy félidő alatt triplázott a Barca ellen –, majd tíz perccel ezután Catarina Macario köszönt be közvetlen közelről.
Alig több mint fél óra játék után a Lyon már 3–0-ra vezetett, erre nagyon kevesen számítottak a Barca tavaszi formáját látva.
Az első félidő végén 2021 aranylabdása, Alexia Putellas révén a Barca szépített, felélesztve a címvédő reményeit. A szünet után a Barcelona felzárkózhatott volna egy gólra, de Patri Guijarrónak nem volt szerencséje, félpályás emelése után a labda a lécről kifelé pattant.
A MÉRKŐZÉS BŐVEBB ÖSSZEFOGLALÓJA
Ezt követően, az utolsó fél órában a Lyon nagyon taktikusan játszott, a játékosok tökéletesen teljesítették Sonia Bompastor vezetőedző „játéktervét” – ha kellett, lassították a játékot, ha kellett, okosan húzták az időt, így a Barca nem tudta felvenni a fonalat, és gyakorlatilag az egész második félidőben komfortzónáján kívül volt kénytelen futballozni. Nem is tudott nagy helyzeteket kialakítani Jonatan Giráldez csapata, amely csak szenvedett, támadójátékából hiányzott az átütőerő és a kellő mennyiségű kreativitás.
A Lyon a játék összképe alapján megérdemelten nyerte meg a finálét, és 2011 óta nyolcadik alkalommal emelhette magasba a Bajnokok Ligája győztesének járó serleget. A barcelonaiak könnyes szemekkel hagyták el a pályát, de emelt fővel tehették, mert a legutóbbi négy kiírásában harmadszor játszhattak finálét – az viszont nyilvánvalóan nagyon bántja őket, hogy a Lyont továbbra sem tudják legyűrni…
2. FÉLIDŐ
EURÓPA KIRÁLYNŐJE A LYON 2022-BEN!
90+6. perc: Mapi León felívelését Endler lehúzza. Újabb perccel közelebb a Lyon a győzelemhez.
Amandine Henry a földön, ő is begörcsölt, a játékvezető jelzi, hogy ezeket a másodperceket még hozzáadjuk…
Wendie Renard tanárian játszik a Lyon védelmében.
Már csak négy perc…
90+1. perc: Hansen beadása után a most már centert játszó Paredes fejelt fölé nyolc méterről, kicsit magas volt neki a labda.
89. perc: Oshoala megharcolt a labdáért, majd 13 méterről, ballal lőtt, a labda elsuhant a bal kapufa mellett.
87. perc: Putellas lövése lelassult az egyik lyoni védőn, szöglet – majd Guijarro veszélytelen fejese után kirúgás.
Öt perc maradt hátra a rendes játékidőből. A Barca kínkeservesen próbálkozik, kevés sikerrel.
Mbock Bathy ismét lent maradt, Pinával ütközött. Ettől az esettől függetlenül mondhatjuk, hogy a Lyonnak most már semmi más célja nincs, mint hogy játsszon az idővel és komfortzónáján kívül tartsa a Barcát.
78. perc: Martens beadása mély, Endler gond nélkül lehúzta a labdát.
77. perc: Az előrehúzódó Renard lőtt mellé kapásból egy felívelt szabadrúgás után.
Most Mbock Bathy feküdt le a földre, úgy tűnik, görcsöt kapott.
75. perc: Rolfö bal oldali beadása után Oshoala ordító helyzetben mellé fejelt, de vigasztalhatja, hogy lesről tette.
Bacha lent maradt a földön rövid időre a Barca térfelén, majd miután feldolgozta, hogy nem állt meg a játék, felállt és visszakocogott a helyére.
A Lyon az elmúlt negyedórában már inkább tudatosan, mint veszélyesen játszik, stabil védekezéssel őrzi az eredményt.
Macario maradt lent egy ütközést követően, másfél-két percig állt a játék az ápolása miatt. A barcelonaiak jelzik a játékvezetőnél, hogy remélik, a hosszabbításnál ezeket a perceket beszámítja majd…
63. perc: Rolfö lövésszerű beadása az oldalhálóba vágódott.
Lina Lehtovaara finn játékvezető engedi a kemény játékot, ritkán fújja le a szabályosság határát súroló párharcokat.
A második félidő első tíz percében a Barcelona nem tudott a Lyon kapujának közelébe kerülni.
52. perc: Cascarino kapott labdát a jobb szélen, kifelé sodródott, de 14 méterről így is célba vette a jobb felső sarkot, ám nem találta el a kaput.
50. perc: Malard került lövőhelyzetbe 20 méterről, középről, Panos kezébe lőtt.
Oshoala sebességével lehetnek gondjai a Lyon védelmének, a nigériai csatár elképesztően gyors (más kérdés, hogy labdával nem annyira ügyes…).
Az első félidőben a Lyon nagyon hatékonyan futballozott, a Barcának támadásban és védekezésben is fel kell javulnia, ha szeretne fordítani, de még nincs veszve a helyzete.
1. FÉLIDŐ
45+1. perc: Macario emelt a tizenhatoson belülre a jobb szélen felfutó Cascarino elé, aki kapásból, 12 méterről mellé lőtt.
A Barcelonát a franciák első gólja még nem törte meg, a második és a harmadik már sokkal inkább.
Megismétli magát a történelem, és a Lyon megint simán megveri a Barcát?
35. perc: Újfent Hegerberg került helyzetbe, takarásból ügyesen kapura csavart 14 méterről, de nem ment szélre a lövés, Panos vetődve védeni tudott.
Catarina Macario az első amerikai, aki gólt szerzett női BL-döntőben.
32. perc: Megint elveszítette a labdát a Barcelona a saját térfelén, Hegerberg rávezethette azt Paredesre, de nem próbált mellette elmenni, hanem egy csel után 20 méterről lőtt, kísérlete fölé szállt.
A Barca-szurkolók vannak egyébként többen a lelátón, most épp ők a hangosabbak is, próbálják bátorítani az övéiket.
Nagyon bizonytalan a Barca védelme, amit a Lyon eddig szinte tökéletesen kihasznál.
26. perc: Paredes röviden adta haza a labdát, de nem annyira, hogy Hegerberg el tudja azt vinni Panos mellett.
Ez volt a norvég csatár hatodik gólja a Bajnokok Ligája mostani kiírásában, összességében a 60. fellépésén az 59. találata a sorozatban.
Amandine Henry (6) élete egyik legemlékezetesebb és legnagyobb gólját rúgta
20. perc: Hegerberg lőtt kapura 20 méterről egy pattogó labdát, jócskán mellé, fölé.
A Lyon gólja óta a Barca irányít, a játék főképp a franciák térfelén folyik.
Carpenter rosszul lépett, a bal térdét kell ápolni, könnyen lehet, hogy a Lyon jobbhátvédje nem tudja folytatni a játékot. Buchanan készülődik az oldalvonal mellett.
10. perc: Az első barcelonai lehetőség: bal oldali szöglet után Marta Torrejón fejelt a kapu irányába, de próbálkozása nem volt veszélyes.
2. perc: A Lyon már a második percben szabadrúgáshoz jutott, miután megszerezte a labdát a Barca érfelének közepén, Bacha kísérlete elkerülte a kaput.
A Barcelona a tavalyi döntőben már az első percben előnybe került a Chelsea ellen, és már a szünetben 4–0-ra vezetett – a második félidőben már nem változott az eredmény –, igen meglepő lenne, ha a kettő közül most bármelyik megismétlődne.
ELŐZMÉNYEK
• Megérkeztek a csapatok pályára, másodperceken belül kezdődik a női klubfutball idei legrangosabb mérkőzése.
A 2019-ES FINÁLÉ ÖSSZEFOGLALÓJA
• Gyűlnek a nézők a Juventus stadionjában…
• Aranylabdás az egyik, aranylabdás a másik oldalon: Alexia Putellas, a Barcelona csapatkapitánya 2021-ben, Ada Hegerberg, a Lyon norvég csatára 2018-ban nyerte el a legrangosabb egyéni díjat.
A KEZDŐCSAPATOK
• A 2019-es döntő kezdőcsapataiból a Barcelonában hatan (Panos, Marta Torrejón, Mapi León, Bonmatí, Putellas és Mariona), a Lyonban négyen (Renard, Mbock Bathy, Amandine Henry és Hegerberg) kerültek be most is a kezdőbe.
• Barcelonában idén tavasszal beleszerettek az emberek a női labdarúgásba: a Real Madrid elleni meccset 91 553-an, a Wolfsburg elleni ütközetet 94 648-an tekintették meg a Camp Nouban – mind a két adattal világcsúcsot értek el –, ma estére pedig 20 ezer embert várnak a Placa Catalunyára, hogy együtt szurkolhassák végig a BL-döntőt.
• A Barcelona már megnyerte hazája bajnokságát, mégpedig hibátlan mérleggel (30 mérkőzés, 30 győzelem, 159–11-es gólkülönbség), a Lyon még nem, de két fordulóval a zárás előtt öt pont az előnye legfőbb honi riválisa, a Paris Saint-Germain előtt. Ami a felek BL-szereplését illeti: a katalánok a csoportkörben mind a hat meccsüket megnyerték, a Lyon öt győzelemmel és egy vereséggel lépett tovább. A Barca a negyeddöntőben a Real Madridot, az elődöntőben a Wolfsburgot búcsúztatta, a Lyon előbb a Juvét, majd a PSG-t.
• Csillag Péter, a Nemzeti Sport főmunkatársa a döntő előtt Andrea Ekbladdal, születési nevén Kenyeres Andreával, a Bajnokok Ligája közvetítési jogaiért felelős DAZN jogértékesítési igazgatójával beszélgetett. RÉSZLETEK ITT!
• Magyar szempontból mindenképpen szomorú, hogy a nemrégiben megműtött Marozsánnak ki kell hagynia a mai döntőt, a 30 éves középpályás súlyos térdsérülése miatt a nyári Európa-bajnokságról is lemarad.
• Három éve Budapesten, a Groupama Arénában is a Barca és a Lyon vívta a döntőt, akkor a franciák Marozsán Dzsenifer egy és Ada Hegerberg három góljával 4–1-re győztek. Akkoriban jelentős tudáskülönbség volt még a két csapat között, most sokkal nagyobb csata várható, sőt a fogadóirodák szorzói alapján a katalánok az esélyesebbek. A Barca nagyon szeretne visszavágni a Lyonnak, melyet még sosem győzött le története során.
• A helyszín Torino, a Juventus stadionja. A „zebráknál” titkon reménykedtek benne, hogy döntőt játszhatnak hazai környezetben, de a Lyon – a papírformát igazolva – a negyeddöntőben 4–3-as összesítéssel kiejtette őket.
Köszöntjük kedves Olvasóinkat, idén élőben közvetítjük a női labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjét, amelyet a címvédő FC Barcelona vív a 2016 és 2020 között sorozatban ötször győztes Olympique Lyonnal.