16. (új) FC BASEL (svájci)
Nem túlzás azt állítani, hogy a svájci csapatnak van a legnehezebb dolga a nyolcaddöntőben, hiszen a Manchester City remek formában futballozik. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy már eleve feltett kézzel mennének ki a pályára Raphaël Wicky fiai. A télen érkezett néhány új játékos, akik erősítést jelenthetnek. Manuel Akanji távozását megérezheti a védelem, azonban Valentin Stocker és Fabian Frei is a Bundesligából tért vissza, hogy segítsen a csapatnak. A svájciak biztosan megpróbálnak borsot törni Pep Guardiola orra alá!
FEBRUÁR 13., KEDD 20.45: Juventus (olasz)–Tottenham (angol) (Tv: M4 Sport) 20.45: Basel (svájci)–Manchester City (angol) (Tv: Sport1) |
FEBRUÁR 14., SZERDA 20.45: Porto (portugál)–Liverpool (angol) (Tv: Sport1) 20.45: Real Madrid (spanyol)–PSG (francia) (Tv: M4 Sport) |
FEBRUÁR 20., KEDD 20.45: Chelsea (angol)–Barcelona (spanyol) (Tv: M4 Sport) 20.45: Bayern München (német)–Besiktas (török) (Tv: Sport1) |
FEBRUÁR 21., SZERDA 20.45: Sevilla (spanyol)–Manchester United (angol) (Tv: M4 Sport) 20.45: Sahtar Doneck (ukrán)–Roma (olasz) (Tv: Sport1) |
15. (13.) BESIKTAS (török)
A Besiktasra egy rossz szavuk nem lehet a török drukkereknek, elvégre a csapat veretlenül, csoportelsőként menetelt a legjobb tizenhat közé. Innentől már csak egy kis szerencsére lett volna szüksége, ám ezt nem kapta meg. Az ellenfél a nyolcaddöntőben ugyanis a Bayern München lett, amely ellen leginkább csodára lenne szükségük Ricardo Quaresmáéknak. Van egy olyan érzésünk, a következő erősorrendben már nem lesz ott a török együttes…
14. (16.) SAHTAR DONECK (ukrán)
A Sahtar a Napolit maga mögé utasítva végzett saját kvartettje második helyen, ráadásul a Manchester Cityt legyőzte a gárda az utolsó csoportmeccsen. Az ukránok eddig négyszer játszottak a Roma ellen a BL-ben, három alkalommal legyőzték olasz ellenfelüket. A Sahtar három évvel ezelőtt volt legutóbb nyolcaddöntős a Bajnokok Ligájában, míg a negyeddöntőbe legutóbb hét évvel ezelőtt jutott be – érdekesség, hogy akkor éppen oda-vissza a Romát legyőzve került a legjobb nyolc közé. Nem rossz ómen!
13. (ÚJ) FC PORTO (portugál)
Az utolsó pillanatig kételkedtünk a továbbjutásukban, aztán a „sárkányok" addig-addig okádták a tüzet, amíg az RB Leipzig és a Monaco kárára túlélték a csoportkört. Így most lehetőségünk nyílik ünnepélyesen bocsánatot kérni: igen, jobban kellett volna figyelnünk a portugál bajnokság veretlen listavezetőjére (21 forduló pergett le eddig), és igen, már előbb is rámutathattunk volna, hogy a bajnokijaik többségén (13) gólt sem kaptak, s hogy a Moussa Marega, Vincent Aboubakar támadó kettős közös eredményessége Európa-szerte ritkaságszámba megy. Meglátjuk, mindez mire lesz elég a Liverpool ellen.
12. (11.) AS ROMA (olasz)
A csapatok erősorrendünkben elfoglalt helyezését pontszámokká alakítottuk át, összeadtuk a két csapat értékét, így minden párharcnál kijött egy szám, amelyek alapján összehasonlíthattuk a mérkőzések erősorrendjét. Nagy meglepetések nincsenek, a dobogón a három leginkább várt ütközet található. Az egyetlen párharc, amelynek színtiszta favoritja van, az 1. helyezett Manchester City és a 16. Basel között zajlik majd. 1. Real Madrid (5.)–PSG (3.) 8 |
A rómaiak játéknapról játéknapra dolgoztak meg a bizalmunkért, de az ötödik BL-forduló után megállt az emelkedésük, a csúcsról (10.) egy, majd újabb egy helyet visszacsúsztak. A Chelsea és az Atlético megelőzése, a decemberben kiharcolt csoportelsőség a jelek szerint kevesebbet nyom a latba, mint a tény, hogy a BL-továbbjutást követő két hónapban csupán egyetlenegy (!) győzelmet arattak (négy döntetlen és négy vereség mellett). Kóros gólképtelenség kísérte (okozta?) a rossz szériát, de a legjobbkor jött szembe a rémisztően gyenge Benevento, Eusebio Di Francesco emberei hosszú idő után végre gólfesztivált rendeztek – de a Sahtar ellen biztosan több munícióra lesz szükség.
11. (12.) SEVILLA (spanyol)
Itt a kupatavasz, és a Sevilla nem az Európa-liga mezőnyét tervezi porrá zúzni, nem ehhez szoktunk hozzá. A sevillai piros-fehérek egészen szélsőséges dolgokra képesek ebben az idényben: jó néhány ötöst kaptak már (a Szpartak Moszkva, a Real Madrid, a Betis és az Eibar is öt gólt vágott nekik), ugyanakkor az Atlético Madridot meg kettős győzelemmel ütötték ki a Király-kupából. Azt elég nehéz megtippelni, hogy a Manchester United elleni párharcban melyik arcát mutatja a csapat, de ha a Liverpool elleni csoportmérkőzésekből indulunk ki, akkor szórakoztató futballt várhatunk.
10. (7.) CHELSEA (angol)
Hétfőn ugyan nyertek Hazardék a West Bromwich ellen (bár a sereghajtó ellen ez azért közel sem számít csodának), szebb napokat is látott már a Stamford Bridge szurkolóserege… A bajnoki címre gyakorlatilag semmi esély, Antonio Conte alatt inog a kispad – habár az olasz menedzser legalább elismerte, van, amiben nem a legjobb. Sőt, a klub korábbi játékosa, Chris Sutton elmondása szerint a játékosok bizony támogatják a szakvezetőt. Mivel a Barcelona sincs csúcsformában, lefutottnak semmiképpen sem nevezhető a párharc – no meg azért Eden Hazard vélhetően okoz némi fejtörést a katalán védősornak…
MÁRCIUS 6., KEDD 20.45: Liverpool (angol)–Porto (portugál) 20.45: PSG (francia)–Real Madrid (spanyol) |
MÁRCIUS 7., SZERDA 20.45: Tottenham (angol)–Juventus (olasz) 20.45: Manchester City (angol)–Basel (svájci) |
MÁRCIUS 13., KEDD 20.45: Manchester United (angol)–Sevilla (spanyol) 20.45: Roma (olasz)–Sahtar Doneck (ukrán) |
MÁRCIUS 14., SZERDA 18.00: Besiktas (török)–Bayern München (német) 20.45: Barcelona (spanyol)–Chelsea (angol) |
9. (9.) TOTTENHAM HOTSPUR (angol)
Habár méltatlanul kevés szó esik erről a párosításról, a Spurs Juventus elleni csörtéi is kellemes futballélményt hozhatnak. A Wembleyben székelő alakulat az észak-londoni derbi megnyerésével hangolt a torinói túrára – persze, hogy az Arsenaltól anno hihetetlen ok miatt elküldött Harry Kane gólja döntött. Míg Mauricio Pochettino megfutotta a szokásos tiszteletköröket, Giorgio Chiellini, a Juve védője elismerte, nehéz feladat lesz megállítani a Tottenham támadósorát. Ennek ellenére a statisztikák azt mondják, inkább a Spurs csatárainak lenne mitől (kitől) tartania…
8. (10.) LIVERPOOL (angol)
Portugáliába utazik a Klopp-alakulat, s bár az automatizmus azt mondatná, Szalahék valahogy csak átverekszik magukat a Portón, az elöl-hátul hatékony alakulat komoly erőfeszítésre késztetheti a Mersey-partiakat. A liverpooliak joggal várják kiemelkedő formában lévő támadóiktól, hogy jól megterheljék a portói kaput: Roberto Firmino és a már említett Mohamed Szalah sem ül a babérjain mostanában, ketten együtt összesen 49 gólt szereztek a szezonban… Vélhetően az offenzívával nem lesz gond, inkább az lehet kérdés, hogy a kapusokat rotáló német menedzser most melyikük mellett teszi le a voksát – a csoportkörben hatból hatszor Loris Karius védett.
7. (6.) MANCHESTER UNITED (angol)
A hétvégén meglepődtek Mourinhóék, a Newcastle United váratlanul megtréfálta az MU-t – a La Liga hatodik helyén álló Sevilla biztosan nem lesz könnyebb ellenfél sem a „szarkáknál”, sem az FA-kupában Pogbáékra váró Huddersfield Townnál. S bár a hangulat a klub korábbi játékosa, Liam Miller halála miatt sem rózsás, azért megijednie nem kell az MU-szimpatizánsoknak: február 21-ig van némi idő a felkészülésre, s bár idegenben kezd a Mourinho-gárda, a fogadóirodák már az idegenbeli találkozón is a manchesterieket tartják esélyesebbnek – s a portugál menedzser addig a humorról is gondoskodik.
6. (8.) JUVENTUS (olasz)
A torinóiakat csak a szezon első BL-fordulója előtt soroltuk magasabbra (5.), mint most, azóta többnyire listánk 8. helyén legelésztek. Hogy mivel indokolható az újbóli felkapaszkodásuk? Nagyon egyszerű: az Olympiakosz elleni, továbbjutást érő idegenbeli győzelem (2–0) óta lejátszott 12 mérkőzésükből 11-et megnyertek (csak az Interrel ikszeltek), míg az összesített gólkülönbségük ebben az időszakban 25–1 volt. Gianluigi Buffon egy gólt sem kapott, Wojciech Szczesny csupán egyet, szóval már-már a tavalyi diadalmas tavaszt idézi a torinói egylet. Nem is baj, ha a múltból is igyekeznek töltekezni az Allegri-tanítványok, kedd este a Tottenham ellen minden erőforrásra szükség lesz.
5. (5.) REAL MADRID (spanyol)
A lista alapján elég erős a bizalomvesztésünk a címvédő iránt, hiszen BL-ellenfelét, a PSG-t előrébb rangsoroltuk. Amióta Zinédine Zidane a vezetőedző, a Realnak nem kellett kikászálódnia hasonló kátyúból – legutóbbi 11 tétmérkőzéséből csak ötöt nyert meg a királyi gárda, mely kiesett a Király-kupából, a bajnokság szintén oda, a védelem finoman sem áll magabiztosan a lábán, és jön a bombaerős párizsi csapat. Ha kiesik a párharcban a Real Madrid, lehet, hogy Zidane-nak útilaput kötnek a talpára. Egy siker viszont megadhatja a sikeres tavaszi hadjárathoz kellő önbizalmat a csapatnak.
4. (4.) BAYERN MÜNCHEN (német)
A csoportmásodikok közül papíron a bajoroknak lehet a legkönnyebb dolguk. Jupp Heynckes csapata utcahosszal vezeti a bajnokságot, a következő kupaforduló is csak április közepén lesz, így nyomás nélkül készülhet a törökök ellen a gárda. Manuel Neuer még nem hadra fogható, a kapustól eltekintve nincs sérültje az együttesnek, így még könnyebb lehet a továbbjutás. A klubnál biztosan nem becsülik le a Besiktast, a játékosok és a stáb is nagyon komolyan veszi a találkozót.
3. (3.) PARIS SAINT-GERMAIN (francia)
Döntőnek sem lenne utolsó a PSG–Real Madrid párharc, ám erre az összecsapásra már a nyolcaddöntőben sor kerül. És a szakértők azt mondják, az sem kizárt, hogy aki innen továbbmegy, az a végső győzelmet is behúzza. Bár itt aztán tényleg bármi megtörténhet, talán egy hajszállal most a párizsiak tekinthetőek esélyesebbnek, hiszen a blancók, finoman szólva, továbbra sincsenek bombaformában. A PSG viszont előző 15 tétmeccséből 14-et megnyert!
2. (2.) FC BARCELONA (spanyol)
Erős túlzás, amit a Twitteren kijelentett valaki, hogy Ernesto Valverde játékkoncepciója nem működik, lévén igaz, hogy a Barca nem bírt a Getaféval, de hát a katalánok így is vezetik a bajnokságot és tavaly augusztus 16. óta csak egyetlen tétmérkőzést vesztettek el… Tény, az Espanyol kétszer, a Getafe egyszer megakasztotta a gépezetet az elmúlt egy hónapban, és ennél azért hatékonyabb játékra lesz szükség a Chelsea elleni BL-nyolcaddöntőben. Pláne úgy, hogy a londoniaknak az angol bajnoki cím már halott ügy, Antonio Conte állása sem éppen betonbiztos, a sérült vad pedig mindig veszélyes…
1. (1.) MANCHESTER CITY (angol)
Gyakorlatilag az egyetlen csapat, amelynek szinte garantált a továbbjutása, az a Manchester City: való igaz, erősített a télen a Basel, de valljuk be, meghökkentő meglepetést jelentene, ha nem Pep Guardiola csapata jutna tovább a negyeddöntőbe. A bajnoki tabellát 16 pontos előnnyel vezető gárdának a PL bajnoki címét már szinte előre át lehetne nyújtani – hogy nem most szenvednek irtózatos győzelmi kényszertől Kevin De Bruyne-ék, az teljesen biztos. Úgyhogy jelentősebb izgalmak helyett döbbenjünk meg egy kicsit a csapat elképesztő költekezésén, majd kedd este nézzük meg, ahogyan jó eséllyel már az odavágón eldönti a továbbjutás kérdését.