16. (ÚJ) BAYER LEVERKUSEN
A szezon elején sokak arra számítottak, hogy a „gyógyszergyáriak” lehetnek a meglepetéscsapat a Bundesligában. Dárdai Pál azt mondta, a Leverkusen megnyerheti a német bajnokságot. Ennek ellenére nem kezdte túl jól az idényt Roger Schmidt együttese, a bajnokságban öt meccsen mindössze 7 pontot szerzett a gárda. A BL első fordulójában hiába vezetett már 2–0-ra a 15. percben a CSZKA Moszkva ellen, 2–2 lett a vége. A leverkuseni gépezet még nem működik zökkenőmentesen, most a Monaco ellen javíthat az együttes.
Az 1. forduló előtti erősorrendet ide kattintva tekintheti meg.
BAJNOKOK LIGÁJA E-CSOPORT |
15. (16.) MONACO
Sokan temették ezen a nyáron is a hercegségbelieket, akik a Fenerbahce és a Villarreal testén át léptek fel a BL főtáblájára, a Ligue 1-ben pedig egy Nice elleni idegenbeli kilengéstől eltekintve (na ja, ha beindul a Dante, Vincent Koziello, Mario Balotelli, Junész Belhanda tengely...) jól teljesítenek, négyszer nyertek, és csak a Guingamp-mal ikszeltek. Az igazán nagy fegyvertény azonban a kötelező feladatok megbízható teljesítése és a PSG ledarálása mellett a Tottenham londoni legyőzése (a „sarkantyúsok” kezdője több mint kétszer annyit ért, mint a monacóiaké). Ezt követően senki sem veheti őket félvállról – ha otthon legyőzik a Bayer Leverkusent, fél lábbal már tovább is léptek a csoportból (a négyes másik tagja a legutóbb Németországban ikszelő CSZKA Moszkva, tehát nagy valószínűséggel lesznek még keresztbeverések). Nagy kérdés, meddig lesz egészséges Falcao, aki a körülményekhez képest elég olcsón megúszta a Nice elleni agyrázkódását.
14. (15.) LEICESTER CITY
Egy helyet javított az angol bajnoki címvédő, de ezt nem az általános formájának köszönheti, mivel a bajnokságban a 12. helyen áll, legutóbb épp egy nagy pofonba szaladt bele a Manchester United ellen. Sokkal inkább amiatt lépett előrébb, mert a Bajnokok Ligáját olyan nagyszerű teljesítménnyel kezdte, amilyet a bajnoki címe megszerzésekor mutatott – 3–0-ra legyőzte az FC Bruges-t. A Porto ellen azonban nehezebb feladat vár rá, és muszáj javítania a védekezésen, hat meccsen 11 gólt kapott a bajnokságban.
13. (13.) BENFICA
A Besiktas elleni BL-nyitány utolsó pillanataiban elszórt két pont nem húzta lejjebb rangsorunkban a Benficát, ami annak köszönhető, hogy időközben átvette a vezetést a portugál bajnoki tabellán: Rui Vitória fiai az elmúlt két hétvégén előbb a Braga (3–1), majd a Chaves (2–0) veretlenségét vették el. Hazai porondon egyelőre nem érződik a tavalyi gólkirály, a sérült Jonas hiánya. A görög válogatott őszi vb-selejtezőin termékeny Kosztasz Mitroglu újra megtalálta a kaput a Benficában is (három gól a legutóbbi két bajnokin), akárcsak Pizzi, de Nápolyban gyaníthatóan az eddig jól záró védelemre vár majd a legnagyobb próbatétel.
12. (10. ) TOTTENHAM HOTSPUR
Két helyet is visszaesett listánkon a londoni együttes, miután 2–1-es vereséget szenvedett a Monacótól. A Leicesterrel ellentétben ugyanakkor a Premier League-ben nagyszerű a formája, bár két döntetlen belerondít a mérlegébe, egyelőre veretlenül a második helyen áll, és hat meccsen csupán három gólt kapott.
11. (12.) SEVILLA
A Sevilla változatlanul a középmezőnyben tartózkodik, de most már nem a 12., hanem a 11. helyen áll. A spanyol csapatok közül az Európa-liga címvédőjének sikerült a leggyengébben a legutóbbi három forduló, hiszen az első BL-csoportmeccs óta csak négy pontot szerzett a bajnokságban. Az andalúziai alakulat idegenben továbbra is szenved, az Eibarral ikszelt, míg Bilbaóban kikapott, de kedden a Lyon ellen hazai közönség előtt javíthat.
10. (11.) NAPOLI
A Dinamo Kijev idegenbeli legyőzésével mutatkozott be az idei BL-csoportkörben, azóta kétszer nyert, egyszer ikszelt az olasz bajnokságban – ez egyhelynyi javítást ért rangsorunkban a Sarri-legénységnek. Az idényt rendkívül gólerősen kezdő Arkadiusz Milik és José Callejón a legutóbbi két bajnokin nem talált a kapuba, cserébe viszont megtörte a jeget a hétvégéig gólképtelen Manolo Gabbiadini. Az odahaza kockázatmentesen rotáló csapat immár egyedül veretlen a Serie A-ban, szorosan az éllovas Juventus nyomában lépked – egy szó, mint száz, a San Paolo Stadionban derűlátóan tekinthetnek a Benfica elleni csoportrangadó elé.
9. (9.) PARIS SAINT-GERMAIN
Valami nem kerek még Párizsban, Unai Emery csapata a viszonylag jól sikerült nyári átigazolási időszak ellenére is botladozik, a nagy reményekkel érkező, állítólag újjászületett Hatem Ben Arfa máris a tartalékok között nyomja az álfekvőtámaszokat, a pályán és a magánéletben is zabolázhatatlanul száguldó Serge Aurier-t a börtön fenyegeti. A fővárosi gárda a bajnokságban hét forduló alatt (kínos vereséget szenvedve hazai pályán a Monacótól, legutóbb pedig a Toulouse otthonában) csak 13 pontot szerzett a tavaly ilyenkori 17-hez képest, a BL első fordulójában pedig „ezer” ziccert kihagyva ikszelt az Arsenallal. Kész szerencse, hogy az érmeket csak tavasszal osztják, addig épülget, szépülgethet még az Al-Kelaifi–Emery-birodalom.
8. (8.) ARSENAL
Megtartotta a helyét listánkon Arsene Wenger együttese. A gyengébb kezdés után magára talált a bajnokságban, már a harmadik helyen áll, a hétvégén pedig rangadót nyert a Chelsea ellen. A Bajnokok Ligájában a PSG otthonában elért 1–1-es döntetlen jó alap a megfelelő folytatáshoz, ha az „ágyúsok” hozni tudják a kötelezőket is, meglehet a csoportelsőség a számukra.
7. (7.) BORUSSIA DORTMUND
Beindult a gólgép Dortmundban, a csapat legutóbb 1982-ben tudott három egymást követő tétmérkőzésen 17 gólig jutni. A BVB ráadásul ezt most úgy érte el, hogy mindhárom találkozóján legalább öt gólt szerzett. A 17 találatot 13 játékos jegyezte, ez is azt jelzi, hogy bárki képes betalálni a Tuchel-csapatból. Mario Götze kezd újra formába lendülni, a csapat pedig az RB Leipzigtől elszenvedett vereségtől eltekintve kiválóan futballozik. A Real Madrid elleni találkozó igazi slágermeccs lesz, két támadófutballt produkáló gárda feszül egymásnak. Az utóbbi hat egymás elleni tétmérkőzésen három BVB-győzelem, két madridi siker, és egy döntetlen született.
BAJNOKOK LIGÁJA A-CSOPORT |
6. (6.) ATLÉTICO MADRID
Az Atlético Madrid továbbra is „csak” a hatodik helyet foglalja el, de már ebben a szezonban is bebizonyította, hogy a legerősebb csapatokkal is felveszi a versenyt: Diego Simeone csapata a múlt héten 1–1-es döntetlenre végzett a Barcelona vendégeként. A „matracosokra” szerdán a Bayern München vár, amely minden bizonnyal szívesen visszavágna az Atléticónak a tavasszal történtekért, amikor 2–2-es összesítéssel, idegenben szerzett góllal a spanyolok jutottak tovább a BL elődöntőjéből.
5. (4.) JUVENTUS
A Sevilla elleni BL-bemutatkozás alkalmával csak egy pont került a puttonyba, négy nappal később odalett a bajnoki veretlenség is (Inter, 1–2), de aztán rendezte sorait a torinói csapat: előbb kitömte a Cagliarit (4–0 négy különböző gólszerzővel, azaz nem alakult ki Higuaín-függőség), majd – ha csupán egy öngólnak köszönhetően is – hazavitte a három pontot Palermóból, és továbbra is vezet a Serie A-ban. Erősorrendünkben egy helyet veszítettek a „zebrák”, de alighanem jobban aggasztja őket Daniele Rugani és Kwadwo Asamoah hétvégén összeszedett, többhetes kihagyással járó sérülése. Zágrábban persze nélkülük is kötelező a jó eredmény.
4. (1.) REAL MADRID
A Real Madrid erősorrendünkben nemcsak az első helyről, hanem a dobogóról is lecsúszott. A La Ligában az előző két meccsükön két pontot szerző királyiak kedden a Borussia Dortmund otthonában lépnek pályára, ahol a legutóbbi három mérkőzésüket elveszítették. A spanyol csapat játékosai közül sérülés miatt két brazil válogatott futballista, Marcelo és Casemiro is lemarad a németországi találkozóról.
3. (5.) MANCHESTER CITY
Legutóbbi erősorrendünkhöz képest két helyet is javított a City: már csak a Barcelona és a Bayern München előzi meg. Az előrelépés okaként egyértelműen Pep Guardiola csapatának remek formáját jelöljük meg – az edzőváltás óta minden mérkőzésüket megnyerték, legutóbbi találkozójukon a Swansea-t múlták felül. A csoportból való továbbjutáshoz nem nagyon férhet kétség, véleményünk szerint a kieséses szakaszban évek óta várt áttörés is eljöhet az idén.
2. (3.) BARCELONA
A Barcelona egy helyet javított a két héttel ezelőtti pozíciójához képest, és feljött a második helyre. A katalánok a legutóbbi két idegenbeli meccsükön tíz gólt, míg az előző három bajnoki fordulóban összesen hét pontot szereztek, ezzel egy pontra megközelítették a listavezető Real Madridot. Luis Enrique két sérült játékosa, Lionel Messi és Samuel Umtiti nélkül készül a Mönchengladbach elleni mérkőzésre, amely Marc-André ter Stegen szempontjából különleges meccs lesz – a német kapus szerda este nevelőegyesülete ellen védhet a Borussia-Parkban.
1. (2.) BAYERN MÜNCHEN
A bajorok remekül kezdték az idényt, és a BL-ben is könnyedén vették az első akadályt, most viszont borítékolható, hogy nem lesz könnyű dolguk. Nem a revánsra készülnek Carlo Ancelotti játékosai a szerdai mérkőzésen az Atlético Madrid ellen, de biztos, hogy ott fog motoszkálni a müncheniek fejében, hogy a Simeone-csapat fosztotta meg őket májusban attól, hogy döntőt játszanak. A német bajnokságban eddig csillagos ötös a Bayern teljesítménye, öt meccsen 15 pontot gyűjtött a gárda. Joshua Kimmich bombaformában van, Mats Hummels pedig minden bizonnyal már bevethető lesz a spanyol fővárosban.