Atlétikai vb: Krizsán Xénia 3 szám után a 10. helyen áll

VINCZE SZABOLCS (Eugene)VINCZE SZABOLCS (Eugene)
2022.07.17. 22:21
Krizsán Xénia a hétpróba vasárnapi súlylökésében (Fotó: AFP)
Vasárnap megkezdődött a eugene-i atlétikai világbajnokság Krizsán Xénia számára is: a magyar hétpróbázó a 100 méteres gátfutás, a magasugrás és a súlylökés után 2758 ponttal a 10. helyen áll. Vezet a belga Nafissatou Thiam 3127 ponttal.

Szinte egymásnak adták a kilincset a magyar sportolók Eugene-ban, a 18. atlétikai világbajnokságon, a kalapácsvető Halász Bence vasárnap délelőtt utazott haza edzőjével, Németh Zsolttal, így már nem láthatta, ahogy Krizsán Xénia elkezdi a küzdelmeket. Fordítva azért összejött a szurkolás, hétpróbázónk és edzője, Szabó Dezső szombaton már a stadionban szorított a döntőben versenyző Halásznak.

Az első számot, a százméteres gátfutást tisztességes eredménnyel zárta Krizsán, 13.46-tal végzett a hetedik helyen a jóval erősebb futamban, bár lehetett volna jobb az időeredménye; az MTK Budapest atlétája a június végi magyar bajnokságon bronzérmet szerzett ebben a számban, akkor két századra megközelítette 13.31-es egyéni csúcsát. De ezzel az eredménnyel is a kilencedik helyen állt az első szám után, többek között az egyik nagyágyú, az éremesélyes brit Katarina Johnson-Thompson előtt, akinek 13.55-ös ideje csak a tizenharmadik helyre volt elég.

Nem volt idő szusszanni sem, máris kezdődött a második versenyszám, a magasugrás, ami csak azért volt lutri, mert Krizsán Xénia sokáig nem edzett rá, nem is tudott, ugyanis a tokiói olimpián a bokasérülése éppen ebben hátráltatta a legjobban, és csak élesben derült ki, mennyire jött rendbe. Az első négy magasságot elsőre átvitte, 174 centin rontott először, és bár azt is teljesítette másodszorra, a 177-tel már nem bírt, harmadszor is leverte a lécet, így összesítésben a középmezőny végére csúszott.

„Xéni jó állapotban van fizikailag és mentálisan is, de átlagosan kezdett, több volt benne   – mondta a Nemzeti Sportnak az edzője, Szabó Dezső. – Az első számban, gátfutásban nem pörgött annyira a lába, mint otthon, de magában a futásban nem volt hiba, jól is rajtolt, úgy érzem, ez az eredmény belefér. A magasugrást viszont sajnálom, mert a lába meggyógyult, már oda meri tenni magát, és nem is a magassággal volt gondja, hanem kijött, hogy kevés technikai edzést tudtunk tartani, nem érezte annyira a lécet. Hétfőn a távolugrás lesz nagyon fontos, pontban sokat érhet, már tíz-húsz centi is óriási különbséget jelenthet. Az olimpián hasonló helyzetbe kerültünk, ami akkor megviselte, remélem, most nem lesz ilyen probléma, és kijön belőle egy jó eredmény.”

A hétpróba megcsappant mezőnye egyébként a verseny kezdetéig tovább fogyatkozott eggyel, miután a benini Odile Ahouanwanou vízumproblémák miatt végül nem tudott Eugene-ba utazni.

Krizsán Xénia (jobbra) a 100 méteres gátfutás végén (Fotó: AFP)

PRÓBÁRÓL PRÓBÁRA (K. Zs.)

3. PRÓBA: SÚLYLÖKÉS

Krizsán Xénia idénye legjobbját érte el 14.08 méterrel, ezzel a hetedik helyen zárta a súlylökést, és a megszerzett 799 ponttal összetettben – kettőt javítva – feljött a 10. pozícióba.

A kétszeres olimpiai bajnok Nafissatou Thiam 15.03 métert lökve szintén idénycsúccsal zárt, és megerősítette első helyét az összetett élén. Feljött mögé másodiknak a holland Anouk Vetter, aki 16.25 méteres egyéni rekorddal nyerte meg a súlylökést Thiam és a másik belga, az ugyancsak karrierje legjobbját (14.43) dobó Noor Vidts előtt.

2. PRÓBA: MAGASUGRÁS

Krizsán Xénia – német és svájci riválisához hasonlóan – 174 centiméterrel a 11. helyen fejezte be a magasugrást, ezért 903 pontot kapott, és két szám után a 12. helyen áll. A 15 tagú mezőnyben ketten ugrottak kisebbet, egyikük a 100 gátat megnyerő amerikai Michelle Atherley volt (171).

Nafissatou Thiam nem adta alább világbajnoki csúcsnál: a belga világklasszis 195 centiméterrel (1171 pont) nyerte meg a számot a lengyel Adrianna Sulek (189, 1093 pont), valamint az egyaránt az idénye legjobbját nyújtó amerikai Anna Hall (186, 1054) és a spanyol Claudia Conte (186, 1054) előtt.

A címvédő brit Katarina Johnson-Thompson másodszor is az idei legjobbját érte el (183, 1016), egyelőre a hatodik helyen áll 2059 ponttal.

1. PRÓBA: 100 M GÁT

A kettő közül Krizsán Xénia futama volt az erősebb: a 13.46 másodperc ott hetedik helyet és ami fontosabb, 1056 pontot hozott, ez egy szám után az összetett kilencedik helyére volt elég.

Vezetett a Krizsán futamát megnyerő Michelle Atherley (13.12, 1106 pont), míg az első futamban elsőként célba érő kétszeres olimpiai bajnok, a 13.21-es egyéni csúcsot futó Nafissatou Thiam (1093 pont) az ötödik volt.

A címvédő brit Katarina Johnson-Thompson idei legjobbjával, 13.55-tel ért célba, és 1043 ponttal a 13. pozícióban várta a folytatást.