PL: Kerkezék meg nem adott találata miatt késik az új lestechnológia

H. Á.H. Á.
Vágólapra másolva!
2025.03.18. 14:13
Sam Barrott játékvezető a pályán többek között Kerkez Milosnak is elmagyarázta, mi zajlott a VAR-szobában (Fotó: AFP)
Emlékezetes mérkőzésen búcsúztatta az angol labdarúgó FA-kupa nyolcaddöntőjében a Kerkez Milossal felálló Bournemouth a Wolverhampton Wandererst még március elején – az 1–1-gyel záruló 120 perces csata után tizenegyesekkel lépett tovább a Cherries, amelynek egyébként két gólját sem adta meg a játékvezető. Az első meg nem adott gól most újra bekerült a hírekbe, kiderült ugyanis, hogy a korábbi tervekkel ellentétben csak április közepén vezetik be – legkorábban – az új, félautomata lesrendszert (SAOT).

A március elején rendezett mérkőzésen a Bournemouth 1–0-s vezetésénél egy szöglet után Kerkez Milos combjáról került a gólvonal mögé a labda – legalábbis elsőre úgy tűnt, a visszajátszásokból aztán kiderült, hogy Dean Huijsen még a gólvonal előtt beleért a labdába. Márpedig visszajátszásokból bőven volt, a VAR ugyanis rekordot jelentő nyolc percig elemezte a képsorokat. Mára az is kiderült, hogy miért tartott ennyi ideig: a Bournemouth stadionjában telepített, és az FA-kupában éppen a nyolcaddöntőkben tesztelt félautomata lesrendszer (SAOT) ugyanis csődöt mondott. Mint a Guardian beszámolójából kiderült, a SAOT „túlzottan szennyezett büntetőterület miatt” nem tudott vonalakat húzni a leshelyzet megítélésére, ezért a VAR-t kezelő Timothy Wood manuálisan húzta be a megfelelő vonalakat, s végzett el három külön ellenőrzést. Így derült ki, hogy tulajdonképpen Huijsen a gólszerző, s ő pedig lesen volt Kerkez fejesének pillanatában. 

Mindenesetre a teljes VAR-vizsgálat nyolc percnél is tovább tartott, ezzel a tavalyi West Ham–Aston Villa meccsen összehozott 5 perc 37 másodperces angol rekordot alaposan felülírta, ami azért is módfelett kellemetlen, mert a SAOT rendszerével az ígéretek szerint mindössze 30 másodpercet venne igénybe egy leshelyzet ellenőrzése.

A Premier League terve az volt egyébként, hogy a márciusi válogatott szünetet követően az angol élvonalbeli bajnoki mérkőzéseken is bevezetik majd a SAOT-rendszert, de az FA-kupában tapasztaltak miatt úgy döntöttek, hogy további hetekkel elhalasztják az alkalmazásának kezdetét – noha a Guardian arról ír, hogy akár már az április 6-i hétvégén is használhatják a rendszert.

A Premier League-ben szereplő klubok még tavaly áprilisban egyhangúan állást foglaltak a SAOT bevezetése mellett, amit eredetileg októberben terveztek megtenni, de a stadionokban elvégzett tesztek során a rendszer pontosságával akadtak gondok, s ezeket nem is feltétlenül sikerült maradéktalanul megoldani.

A PL főigazgatója, Tony Scholes szerint a rendszer „használhatóságával az elmúlt hónapokban több aggály is felmerült, s nem is oszlottak el maradéktalanul ezek a kételyek.”

Az egyik ilyen kétely, amire a Labdarúgó-szövetség (FA) is felhívta a figyelmet, még a március eleji kupaforduló előtt, hogy a SAOT pontossága a kapu torkában, marginális leshelyzetek megítélésénél csökkenhet. Bournemouthban egyébként nem pont ez történt: miután a lehetséges kezezést megvizsgálták a VAR-szobában a SAOT-ot nem sikerült működésre bírni, ezért tartott nyolc percig az ellenőrzés.

KERKEZÉK MEG NEM ADOTT GÓLJA 0:55-TŐL

 

 

Legfrissebb hírek

Áradozott Szoboszlairól a világ egyik legjobb dartsjátékosa

Angol labdarúgás
2025.09.01. 12:17

Szoboszlai az Arsenal elleni meccs embere a Premier League honlapján

Angol labdarúgás
2025.08.31. 20:48

Mestermunka volt! Szoboszlai elképesztő szabadrúgásgóljával a Liverpool legyőzte az Arsenalt

Angol labdarúgás
2025.08.31. 19:28

Összekapcsolt álmok – Borbola Bence jegyzete

Angol labdarúgás
2025.08.31. 09:18

Az eddigi legnagyobb kihívás előtt a Liverpool magyarjai

Angol labdarúgás
2025.08.31. 09:13

Az Arab Emírségekben kapott munkát Vad II István

Minden más foci
2025.08.29. 11:46

Dupla Tízes: milyen sanszunk van ezzel a válogatott kerettel a vb-selejtezőben? 

Magyar válogatott
2025.08.28. 17:12

Óriási meglepetés, a szakadék szélén tántorgó Wednesday tizenegyesekkel búcsúztatta a Leedset az Angol Ligakupában

Angol labdarúgás
2025.08.26. 23:35
Ezek is érdekelhetik