„Egyszer azt mondták nekem, én magam talán nem tűnök ki a mezőnyből, de lehetővé teszem a többiek számára, hogy kitűnjenek – ez az, ahogy definiálom önmagamat.”
Ilkay Gündogan nem először, és alighanem nem is utoljára vallott így játékfilozófiájáról. Az a Gündogan, aki az elmúlt hetekben nagyon is kitűnt a mezőnyből, és nemcsak klubját, a Manchester Cityt illetően, hanem a Premier League-et is: nem véletlen, hogy a 30 éves középpályás lett a Hónap játékosa a ligában. A kétszeres angol bajnok négy és fél év, 120 bajnoki és (akkor még) 22 gól után először érdemelte ki ezt az elismerést.
Persze ha hozzávesszük, hogy Gündogan a január végéig megszületett PL-találatai (22) csaknem negyedét (5) abban a hónapban szerezte…
Gündogan szerepköre a 2020–2021-es idényben – részben kényszerűségből, részben menedzsere, Pep Guardiola régóta dédelgetett terveinek megfelelően – látványosan átalakult. A Stats Perform, a CBS Sports és a The Athletic elemzése segítségével nézzük meg, miként.
(…)
Gündogan a VfL Bochumnál lett profi játékos, majd a Nürnberg színeiben szerzett magának hírnevet Németországban. 2011-ben a Borussia Dortmund 5.5 millió euróért cserébe szerződtette a középpályást, aki Gelsenkirchenben született, török szülők gyermekeként. A BVB-val bajnok lett, Német Kupát nyert és tagja volt a 2012–2013-as idényben Jürgen Klopp irányításával Bajnokok Ligája-döntőig menetelő csapatnak is. Jött a feketeleves, sérülés, majd újra és újra kiújuló hátproblémái miatt több mint egy éven át nem volt bevethető. A Manchester City 2016-ban csapott le rá, 27 millió euró volt a vételára, azzal együtt, hogy eleinte sérülés és műtét miatt szintén nem lesz bevethető. A 2017–2018-as idényben és a 2018–2019-es kiírásban angol bajnoki címet nyerő együttesnek is alapembere volt, előbbiben 30, utóbbiban 31 meccsen lépett pályára a PL-ben. Manchesterben 188 tétmérkőzésen 35 gólnál és 25 asszisztnál jár. |
Gündogan számára kicsit sem indult jól az idény, az első három fordulóban – mivel elkapta a koronavírust – nem állhatott csapata rendelkezésére. Ezt követően Guardiola a sorozatterhelést kerülendő érezhetően egy meccset végigjátszatva, egy meccsen csak percekre becserélve, vagy akár teljesen a padon hagyva építette vissza a németet. Decemberre már-már úgy tűnt, Gündogan felvette a tempót, épp ezért is volt kisebb meglepetés, hogy a Manchester Uninted elleni derbit ismét csak a kispadról nézte végig.
Talán nem véletlen, hogy a The Athletic és az Opta adataiból dolgozó Stats Perform is ezt a december 12-i találkozót választotta elemzése középpontjául.
Az MU-meccsel lezárult időszakig Gündogan a labdaérintései 70 százalékát a pálya középső harmadában tette, míg a támadóharmadban 20 százalék alatti mutatója volt. A West Brom elleni 1–1-től számítva (amely meccsen ő szerzett vezetést) 51 és 41 százalékra módosult az arány. A változás nemcsak Gündogan góljaiban nyilvánult meg, a ziccerpasszokból is sokkal több fűződik immár a nevéhez: november 24-étől a Burnley elleni február 3-ai mérkőzéssel bezárólag 22 ilyen átadása volt, ennél több csak De Bruynének (23) akadt, igaz, a belga sérülés miatt hárommal kevesebb bajnokin szerepelt. A Stats Perform következtetése szerint – ha a közvetlen gólpasszok számában nem is veszi fel vele a versenyt – Gündogan érdemei vitathatatlanok abban, hogy a január vége óta sérült belga karmester hiányát egyelőre nem érezte meg az együttes.
Az őszi szezon elején Guardiola egy sokkal kompaktabb, keskenyebb, a pálya széleit kevésbé kihasználó stílusban próbálta játszatni a Cityt. Ebben a rendszerben – különösen, ha a szélső védők is előre húzódtak, majd a tizenhatos vonalában befelé mozogtak – Gündogan Rodrival az oldalán hátra maradt biztosítani és alkalom adtán labdát szerezni.
Az Old Traffordon lejátszott 0–0 után Guardiola változtatott a csapat egyensúlyán, visszatért a Cityt a korábbi években sokkal inkább jellemző, kissé fejnehéz, a letámadásra, az ellenfél térfelén történő labdajáratásra építő taktikájához – egyúttal sokkal több játékosának engedte meg, hogy csatlakozzon a támadásokhoz. Az egyszűrős rendszer – amely inkább Rodri, vagy bevethető állapota esetén Fernandinho volt – Gündogan számára nemcsak nagyobb szabadságot, de a középső középpálya bal oldalára húzódva sokkal támadóbb szellemű szerepkört is biztosított.
Az Opta rendszeresen készít elemzéseket a játékosok labdaérintéseiről. A The Athletic által használt modellben 54 zónára bontották a pályát, így a harmadolásnál jóval részletesebben is megtudták nézni, hogyan alakult át Gündogan helyezkedése és a játékba való aktív bekapcsolódásának tere. Felül az MU elleni rangadót megelőző hat, alatta a derbit követő hat meccs ábrája látható – százalékokkal megerősítve a Stats Perform hőtérképén is látottakat.
Az ábrákat látva a The Athletic szerzője, Sam Lee ismerős mintázatra lett figyelmes. Már múlt tavasszal azt találgatták sokan, Guardiola hogyan fogja pótolni a City elmúlt tíz évét meghatározó, a 2019–2020-as idény végeztével – szerződése lejártával – a klubnak búcsút intő David Silvát. A legtöbben az ifjú angolt, Phil Fodent emlegették lehetséges örökösként, de az alapvetően inkább jobbra húzódó portugál, Bernardo Silva oldalváltása is benne lehetett volna a pakliban (így a jobb oldalon Rijad Mahrez számára juthatott volna több hely). Ehhez képest – legalábbis az ábrák alapján nagyon úgy fest – Gündogan lett az örökös.
Guardiola 2019-ben úgy jellemezte Gündogant, „amikor közel van a tizenhatoshoz, tökéletes tempóban és pillanatban tud érkezni a kapu elé ahhoz, hogy gólt lőjön”. A német pontosan ezt az erősségét csillogtatta meg, akár a West Brom, akár a Newcastle United ellen szerzett találatánál.
WBA VS. GÜNDOGAN
ELLENFELEINK LESZNEK |
Kicsit Scholes, kicsit De Bruyne, száz százalékig Bruno Fernandes |
Mr. Üveg felemelkedése: a bajnoki címeket gyűjtögető Kingsley Coman pályaképe |
Guardiola pedig nem állna meg a jelenlegi szerepkörnél – Gündogan ütemérzékére alapozva még előrébb is kipróbálná a németet.
„Jelenleg támadó középpályásként játszik, és az a srác, akinek minden meccsen adódik egy vagy két jó lehetősége a gólszerzésre. De nem csak ettől ilyen hasznos számunkra. A tudása minőségét a passzjátékával, a helyzetfelismeréseivel egyaránt bizonyítja, biztos vagyok abban, eljön az a nap, amikor hamis kilencesként kap lehetőséget és képes lesz helytállni abban a feladatkörben is” – idézte a katalán szakembert a The Athletic.
Gündogan hatékonyságáról sokat elmond, hogy a decemberi WBA-meccs óta 12 bajnokin 11 gólt szerzett és két gólpasszt osztott ki – ennyi gólja egyetlen PL-játékosnak sincs az adott periódusban, kanadai pontja is csak egyvalakinek, (a múlt héten szintén elemzett) Bruno Fernandesnek (hét gól, hat gólpassz) van.
S hogy mit gondol maga a főszereplő az elmúlt szűk három hónapról?
„A számokat látva az emberek azt gondolhatják, most jobb vagyok, de az igazat megvallva engem a számok úgy igazán sosem érdekeltek a labdarúgásban. Amikor a hármas sípszó után lejövök a pályáról azt akarom érezni, olyan jól játszottam, ahogyan csak tudok. Akkor érzem jól magam, amikor boldog és büszke vagyok attól, amit elvégeztem – nem pedig attól, ha szerzek egy vagy két gólt, vagy bármi hasonló.”
Gündogan január elején arról is beszélt, továbbra is úgy érzi, hogy középső középpályásként, szűrőként képes a legjobb teljesítményt nyújtani, saját magától sosem jutott volna eszébe, hogy arra kérje Guardiolát, az edző próbálja ki valamivel előrébb is. Hozzátette, az eddigi legjobb formája szerinte a 2018–2019-es idény végi volt, amikor a City az utolsó 14 meccsén veretlenül menetelve tudta megelőzni a Liverpoolt.
„Ilkay tökéletesen mondta, egészen hihetetlen volt, amit a második Premier League-győzelmünket hozó idényben nyújtott szűrőként. Azt gondolom, nélküle, az esze, a meglátása nélkül nem lett volna lehetséges, hogy megnyerjük azt a bajnokságot” – reagált Guardiola az egyik sajtótájékoztatón Gündogan szavaira. A menedzser arról is beszélt, nem könnyű megtalálni egy olyan játékos helyét a pályán, aki védekező és támadó szerepkörben is rendkívül hasznos tud lenni – az edzőnek akarva-akaratlanul meg kell harapnia az egyik ujját, mely képességeknek adjon kevesebb teret a játékosa.
„Pályafutásom során még soha nem láttam olyat, ahogyan az emberek itt dolgoznak, és ez nemcsak a sportra vonatkozik, hanem minden területre. Úgy érzem, ez a klub nem csupán a futballról szól. Remek érzés tagja lenni ennek a családnak” – nyilatkozta a 30 éves középpályás miután átvette a januári hónap játékosa díjat, hangsúlyozva, örömmel fejezné be a karrierjét Manchesterben. Ám ez a visszavonulás jelen állás szerint még odébb van. |
Hogy jelenleg mennyire is fontos Gündogan a Citynek? Guardiola együttese csupán egy meccset (a Wolverhampton elleni idénynyitót) tudott megnyerni abból a hat találkozóból, amelyen a német nem léphetett pályára – emelte ki a Stats Perform.
Az egyetlen meccs, amikor pontokat vesztettek a BL-ben? Nem játszott. Az 5–2-es vereség a Leicester ellen? Nem játszott. Az őszi vereség a Tottenham ellen, vagy épp a gól nélküli döntetlen a Manchester United ellen? Egyiken sem lépett pályára Gündogan.
Amikor viszont kezdett, a City 18 meccsből 14-szer győzött és egyszer sem kapott ki.
„Képes a legkülönfélébb szerepkörökben is bizonyítani és mindig azon gondolkodik, mi a legjobb a csapat számára – jellemezte játékosát Guardiola. – Ő az egyik legönzetlenebb futballista, aki valaha megfordult a kezem alatt. El sem tudják képzelni, mennyire hálás és elégedett vagyok, hogy ilyen típusú játékosokkal dolgozhatok együtt. Intelligens, okos, tökéletesen érti a játékot, minden akcióban tudja, mit kell tennie ahhoz, hogy a végkimenetel a lehető legjobb legyen. Amikor egy csapatban sok hasonló játékos jön össze, mint Ilkay, akkor az a csapat hihetetlenül erőssé válik.”
Ha a City szerdán legyőzi – a 16. fordulóból elhalasztott mérkőzésen – az Evertont, úgy 24 forduló után tízpontos előnnyel vezetheti az angol bajnoki tabellát. Aligha kell ennél jobb bizonyíték egy csapat erejéről.
1. Manchester City | 23 | 16 | 5 | 2 | 46–14 | +32 | 53 |
2. Manchester United | 24 | 13 | 7 | 4 | 50–31 | +19 | 46 |
3. Leicester City | 24 | 14 | 4 | 6 | 42–26 | +16 | 46 |
4. Chelsea | 24 | 12 | 6 | 6 | 40–24 | +16 | 42 |
5. West Ham United | 24 | 12 | 6 | 6 | 37–28 | +9 | 42 |
6. Liverpool | 24 | 11 | 7 | 6 | 45–32 | +13 | 40 |
7. Everton | 22 | 11 | 4 | 7 | 34–30 | +4 | 37 |
8. Aston Villa | 22 | 11 | 3 | 8 | 36–24 | +12 | 36 |
9. Tottenham | 23 | 10 | 6 | 7 | 36–25 | +11 | 36 |
10. Arsenal | 24 | 10 | 4 | 10 | 31–25 | +6 | 34 |
11. Leeds United | 23 | 10 | 2 | 11 | 40–42 | –2 | 32 |
12. Wolverhampton | 24 | 8 | 6 | 10 | 25–32 | –7 | 30 |
13. Southampton | 23 | 8 | 5 | 10 | 30–39 | –9 | 29 |
14. Crystal Palace | 24 | 8 | 5 | 11 | 27–42 | –15 | 29 |
15. Brighton & Hove Albion | 24 | 5 | 11 | 8 | 25–30 | –5 | 26 |
16. Burnley | 23 | 7 | 5 | 11 | 17–29 | –12 | 26 |
17. Newcastle | 24 | 7 | 4 | 13 | 25–40 | –15 | 25 |
18. Fulham | 23 | 3 | 9 | 11 | 19–31 | –12 | 18 |
19. West Brom | 24 | 2 | 7 | 15 | 19–55 | –36 | 13 |
20. Sheffield United | 24 | 3 | 2 | 19 | 15–40 | –25 | 11 |