Mint ismert, idén nyáron a korosztályos nemzeti tornákon kezdték el tesztelni az úgynevezett ABBA-rendszert, amelynek lényege, hogy a teniszben megszokott tie-breakhez hasonlóan az elsőként rúgó csapat után kétszer az ellenfél jön, majd kétszer a kezdő, és ez egészen addig tart, amíg az egyik fél a másik fölé kerekedik.
Az új rendszert azért hozták létre, hogy csökkentse a tizenegyespárharcot kezdő csapat előnyét, hiszen lélektanilag a másodikként rúgón van a nagyobb teher, mert a rontásával kieshet a csapat. Egy tanulmány szerint az elsőként rúgó csapat az esetek 60 százalékában vette sikerrel az eddigi párbajokat.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
A Chelsea számára nem alakult fényesen az új rendszer angliai debütálása, mert Cahill még belőtte a tizenegyesét, Walcott és Nacho Monreal válasza után az Arsenal fordított, majd a Chelsea kapusa, az előtte két tizenegyesnél hárítani próbáló Courtois állt a labda mögé, aki azt a léc fölé vágta. Courtois hibáját Álvaro Moratáé követte, és mivel Oxlade-Chamberlain és Giroud sem rontott, az Arsenal 4–1-re megnyerte a szétlövést.
Persze olyan még sohasem fordult elő, hogy valami újítás mindenkinek a tetszését elnyerje, a korábbi angol válogatott középpályásnak, Steven Gerrardnak például jobban kedvére volt a korábbi rendszer.
„A régi formátumunkat szerettem. Nagyon izgalmas és intenzív volt. Ennél ha most elsőként kihagyod – ami értékesítés esetén előnyt jelentene ugye –, a másik csapat pedig belövi az első kettőt, akkor kettő-nullára vezet, ami nagy előny a másodikként rúgónak” – vélekedett a televíziós szakkommentátorként ténykedő Gerrard.
A korábbi angol szövetségi kapitány, Glenn Hoddle hozzátette: „Most már kétszer is meg kell gondolni, elsőként szeretnél-e rúgni.”
„Ha kihagyja az ellenfél, akkor nekünk van két lehetőségünk betalálni, úgyhogy megadjuk nekik inkább a lehetőséget, hogy ők kezdjenek?” – tette fel a kérdést.
Természetesen a közösségi médiában is elszabadultak a gondolatok, és ahogyan az várható volt, sorra jöttek a hasonló nevű svéd popcsapatra történő utalások, melyek között volt Waterlooser – a belga Thibaut Courtois hibájára utalva – , de a legnépszerűbb így is a The Winner Takes It All volt, hiszen bármilyen is a rendszer, a győztes mindent visz ezúttal is.
ANGOL SZUPERKUPA (COMMUNITY SHIELD)
Arsenal–Chelsea 1–1 (0–0) – 11-esekkel 4–1
London, Wembley Stadion, 83 325 néző. Vezette: Madley
ARSENAL: Cech – Holding, Mertesacker (Kolasinac, 33.), Monreal – Bellerín, Elneni, Xhaka, Oxlade-Chamberlain – Welbeck (Nelson, 87.), Iwobi (Walcott, 66.) – Lacazette (Giroud, 66.). Menedzser: Arsene Wenger
CHELSEA: Courtois – Azpilicueta, David Luiz, G. Cahill – Moses, Fabregas, Kanté, Alonso (Rüdiger, 78.) – Willian (Musonda, 72.), Batshuayi (Alvaro Morata, 74.), Pedro. Menedzser: Antonio Conte
Gólszerző: Kolasinac (82.), ill. Moses (46.)
Kiállítva: Pedro (80.)
A mérkőzés tudósítását ide kattintva olvashatja!
Így debütált az ABBA-rendszer Angliában