Buzsáky Ákosnak elölről kell kezdenie a felépülési programot

Vágólapra másolva!
2009.01.04. 09:20
Nem zökkenőmentes a novemberben keresztszalag-szakadást szenvedő Buzsáky Ákos rehabilitációja: bár a jobb térdében végzett műtéti beavatkozás jól sikerült, a Queens Park Rangers magyar válogatott futballistájának kétheti combizom-erősítő munka után bedagadt az operált lába, ezért ismét jelenése volt a kórházban, ki kellett tisztítani a térdét. A felépülési programot a váratlan probléma után elölről elkezdő középpályás ennek ellenére elszánt, várja, hogy májusban visszatérhessen – klubcsapatába és a válogatottba egyaránt.
Buzsáky Ákos rehabilitációja nem zökkenőmentes
Fotó: Action Images (archív)
Buzsáky Ákos rehabilitációja nem zökkenőmentes
Buzsáky Ákos rehabilitációja nem zökkenőmentes
Fotó: Action Images (archív)
Buzsáky Ákos rehabilitációja nem zökkenőmentes

– Hogy van a térde?
– Próbálom tehermentesíteni – mondta a november 12-én, a Manchester United–Queens Park Rangers ligakupameccsen keresztszalag-szakadást szenvedő Buzsáky Ákos. – A térdsérülés rehabilitációjának első hetei azzal telnek, hogy az igénybevételtől hirtelen megfosztott, mondhatni elhalt combizmot mihamarább visszaerősítse az ember. Ennek az izomcsoportnak a feladata, hogy átvegye és mentesítse a mozdulatoknál a sérült felületet érő hatásokat.

– Nagyon tudományos. Elmondaná, mit jelent ez a gyakorlatban?
– A műtétet követő napokban feküdnöm kellett, óránként jegelni a térdemet, és az ágyban végezni az erősítő feladatokat. Fekszik az ember, és befeszíti, ellazítja a combizmát, több irányban. A lényeg, hogy mindvégig nyújtva legyen a láb, sőt a későbbiekben, amikor már felemelve hajtja végre a gyakorlatokat a lábadozó, abból derül ki, hogy visszanyerte-e korábbi állapotát a combizma, hogy képes-e teljesen egyenesen tartani. Ha kicsit is behajlik, gond lehet, mert úgy a térd is dolgozik.

– Hogy vette rá magát naponta többször, hogy nekilásson az erősítésnek?
– Jóllehet egyedül is becsülettel elvégeztem volna a feladatokat, Angliában nem hagyják magára a sérültet: a klub három fizioterapeutájának egyike mindennap meglátogatott az otthonomban, megvizsgált, és segített az erősítésben. Ugyanez volt jellemző a későbbiekben is, amikor már az edzőközpontban kezdtem a rehabilitációs munkát, gépek segítségével: mindig szakítottak időt rám, és felügyelték a munkát.

– Hol tart most?
– Tarthatnék előbbre is, ugyanis közbejött egy apróbb komplikáció…

– Miféle?
– Egyéne válogatja, miképpen reagál a szervezet a műtétet követően, és sajnos nehéz elkerülni, hogy a beavatkozás következtében rendkívül érzékeny térd komplikációmentesen gyógyuljon. Nekem néhány hetes rehabilitációs munka után bedagadt az operált rész, és kénytelen voltam visszamenni a klinikára, hogy kitisztítsák a térdem.

– Akkor újra megkérdezem: hol tart most?
– Az elején. De már óvatosabban és tudatosabban dolgozom, nehogy hasonló probléma miatt lelassuljon a gyógyulás. Nem szabad, hogy visszavessen a lendületemben ez a közbejött nehézség, ha minden gördülékenyen megy, jó egy hét múlva újra az edzőközpontban folytathatom a kínzással felérő felépülési programot.

Az interjú további részét – amelyből kiderül, hogy a magyar játékos tart-e attól, hogy a csapathoz érkező új játékosok kiszorítják a kezdőből – elolvashatják a Nemzeti Sport vasárnapi számában.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik