Fotó: Action Images
Minden szép és jó, legalábbis Peter Kenyon szerint: a Chelsea önellátóvá akar válni, de jelenleg 736 millió hiteltartozása van
Fotó: Action Images
Minden szép és jó, legalábbis Peter Kenyon szerint: a Chelsea önellátóvá akar válni, de jelenleg 736 millió hiteltartozása van
Maga a hír nem különösebben meglepő, hisz az köztudott, hogy a legnagyobb klubok félelmetes összegű hiteleket vesznek fel évek óta. A veszély ennek ellenére állandó: a sztárcsapatok hitelterhei könnyen túl nagyra nőhetnek, és egy rosszabb széria alááshatja a klubok anyagi helyzetét.
Rossz példa már van: a Leeds United egészen a harmadosztályig bucskázott, miután a yorkshire-iek képtelenek voltak fizetni hatalmas hiteleiket. A Leeds elbukta 2001-ben a Bajnokok Ligájába jutást, és így a bevételek nem fedezték a kiadásokat, a lefelé tartó spirál pedig a Division One-ig vezetett.
A jelenlegi „nagy négyes” dominanciáját tekintve nem valószínű, hogy a Chelsea-nek vagy a Manchester Unitednek hasonló zuhanórepülésben lesz része, de a „sikerkényszer” hatalmas az adósságoknak köszönhetően a két klubnál.
A KÉT KLUB HITELTARTOZÁSAI
- Manchester United: 666 millió font (külső hitelezők), 98 millió font (egyéb)
- Chelsea: 578 millió font (Abramovics), 158 millió font (egyéb)
A Companies House most nyilvánosságra hozott kimutatása szerint a londoni „kékek” legnagyobb hitelezője maga a tulajdonos Roman Abramovics. Az orosz milliárdos 578 millió fontot adott kölcsön a Chelsea-nek, és ezt a dél-londoniaknak vissza kell fizetniük, ha a tulajdonos esetleg elhagyná a klubot. Ráadásul másfél éven belül…
„Külső tartozásunk nincs, a tulajdonos hitelezők pedig hosszú távra terveznek. Biztos a jövőnk” – nyilatkozta magabiztosan Peter Kenyon, a Chelsea igazgatója.
A „kékek” néhány éven belül önellátóvá akarnak várni, és jó irányban is haladnak: az elmúlt évben 25%-ban nőttek bevételeik, de még így is Abramovics millióira szorulnak.
A világ legértékesebb klubjának számító United hiteleinek csak a kamatai 81 millió fontra rúgnak egy év alatt, a Chelsea ebből a szempontból szerencsésebb: Abramovics ugyanis kamatmentes hitelt adott.
Hogy az óriási hitelek egyszer még okozhatnak-e földindulást az európai sztárklubok között, az nyitott kérdés marad. De a felvett fontszázmilliók láttán az angol elemzők közül már többen is feltették a kérdést: vajon mennyi idő kell ahhoz, amíg ismét maga alá temet egy nagycsapatot a hitelteher?