Nem kétséges, a Keleti főcsoportot uraló bostoniakat már az idény előtt is a fináléba várták, a Dallas esetében ilyesmiről szó sem volt, Jason Kidd (aki játékosként tagja volt a Mavs eddigi egyetlen bajnokcsapatának) legénysége bivalyerős és kiegyenlített mezőnyben ért célba a nyugati végekről. Az évad utolsó párharcát pályahátrányból kezdő Dallas egyértelműen Luka Doncic és Kyrie Irving talentumára, eredményességére épít, de nem elhanyagolható, hogy van két hasonlóan jó képességű centere, Daniel Gafford és Dereck Lively. Vendégként megnyerte legutóbbi öt találkozóját, ez nagyon imponáló, kérdés, mihez kezd azzal a riválissal, amely legutóbbi 25 hazai fellépése közül csupán négyet bukott el. A Mavericks sorban a Los Angeles Clipperst, az Oklahoma City Thundert és a Minnesota Timberwolvest ütötte ki, csupa olyan gárdát, amely nála nagyobb eséllyel pályázott a végső sikerre, miközben a Celtics meg sem izzadt, két párharcában egyszer veszített, az Indiana Pacerst kisöpörte.
A felek az alapszakaszban már összecsaptak kétszer, rendre a bostoniak győztek, januárban idegenben 119–110-re, márciusban otthon 138–110-re. A Celticsben megvan a képesség, hogy megállítsa a félelmetes Doncic, Irving tandemet, ebben a fiatal, csak 35 éves Joe Mazzulla vezetőedző Jrue Holidayre és Derrick White-ra is számíthat, akik egyaránt bekerültek a liga második legerősebb védekező ötösébe, ők képesek lehetnek folyamatosan megfelelő nyomást helyezni a labdás játékosra.
A rájátszás első körében, a Miami Heat elleni ütközet során a Boston elveszítette remek centerét, a vádlisérülés miatt kidőlő lett Kristaps Porzingist, de mutatkozik esély arra, hogy a nagydöntőben ismét bevethető legyen, amire szüksége is volna együttesének, hiszen mint említettük, a palánk alatt domináns kosárlabdázói vannak a Mavsnek.
Ha a támadásokat nézzük, azért a favorit Celticsnek sem kell aggódnia, Jayson Tatum (képünkön jobbra) és Jaylen Brown hét éve együtt pattogtat, értik és érzik a játékot, már csak az aranygyűrű hiányzik a vitrinjükből csapatszinten, a keret mélyebb, a tapasztalat nagyobb, a hazai pálya előnye adva van – a prognózisok szerint maximum hat mérkőzésből meg kellene oldania a párharcot a Boston Celticsnek, de ez azért messze nem ilyen egyszerű.
NBA, RÁJÁTSZÁS
A DÖNTŐ MENETRENDJE
1. mérkőzés
Június 7., 2.30: Boston Celtics–Dallas Mavericks (Tv: Sport1)
2. mérkőzés
Június 10., 2.00: Boston Celtics–Dallas Mavericks (Tv: Sport1)
3. mérkőzés
Június 13., 2.30: Dallas Mavericks–Boston Celtics (Tv: Sport1)
4. mérkőzés
Június 15., 2.30: Dallas Mavericks–Boston Celtics (Tv: Sport1)
5. mérkőzés (ha szükséges)
Június 18., 2.30: Boston Celtics–Dallas Mavericks
6. mérkőzés (ha szükséges)
Június 21., 2.30: Dallas Mavericks–Boston Celtics
7. mérkőzés (ha szükséges)
Június 24., 2.00: Boston Celtics–Dallas Mavericks