„Ha három szóval kellene jellemezni magam, mint egy átlagembert, aki nem profi sportoló, akkor az egyszerűt, a költséghatékonyt és spontánt használnám – nyilatkozta Durant. – A legszívesebben a fiataloknak segítek. Igyekszem jó példát mutatni a mögöttem jövő generációknak, hogy a munka értékének mindig meglegyen számukra a becsülete. Próbálom nekik elmondani, tudatosítani bennük, hogy milyen megpróbáltatásokon mentem keresztül, és felhívom a figyelmüket arra, hogy ez az ő életükben sem lesz másként. Jobb lesz, ha felkészülnek rá lélekben. Én így tudok a leginkább segíteni.”
A klasszist – és három testvérét – édesanyja, valamint a nagymamája nevelte fel, miután édesapja elhagyta a családot, amikor a kosaras egyéves volt. Fiatal korában érte más trauma is, erről a mezszáma árulkodik. Egyik ifiedzőjét, Charles Craiget 35 évesen meggyilkolták. Az ő emléke előtt adózik a mezén hordott számmal.
Durant híresen a munka egyik megszállottja az NBA-ben – van még ott belőle néhány a hozzá hasonló klasszisok között –, legendák keringenek az általa elvégzett pluszedzésekről.
„Csupán azt szeretném, hogy kihozzam magamból a maximumot. Minden meccsen a legjobbamat akarom nyújtani a parketten, és ez csak úgy megy, hogy állandóan dolgozom, gyakorlok és korrigálom a hiányosságaimat. Csak így tudok a saját képességeimnek a határán teljesíteni. Mert a szezonban egyszer-kétszer a maximumot kihozza magából az ember, de nekem ez nem elég. Én azon a szinten akarok játszani minden este! A saját munkafilozófiám inspirál, ezt pedig soha nem lehet elfelejteni.”
Durant pályafutása végeztével szeretne bekerülni a sportág Hírességek Csarnokába, méghozzá több bajnoki címmel a zsebében, s aki teljesítményével és eredményeivel „lenyomatot" hagy maga mögött a városon. Egyelőre egyetlen NBA-címe sincs, bár volt már a liga legjobbja, korábban az idény újonca, és az elmúlt hat All-Star-meccs egyikéről sem hiányzott.
„Azt akarom, hogy inspirációt jelentsek azoknak a fiataloknak, akikkel egy városban élek. Hogy ők úgy emlékezzenek majd rám, mint egy srác, aki befolyással volt az életükre, akár a kosaras-pályafutásukra. Akik pedig nem sportolnak profi szinten, azokat is szeretném hozzásegíteni ahhoz, hogy megtalálják az életükben a helyes irányt.”
Az észak-amerikai sportolók karrierjének nagy része az utazásokból áll. A megtett kilométereket illetően a kosárlabdázók jó eséllyel pályáznak az első helyre. Hogy lehet ezt kibírni?
„Nagyon hosszú a szezon, ami olykor valódi érzelmi hullámvasút. Nagyon fontos, hogy a csapattársakkal megtaláljuk a közös hangot, hiszen szinte egész évben együtt vagyunk. Buszon, repülőn, szállodában, edzésen, meccsen. Igyekszünk sokat nevetni, tréfálkozni, így könnyebben telik az idő, de az elektronikai eszközök is a segítségünkre vannak ebben.”
Durant saját bevallása szerint nem sokat törődik az öltözködésével.
„Azt hordom, ami kényelmes, szeretem az egyszerű ruhákat. Nem azt nézem, hogy milyen ismert divatmárka vagy melyik híres tervező készítette. Felőlem lehet az akár egy ötdolláros ruha is, ha a céljaimnak megfelel. Persze, odafigyelek a szép ruhákra, de nem csinálok belőle központi kérdést. Az NBA-játékosok közül szerintem Russell Westbrook öltözködik a legstílusosabban, bátran keveri a különböző stílusokat. Ő egyszerre klasszikus, de közben divatos és elegáns. Dwyane Wade is jó érzékkel választja össze a ruhatárát, és persze még sokan mások is, de ha egyet kellene kiemelnem közülük, az Russell Westbrook lenne. Tévedés azt hinni, hogy ez egyfajta verseny lenne a játékosok között, hogy melyikük képes trendet diktálni. Én inkább annak tudom be, hogy mindenki keresi az egyéniségének leginkább megfelelő stílust. Mindezt úgy, hogy közben érezze jól magát a bőrében. Ahogyan azt én is teszem."