Rp. gyorskorcsolya: hetedik a női váltó a szöuli vk-n

2023.12.17. 10:00
Kónya Zsófia is a hetedik helyen végző váltó tagja volt (Fotó: Árvai Károly, archív)
Közel járt a B-döntő megnyeréséhez, s így az ötödik hely eléréséhez a magyar női rövid pályás gyorskorcsolyaváltó a szöuli világkupa-viadal záró napján, ám az olaszoknak „köszönhetően” ebből végül hetedik hely lett összesítésben.

Magyar szempontból nagyjából ugyanaz történt vasárnap, mint szombaton, hiszen a rövid pályás gyorkorcsolyázók szöuli világkupaversenyének záró napján a döntős programban ezúttal is csak Kónya Zsófia és Tiborcz Dániel (mindketten 500 méteren), valamint Sziliczei-Német Rebeka és Bontovics Balázs (mindketten 1500 méteren) léphettek jégre – s akárcsak szombaton, Kónyától, Tiborcztól és Sziliczei-Némettől elbúcsúztunk már az első körben (utóbbi esetében az is egyezett az előző napi szerepléssel, hogy ezúttal is kizárták az ezerötszázas elődöntőben), Bontovics Balázs viszont állva maradt, igaz, nem a döntőbe, „csak” a B-döntőbe jutott – ott végül ötödikként ért célba, így összesítésben a 12. helyen végzett.

A szöuli vasárnap két legizgalmasabb futását a két ötszázas döntő hozta.

A nőknél két holland és három kínai short trackes állt oda a célvonalra, s a végén Selma Poutsma és Xandra Velzeboer ezredre azonos idővel zárt, így két aranyérmest is avattak ezen a távon. Holtverseny nagyon ritkán fordul elő ebben a sportágban, az elsők között még inkább, a statisztika is azt mutatja, hogy ez volt a második ilyen eset eddig a történelemben – az elsőhöz fűződik magyar érdekeltség is, hiszen a 2019–2020-as szezonban a calgary vk-viadalon a magyar férfiváltó (Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Burján Csaba, Krueger Cole) a dél-koreai kvartettel ezredre azonos idővel végzett az első helyen (6:55.968).

A férfiaknál a kiváló sprinter, a kazah Gyenyisz Nyikisa rajtolhatott az első pozícióból, így egyértelmű volt, hogy ha jól indul, jó eséllyel nyer is, hiszen nagyon gyors. A döntőben ott volt még a dél-koreai Szo Ri Ja, a lengyel Michal Niewinski és a Liu testvérek – a döntő jó ideig a papírformának megfelelően zajlott, aztán Niewinski hátul kicsit „megbolondult”, s döntötte Liu Shaolint is, elöl meg Szo Ri Ja megelőzte Nyikisát, a nyomában viszont Liu Shaoang loholt, aki olyannyira felgyorsult a végére, hogy a célban „lenyúlta” a dél-koreait, s kilenc századdal győzött.

Férfiváltónk a szombati kizárás miatt nem léphetett jégre a B-döntőben sem, női csapatunk viszont igen: a Bácskai Sára Luca, Kónya Zsófia, Somodi Maja, Sziliczei-Német Rebeka összeállítású csapat nagyszerűen korcsolyázott, ám a legvégén az olaszoknak „köszönhetően”, akiket egyébként ki is zártak a futam végén, csak a harmadik helyen ért célba, így összesítésben a hetedik helyen végzett.

VILÁGKUPA-SOROZAT, 4. ÁLLOMÁS, SZÖUL
Férfiak. 500 m:
1. Liu Shaoang (kínai) 41.196, 2. Szo Ji Ra (dél-koreai) 41.205, 3. Nyikisa (kazah) 41.525, ...14. Tiborcz Dániel. 1500 m (2): 1. William Dandjinou (kanadai) 2:18.661, 2. Pak Dzsi Von (dél-koreai) 2:18.698, 3. Dubois (kanadai) 2:18.804, ...12. Bontovics Balázs, ...43. Jászapáti Péter. Váltó (5000 m): 1. Kína, 2. Hollandia, 3. Belgium, ...8. Magyarország (Bontovics Balázs, Jászapáti Péter, Nógrádi Bence, Tiborcz Dániel). Nők. 500 m: 1. Xandra Velzeboer és Selma Poutsma (mindkettő holland) 43.128, 3. Vang Je (kínai) 43.411, ...16. Kónya Zsófia, ...22. Tóth Eszter, 23. Somogyi Barbara. 1500 m (2): 1. Kim Gil Li (dél-koreai) 2:23.746, 2. Santos-Griswold (amerikai) 2:23.968, 3. H. Desmet (belga) 2:24.283, ...21. Sziliczei-Német Rebeka, ...23. Bácskai Sára Luca, ...32. Somodi Maja. Váltó (3000 m). 1. Hollandia 4:10.181, 2. Dél-Korea 4:10.607, 3. Kína 4:10.719, ...7. Magyarország (Bácskai Sára Luca, Kónya Zsófia, Somodi Maja, Sziliczei-Német Rebeka). Váltó (5000 m): 1. Kína 7:05.762, 2. Hollandia 7:05.961, 3. Belgium 7:06.876, …8. Magyarország (Bontovics Balázs, Jászapáti Péter, Nógrádi Bence, Tiborcz Dániel)

A világkupa-sorozat sajátossága, hogy minden állomáson egy-egy távot kétszer rendeznek meg, ez Szöulban az 1500 méter.