Alaposan ráijesztett a Las Palmas a Barcelonára, de végül kikapott

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2024.01.04. 21:20
Az első félidőben volt csak jobb a Las Palmas (Fotó: Getty Images)<br />
A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 19. fordulójának záró mérkőzésén a Barcelona 2–1-re nyert a Las Palmas vendégeként.

SPANYOL LA LIGA
19. FORDULÓ
Las Palmas–Barcelona 1–2 (1–0)
Las Palmas,
Estadio de Gran Canaria, 31 712 néző. V: Pablo González Fuertes
Las Palmas:
Álvaro Valles – Álex Suárez (Sinkgraven, 83.), Coco, Mármol, S. Cardona – Kevin Rodríguez, Perrone, Javi Munoz – Moleiro (Loiodice, 68.), Munir (M. Cardona, 59., Sandro Ramírez (Pejino, 68.). Vezetőedző: García Pimienta
Barcelona: Inaki Pena – Cancelo (Christensen, 11.), Koundé, R. Araújo, A. Baldé – F. de Jong, Sergi Roberto (Fermín López, 78.), Gündogan – Raphinha (Yamal, 72.),Lewandowski (Joao Félix, 72.), Ferran Torres (Vítor Roque, 78.). Vezetőedző: Xavi
Gólszerző: Munir (12.), ill. Ferran Torres (56.), Ilkay Gündogan (90+2. – 11-esből)
Kiállítva: Sinkgraven (90+2.)

Történelmi távlatban a Las Palmas jól szerepelt a Barcelona ellen, 75-ször találkoztak velük korábban, 20-szor nyertek és 8-szor ikszeltek, és most is sokkal jobban kezdtek.

Talán a Joao Cancelo sérülése miatti átszervezés miatt volt ennyire bizonytalan a vendégvédelem, de hamar megszerezte a vezetést a házigazda, és két Barcelona-nevelés, Sandro Ramírez és Munir hozta össze a gólt, utóbbi nem is igazán ünnepelte a találatot.

A Barcelona ebben a szezonban 19 La Liga-mérkőzésen 22 gólt kapott, máris kettővel többet, mint az előző szezonban; a Barcával kétszeres bajnok és egyszeres Bajnokok Ligája-győztes Ramírez vállalta volna magára a következőket, de közeli lövését védte a gólnál nagyot hibázó Inaki Pena, majd az újabb kísérlete után a kapufán csattant a labda.

Nem tudott mit kezdeni Xavi csapata a hazaiak fegyelmezett védekezésével és okos letámadásával, az összeszorított térben Robert Lewandowski egyszerűen nem jutott labdához, a hosszú indításokat meg levadászta a kapus, az idény egyik felfedezettje, Álvaro Valles.

Aki aztán nem remekelt a fordulás után Ferran Torres lövésénél, de sokkal jobban játszott a pihenőt követően a Barcelona. Munir lesérült, Sandro Ramírez elfáradt, Xavi pedig bevetette a Joao Félix, Lamin Yamal duót, majd (két hazai helyzet után) a frissiben, 40 millió euróért igazolt 18 éves csatárt, Vitor Roquét.

De nem ő nyerte meg a meccset a Barcának, hanem a szintén csereként beálló Daley Sinkgraven és Ilkay Gündogan közösen: előbbi összehozott a ráadásban egy büntetőt, utóbbi pedig értékesítette azt.

Korábban
Osasuna–Almería 1–0 (Budimir 27.)
Sevilla–Athletic Bilbao 0–2 (Mikel Vesga 30., A. Paredes 76.)

Szerdán játszották
Girona–Atlético Madrid 4–3
(Valery Fernández 2., Sávio 26., Blind 39., Iván Martín 90+1., ill. Morata 14., 44., 54.)
Granada–Cádiz 2–0 (Uzuni 22., Zaragoza 70.)
Kiállítva: Sobrino (Cádiz, 54.)
Celta Vigo–Real Betis 2–1 (Aspas 16. – 11-esből, Swedberg 90+6., ill. Ruibal 6.)
Real Madrid–Mallorca 1–0 (Rüdiger 78.)

Kedden játszották
Getafe–Rayo Vallecano 0–2 (Camello 45+1., 47.)
Kiállítva: Latasa (40., Getafe), Greenwood (50., Getafe), Damián Suárez (70., Getafe – a kispadról)
Real Sociedad–Alavés 1–1 (Zubimendi 90+6., ill. Rioja 76. – 11-esből)
Kiállítva: Remiro (36., Sociedad)
Valencia–Villarreal 3–1 (Jaremcsuk 4., Pepelu 27., 57. – mindkettőt 11-esből, ill. Gerard Moreno 73.)

Ferran Torres a meccs embere.

Véget ért a La Liga idényének első fele is.

90+9. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

90+8. perc Roque 10-ről Cocóba lő, újabb ziccer!

90+7. perc Roque a bal alsó mellé lő hétről Félix okos megmozdulása után.

90+7. perc Hevesen reklamál a hazai mester, de ettől nem lesz előrébb a csapata, valakit elküld Fuertes a hazai kispadról.

90+3. PERC ILKAY GÜNDOGAN jobbal a jobb alsóba lő, Valles balra el. 1–2!

90+2. perc Kevin Rodríguez reklamál.

90+1. perc Daley Sinkgraven kap egy piros lapot is.

90+1. perc BÜNTETŐ! Joao Félix jobbal 10-ről, kicsit jobbról kapura lő, véd Valles, a jobb sarok előtt Gündogant teljesen fölöslegesen és nagyon látványosan ellöki Daley Sinkgraven.

Négy perc a ráadás.

88. perc Kevin Rodríguez odalép Araújónak, sárga lap Sergi Cardonának reklamálásért.

88. perc Javier Munoznak sárga lap Yamal megrúgásáért.

83. perc Daley Sinkgraven be, Suárez le.

81. perc Lamin Yamal akasztja S. Cardonát, sárga lap.

80. perc Mármol pocsék hazaadására lecsap Roque, de jön a kapus is.

79. perc Saúl Coco ellöki Félixet, sárga lap.

78. perc Vitor Roque és Fermin López be, Ferran és Roberto le.

78. perc Suárez jobb oldali beadását M. Cardona ballal hétről a léc fölé kanalazza!

A Barcelona szerezte a ligában a legtöbb pontot (17) a meccsek utolsó 15 percében.

77. perc Marmol Araújo mellől hatról a jobb alsó mellé fejeli Munoz bal oldali, jobblábas sarokrúgását!

74. perc Muniz remek keresztpasszát ballal 19-ről Baldébe vágja ballal balról Loiodice.

Xavi első mérkőzése ez edzőként a Las Palmas ellen. A 22 csapatból 20-at győzött le eddig ebben a minőségében, csak a Rayo Vallecano és a Granada "úszta meg" eddig.

72. perc Joao Félix és Lamin Yamal be, Raphinha és Lewandowski le. Ferran lesz az ék.

68. perc Moleiro és Ramírez le, Pejino és a 100. Las Palmas-meccsén szereplő Enzo Loiodice be.

60. perc Ferran bal oldali beadását Coco estében éppen csak el tudja sodorni Lewandowski elől!

60. perc Gündogan passzát De Jong jobbal 17-ről a kapus elé pattogtatja.

59. perc Marc Cardona be, Munir lesérült. Marc Cardona 2014 és 2019 között volt barcás.

58. perc Álex Suárez felrúgja Lewandowskit, sárga lap.

Vallesé pedig a La Liga legjobb védési hatékonysága: 82 százalék.

56. PERC FERRAN TORRES egyenlít, jobbal a bal alsóba lő. Valles csak beleérni tudott a 14 méteres, középről jövő lövésbe. Roberto adta a gólpasszt, ismét keményen megharcolt a labdáért a vendégek csapatkapitánya, előtte egy felszabadítás Lewandowski fején csattant: 1–1!

Raphinha előző 4 meccsén mindig szerzett legalább 1 kanadai pontot.

54. perc Roberto Raphinha elé gyötri a labdát, aki kissé jobbról, nyolcról azonnal lő jobbal, Valles bal lábbal a bal oldali kapufára rúgja a labdát... de les.

52. perc Munoz passzát kissé balról kapura teszi Munir, tízről, Pena vetődve véd a túlsó sarok előtt.

A Barcelona a legutóbbi nyolc idegenbeli meccséből egyet sem veszített el a ligában, bár ötször is ikszelt. Az azt megelőző négy idegenbeli meccséből hármat elveszített.

50. perc Raphinha kissé jobbról ballal jócskán a léc fölé lő, Munir visszafutott vele... és ő is mentett. De kirúgás.

48. perc Raphinha kornere után Lewandowski lekönyökli Mármolt, tovább.

46. PERC FOLYTATJUK!

Lyukas a háló, nem kezdünk még. De segít korunk szigetelőszalagja, a gyorskötöző.

1986 óta nem nyert a ligában a Las Palmas a Barca ellen. A hazai kupában 1991-ben.

Kovács Ferenc...

Roberto megragadja az alkalmat, és hevesen reklamál még a sárga lap miatt.

45+2. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

44. perc Mezőnyharc, egy perc csak a ráadás.

40. perc Ramírez a bal sarok mellé lő kissé balról, 16-ról, nem is sokkal elvétve a hosszú felső sarkot.

Ramírez: 8 meccs a Barca ellen, 2 góllal.

38. perc Nagy mentés, Rodríguez kiváló passzát Munir hosszan veszi át a 16-oson belül, hátulról szereli őt De Jong.

A Las Palmas az előző 8 hazai meccséből csak 1-et bukott el.

32. perc De Jong remek indítását Roberto jobbal a kapusba vágja tízről, nem túl jó levétel után, majd nem éri el jól Gündogan okos passzát, szöglet. Lewandowski ráesik aztán Cardonára, ápolás.

28. perc KAPUFA! Moleiro passzát Munoz jobbal kapura teszi középről, 16-ról, Pena véd a jobb felső előtt, de Ramírezhez tolja a labdát, aki jobbal kapura lő az ötös bal sarka elől... Koundéról a jobb oldali kapufa tövére pattan a labda.

Ramírez 2009 és 2016 között volt a Barca játékosa, 32 meccsen 9 kanadai pontot is szerzett ott.

26. perc Valles mellel szedi le Lewandowski elől a labdát a 16-os előtt.

23. perc Moleiro ismét megvillan, miként a gól előtt, Ramírez a visszapassz után ballal a jobb alsóba lőne ötről, kissé balról, de jobb lábbal véd Pena.

A Barcelona ebben a szezonban 19 La Liga-mérkőzésen 22 gólt kapott, máris kettővel többet, mint az előző szezonban (38 meccsen 20-at).

20. perc Sergi Roberto kap sárga lapot reklamálásért, pedig igaza volt, lerántotta őt a felezőnél Mármol. Xavi nem éppen imát mormol, sárga lap neki is.

14. perc Christensen indítja Baldét, a beadást kivágja az érkező Raphinha elől Perrone, a 11-esponton.

12. PERC VEZET A LAS PALMAS, MUNIR, KI MÁS?! Nem is ünnepel igazán. Ramírez jobbról jobbal laposan remekül adott középre, Pena a gólvonalon ragadt, Araújo rosszul helyezkedett, Munir meg ballal, középről, öt méterről a jobb alsóba teszi a labdát. 1–0!

11. perc Andreas Christensen váltja, Koundé megy ki a jobb oldalra.

10. perc Cancelo eddig bírta. Raphinha támogatja le a portugált.

8. perc Az új Pedri, Moleiro cselei után jobbal De Jongba lő 16-ról Rodríguez.

A Barca előző 7 itteni meccsén nem kapott ki, az azelőtti 12 meccsen 9-szer is.

Munir: 11 meccs a Barca ellen, 2 góllal.

6. perc Cancelót kell ápolni, két perce összerúgott Perronével, és megfájdult a bal térde.

5. perc Perrone szereli Baldé beadása után Lewandowskit.

3. perc Munir 17 méteres fejese kapuscsemege. A 28 éves marokkói 2011 és 2019 között volt a Barca játékosa, 56 meccsen 23 kanadai pontot szerzett, 3000 perc alattt. Aztán 10.5 millió euróért eladták.

1. perc Araújo pocsék indításával Raphinha felé.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak sárga mezben és kék nadrágban, a vendégektiszta világoskékben.

Egy kis örökmérleg: 75 mérkőzés, 20 Las Palmas- és 46 Barca-sikerrel, 63, ill. 175 rúgott góllal.