Nyerhetett volna a Fehérvár a ZTE ellen, de a döntetlennel is fellépett a második helyre

2024.04.21. 18:04
(Fotó: Dömötör Csaba)
A labdarúgó NB I 29. fordulójának vasárnapi mérkőzésén a Fehérvár FC a Zalaegerszeget fogadta, és 1–1-es döntetlent játszott vele.

LABDARÚGÓ NB I
29. FORDULÓ
Fehérvár FC–Zalaegerszegi TE FC 1–1 (Christensen 66. – 11-esből, ill. Szafronov 86.)
Székesfehérvár, Sóstói Stadion, 3756 néző. Vezette: Csonka

A találkozó online közvetítését ide kattintva lehet nyomon követni.

Miután a Paks szombaton kiütéses, 5–0-s vereséget szenvedett a Puskás Akadémia vendégeként, már egy döntetlennel is a második helyre léphetett előre a Fehérvár FC. Ilyen magasságban meglehetősen rég járt az együttes (konkrétan a 2020–2021-es idény 19. fordulója után), ezüstérmet pedig 2020 nyarán szerzett legutóbb.

Hogy mekkora utat járt be a Bartosz Grzelak irányította csapat, arról csak annyit, hogy az előző bajnoki esztendőben az utolsó fordulóban vált biztossá, hogy az élvonalban marad, és mert a mostani idényt is három vereséggel indította, semmi sem utalt ekkora fordulatra. Hét fordulót követően még mindig csak egy győzelme volt a Vidinek, és bár az őszt már harmadikként zárta, amikor március 10-én a Sóstói Stadionban 2–0-ra kikapott a Ferencvárostól, tizenegy pontos hátránya volt a második Pakssal szemben. A különbség most négy forduló alatt egypontnyira csökkent, amit vasárnap akár két pont előnnyé lehetett változtatni.

Tegyük hozzá, az ősszel még sokak által kiesőnek tartott ZTE legyőzése korántsem ígérkezett egyszerűnek. Az egerszegiek vezetőedzője, Márton Gábor az első tavaszi fordulóban csapatával 3–0-re legyőzte a korábbi klubját (a 2020–2021-es idényben huszonegy fordulón keresztül irányította a Vidit), a DVSC elleni 5–1-es vereséget leszámítva nem lehet belekötni a teljesítményébe, és borítékolható, a következő bajnoki évet is az élvonalban kezdi meg. Ősszel hasonló párosításban 3–3 lett az eredmény, a Fehérvár csak a 99. percben szerzett Szabó Levente-góllal tudta döntetlenre menteni a meccset – azóta mindkét klubnál új időszámítás kezdődött.

Bal oldali szöglet után a 10. percben jött az első hazai lehetőség, ám Mamoudou Karamoko lövését Dombó Dávid szögletre ütötte, és ezt tette egy perccel később Nicolás Stefanelli fejesénél is. Jöhetett volna a büntetés, Mim Gergely labdát szerzett a hazaiak térfelén, remekül ugratta ki Antonio Mancét, aki azonban nagy helyzetben a jobb sarok mellé lőtt. A játékrész közepénél Gergényi Bence beadásánál Katona Mátyás akkor járt volna jól, ha kapásból, jó helyzetből elvállalja a lövést, ám ő visszavette a labdát, és utána már hiába próbálkozott, a vendégvédelem blokkolni tudott. A Vidi talán valamivel többet birtokolta a labdát, ugyanakkor a ZTE nagyon fegyelmezetten futballozott, és bár a hazaiak kapusának, Tóth Balázsnak nem kellett védenie, érezni lehetett, a kontratámadásaiban benne van a veszély.

A szünetben egyik vezetőedző sem érezte úgy, hogy cserélni kellene, s bár továbbra is a házigazda kezdeményezett, az 50. perc érdekes jelenetet hozott a hazai kapu előterében. Mim a jobb oldalon betört a büntetőterületen belülre, Schön Szabolcs hátulról taszított egyet rajta, nekünk úgy tűnt, tizenegyes járna a ZTE-nek, a játékvezető azonban nem így gondolta, a VAR pedig nem is vizsgálta az esetet…

Mance lövésénél már védenie kellett Tóth Balázsnak, majd egyórai játékot követően a ZTE házi gólkirályának lövésénél a léc mentette meg a hazai csapatot a góltól. Karamoko megugrása után Dombó védett, majd a francia támadó a bal sarok mellé lőtte a labdát – mindkét oldal tett a vezető találat megszerzéséért. A hazai szurkolók joggal fogták a fejüket, amikor az előző fordulóban Pakson kétszer is betaláló csatár nagy helyzetben, lövés helyett Stefanellit akarta megjátszani, ám nem sokkal később büntetőt harcolt ki, Tobias Christensen pedig nem hibázott (1–0).

Sigér Dávid bombáját csak kiütni tudta a vendégek kapusa, Stefanelli fejjel megduplázhatta volna az előnyt, ám a bal sarok mellé bólintott, és ez sokba került a házigazdának. Németh Dániel bal oldali szabadrúgásánál Olekszandr Szafronov emelkedett a legjobb ütemben, a jobb sarokba bólintotta a labdát, vagyis kiegyenlített a ZTE (1–1).

Mindkét együttes sokat tett a győzelem érdekében, döntetlen lett a vége, a Fehérvár a megszerzett egy ponttal is fellépett a második helyre, és immár csakis rajta múlik, ezüstérmes lesz-e az idény végén.