Serie A: Weisz Árpádra emlékeztek Bolognában

mlsz.hu mlsz.humlsz.hu mlsz.hu
Vágólapra másolva!
2017.01.27. 15:03
null
Weisz Árpádra emlékeztek (Fotó: bolognafc.it)
Ma van a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapja, ebből az alkalomból Weisz Árpádra emlékeztek Bolognában, és megkoszorúzták a korábbi kiváló edző 2009-ben felavatott emléktábláját – írta az mlsz.hu.

A holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján Bologna város tanácsa, a Bologna FC és a város zsidó hitközösségeinek képviselői megkoszorúzták Weisz Árpád 2009-ben felavatott emléktábláját a Bologna stadionjában, a Stadio Dall’Arában. Weisz Árpádot a mai napig a legnagyobb olaszországi edzők között tartják számon, miután a harmincas években négy bajnoki címnek volt részese: első aranyát az Ambrosiana Inter csapatával nyerte, majd a Bologna három bajnoki diadalát köszönhette neki.

Marco Di Vaio, a Bologna klubmenedzsere is részt vett az eseményen, és elmondta: a klub a jövőben is mindent megtesz annak érdekében, hogy ápolja Weisz Árpád emlékét, megismertesse tragikus életét és örökségét a ma élőkkel, illetve továbbra is támogat minden olyan kezdeményezést, amelyet a diszkrimináció bármely formája elleni harc hívott életre. Fentiek egyik jeleként a Bologna májusban Weisz Árpádról nevezi el stadionja egyik kanyarját.

A pénteki megemlékezésen részt vett Andreides Gábor történész is, aki néhány évvel ezelőtt a 30-as évek magyar és olasz labdarúgásáról írt könyvet „A párizsi ezüst” címmel, a kötet a Magyar Labdarúgó-szövetség gondozásában jelent meg.

Egy tragikus sorsú zseni


Weisz Árpád 1923–1924-ben hétszer szerepelt a magyar válogatottban, majd 1924-ben Olaszországba igazolt, először Padovába, majd az Interbe. Itt edzőként folytatta, és 1929–1930-ban megnyerte az Interrel az olasz bajnokságot, 34 évesen! Legnagyobb edzői sikereit azonban az FC Bolognánál érte el, amely a 30-as években élte fénykorát. A csapat kétszer egymás után (1935–1936, 1936–1937) Weisz irányításával nyert bajnokságot, majd harmadszor is aranyérmes lett, de az 1938–1939-es bajnokságot már nem a magyar szakember irányításával fejezte be a csapat.

Zsidó származása miatt ellehetetlenítették az életét, az 1938-as bajnokságban öt forduló után át kellett adnia a helyét a német Hermann Felsnernek, s mivel a faji törvények rá is vonatkoztak, el kellett hagynia Itáliát. Párizsba, majd Hollandiába menekült, utóbbi országban a Dordrecht csapatánál dolgozott. A náci invázió után innen vitték el 1942-ben feleségével, a szombathelyi Rechnitzer Ilonával, 12 éves fiával és 8 éves lányával együtt a haláltáborba. Auschwitzban hunyt el, 1944. január 31-én.

Hatása az olasz futballra meghatározó: ő fedezte fel Giuseppe Meazzát, neki tulajdonítják az angol WM-rendszer olaszországi megismertetését. Weisz Árpád sikereit azóta sem tudta túlszárnyalni senki: mind a mai napig ő a legfiatalabb edző az olasz bajnokságban, aki háromszor is elhozta a bajnoki címet. Mindezt olyan korszakban, amikor az olasz futball az aranykorát élte, kétszer világbajnok lett. Bolognában 2009-ben állítottak neki emléktáblát, a milánói Giuseppe Meazza Stadionban 2012-ben.

2013. január 15-én, a Bologna–Internazionale kupamérkőzésen, a két csapat játékosai Weisz feliratú mezekben vonultak pályára, az olasz stadionokban tapasztalható rasszista megnyilvánulások elleni tiltakozásképpen, az egyedi akciót egy évente megrendezett, Weisz Árpádról elnevezett utánpótlástorna követte.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik