Ázsia-kupa: Szíria után a palesztin válogatott is megírta a maga nagy sztoriját

K. Zs.K. Zs.
2024.01.23. 18:20
Odaj Dabbag (11) két gólt szerzett kedden a palesztin válogatottban (Fotó: AFP)
A palesztin labdarúgó-válogatott 3–0-ra legyőzte Hongkongot a Katarban zajló Ázsia-kupa keddi játéknapján, ezzel – akárcsak néhány órával korábban Szíria –története során először továbbjutott a csoportjából. A C-csoportot Irán nyerte meg, miután 2–1-re megverte az Arab Emírségek csapatát, amely a 93. percbeli szépítő góljának köszönhetően szintén továbbjutott.

HONGKONG–PALESZTINA 0–3

A harmadik hely volt a tétje a mérkőzésnek, vele a továbbjutás reményének táplálása, és a palesztin válogatott már a 12. percben a tettek mezejére lépett: a belga Charleroi-ban légióskodó Odaj Dabbag fejjel vezetést szerzett (0–1, VIDEÓ ITT!).

A második játékrész elején Zaid Kunbar ugyancsak fejessel növelte az előnyt (0–2, VIDEÓ ITT!), majd a 60. percben Dabbag bevágta a lécről elé pattanó labdát (0–3, VIDEÓ ITT!). Azért jutott drámai fejlemény a ráadásra: egy kezezés miatt a hongkongiak tizenegyeshez jutottak, ám Everton Camargo a lécre bombázta a labdát (VIDEÓ ITT!), így nem billent negatívba a palesztin gólkülönbség – kezdődhetett az ünneplés…

A háromgólos győzelemmel ugyanis a palesztin csapat biztossá tette, hogy – Szíriához hasonlóan – ott legyen a legjobb négy csoportharmadik között, azaz bejusson a nyolcaddöntőbe. Kevésen múlt a C-csoport második helye – erről lásd lejjebb a másik mérkőzés összefoglalóját…

A FIFA 1998 óta jegyzi hivatalosan a palesztin válogatott mérkőzéseit; a csapat harmadszor vesz részt az Ázsia-kupán, három döntetlen, valamint öt vereség után ez volt az első győzelme, és első alkalommal jutott tovább a csoportjából.

IRÁN–ARAB EMÍRSÉGEK 2–1

Két nyert meccsel, továbbjutóként várta a mérkőzést a torna egyik favoritja, az iráni válogatott, és Mehdi Taremi révén meg is szerezte a vezetést az első félidő derekán (1–0, VIDEÓ ITT!). A második játékrész közepén az ellenfél soraiból Jahja al-Gasszani tizenegyest hibázott – Alireza Beiranvand kivédte a gyenge lövést –, és úgy tűnt, hogy az Emírségek támadója lesz az est tragikus hőse, hiszen gyakorlatilag az ellentámadásból Taremi berúgta a második gólját (2–0, VIDEÓ ITT!), sőt a hajrá kezdetén Irán szerzett még egyet.

A 3–0 azt jelentette volna, hogy Palesztina a csoportmásodik, és a büntetőt elpackázó Emírségek visszacsúszik a harmadik helyre, ráadásul negatív gólkülönbséggel, ami a továbbjutási reményeket jelentősen csökkentette volna. Csakhogy a VAR-szoba közbelépett, a gólt érvénytelenítették, aztán a végjátékban Al-Gasszani egy ellencsapás végén szép lövéssel feledtette hibáját (2–1, VIDEÓ ITT!): visszarúgta csapatát a továbbjutást érő második helyre…