Arany-kupa: kiesett az Egyesült Államok, elmarad az álomdöntő

2023.07.13. 08:19
Panama hősei, Mosquera és Carrasquilla (Fotó: Getty Images)
Mexikó–Panama döntőt rendeznek a labdarúgó Arany-kupában. Az „El Tri”Jamaicát verte meg az elődöntőben, míg Panama a rendező Egyesült Államokat búcsúztatta tizenegyespárbajban.

A San Diegóban megrendezett első elődöntőben a házigazda – többnyire MLS-játékosok alkotta – amerikai válogatott a gól nélküli rendes játékidő után (igaz, a panamaiak két lesgólig is eljutottak) hátrányba került a hosszabbításban: a 99. percben a Venezuelában légióskodó Iván Anderson elpöccintette a labdát a kifutó Turner mellett, majd az üresen tátongó kapuba belsőzött. 0–1

Az egyenlítésre sem kellett sokáig várni, Jesús Ferreira kapásból zúdította a labdát a panamai kapu bal oldalába a 105. percben. 1–1

A ráadás hátralevő perceiben több gól nem született, így a tizenegyesek döntöttek. A szétlövés első öt sorozata után is döntetlen volt az állás (mindkét oldalon egy-egy játékos hibázott), de a hatodik körben sikerült dűlőre vinni a dolgot: Cristian Roldan tizenegyesét védte Mosquera, míg a másik oldalon az épp az Egyesült Államokban (egészen pontosan a Houston Dynamóban) légióskodó Adalberto Carrasquilla belőtte a maga tizenegyesét, így a kétszeres ezüstérmes Panama jutott be története harmadik fináléjába – legutóbb egy évtizeddel ezelőtt, 2013-ban volt döntős.

Mexikó már a második percben gólt ünnepelhetett Las Vegasban, Jesús Gallardo okosan vette észre a jamaicai védelem által őrizetlenül hagyott Henry Martínt, aki 6-7 méterről nem hibázott. 0–1

A 30. percben megszületett a második mexikói találat is, a katari vb-n bődületes szabadrúgásgóllal jelentkező Luis Chávez ezúttal nem az erőre, hanem a pontosságra helyezte a hangsúlyt: úgy 20-21 méterről mértani precizitással csavart szabadrúgásból a jobb felső sarokba. 0–2

A második félidőben Jamaica minden követ megmozgatott a szépítésért, s helyzeteik száma alapján az egyenlítés is meglehetett volna, de a Michail Antonio vezette támadósor rendre képtelen volt eltalálni Ochoa kapuját, s ezt a ráadásban góllal büntette Mexikó: Roberto Alvarado az ötösről értékesített egy ajtó-ablak ziccert, így az „El Tri” története során kilencedszer nyerheti meg a kontinenstornát. 0–3