Több mint négy év után nyert újra bajnokit az Újpest Felcsúton

2024.03.08. 21:55
Ambrose szerzett vezetést az Újpestnek (Fotó: Török Attila)
A labdarúgó NB I 24. fordulójának péntek esti nyitó mérkőzésén az Újpest 2–0-ra győzött a halvány teljesítményt nyújtó Puskás Akadémia otthonában. A lila-fehérek október után tudtak ismét egymás után két bajnoki meccset nyerni.

LABDARÚGÓ NB I
24. FORDULÓ
Puskás Akadémia–Újpest 0–2 (0–1)
Felcsút, Pancho Aréna, 2300 néző. Vezette: Karakó
Gólszerző: Ambrose (10.), Andzulasz (72.)

ONLINE KÖZVETÍTÉS ITT!

Nagyot néztek azok, akik nem követték a napközbeni sporthíreket a péntek esti Puskás Akadémia–Újpest bajnoki előtt. A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) fegyelmi bizottsága által egy plusz két hónapra eltiltott Mészöly Géza vezetőedzőt (aki a DVTK–Újpest mérkőzés utáni sajtótájékoztatón „feka játékosként” említette saját labdarúgóját, Franklin Saserét) ugyanis ott láthatták a vendégek kispadja előtt. Az eset után meghozott döntés nagy visszhangot váltott ki, Csányi Sándor MLSZ-elnök lapunknak adott interjújában elmondta, az ügyben az UEFA-szabályzattal összhangban lévő fegyelmi szabályzat legenyhébb büntetését alkalmazták, eközben az Újpest és így az eltiltott edző is fellebbezett. Nos, pénteken a szövetség fellebbviteli bizottsága megváltoztatta a fegyelmi testület korábbi büntetését, mondván, a szakembernek nem állt szándékában megsérteni senkit, az elhangzott kifejezést pedig nem bántó vagy gyűlöletkeltő célzattal mondta. Ezen indoklás alapján Mészöly Gézát végül is kettő plusz három mérkőzésre tiltották el, valamint ötszázezer forint pénzbüntetés megfizetésére kötelezték. Az Újpest FC előző két tétmérkőzésén (a Paks elleni Magyar Kupa-találkozón és a Fehérvár FC elleni bajnokin) a szakvezető nem ült a kispadon, így azok az összecsapások már beleszámítottak a büntetésbe, a fennmaradó három mérkőzésről történő eltiltás végrehajtását pedig hat hónapra felfüggesztették, így történhetett meg, hogy Mészöly már az oldalvonal mellől irányíthatta az újpestieket a Pancho Arénában.

Noha a szövetség döntése némi meglepetéssel szolgált, a kispadra visszatérő tréner semmivel sem lepte meg a hazaiakat és a csaknem ötszáz tagú vendégtábort, ugyanis a legutóbb a Fehérvár FC-t legyőző kezdőt küldte pályára. A szerkezet azonban változott, hiszen az öt védő elé két védekező és egy támadó középpályást rendelt, s mert a gyors csatárokat, Kiss Tamást és Csoboth Kevint a hajrára tartogatta, a támadások befejezésével Peter Ambrose-t és Heinz Mörschelt bízta meg. Bejött a húzás: a nigériai légiós már a 10. percben vezetéshez juttatta a vendégeket. Nehezen ocsúdtak a felcsútiak, csak a félidő derekára éreztek rá a meccs ritmusára, s ennek tudható be a több labdabirtoklással általában együtt járó mezőnyfölény, ám ez helyzetekkel nem igazán párosult. Hornyák Zsolt, a Puskás Akadémia vezetőedzője már a 28. percben változtatott, lehívta a középpályás Artem Favorovot, s pályára küldte a technikás, játékszervezéshez értő és kapura is veszélyes sérüléséből felépülő Jonathan Levit, tőle várva a pontos passzokat. Hiába futballozott mezőnyfölényben a hazai együttes, jól jellemzi a játékát, hogy az első, kaput eltaláló lövésre a 45. percig kellett várniuk a felcsútiaknak.

Nagy iramban kezdte a második félidőt a Puskás Akadémia, ám az Újpest állta a rohamokat, sőt labdaszerzés utáni okos játékkal, pontos passzokkal, a ritkább, de hatékony támadásokkal mozgatta meg a hazai védelmet. Ennek ellenére csak az volt a kérdés, mikor egyenlítenek a felcsútiak, ugyanis a hajrára a vendégcsapat beásta magát a saját kapuja elé. Csakhogy jött a válogatott Csoboth Kevin, és nemcsak a lila tábor, hanem a szintén a lelátón ülő Marco Ross szövetségi kapitány tekintete is élénkebbé vált, ráadásul hatalmas meglepetésre növelte előnyét az Újpest. Igaz, nem a csereként beálló szélső, hanem a középső védő, Jorgosz Andzulasz révén, amivel el is dőlt a meccs. Mészöly Géza győztes meccsen tért vissza az Újpest kispadjára, s bár szerepvállalása elején nem ígért csodát, tény, irányításával ötből három összecsapást megnyert a csapat, ezzel egyre távolabb került a veszélyes zónától. 0–2