Férfi kosár NB I: a Fehérvár negyedik negyedes hajrájának köszönhetően nyert Szolnokon

2024.01.27. 17:44
Az Alba Fehérvár 97–81-re nyert a Szolnoki Olajbányász vendégeként a férfi kosárlabda NB I-ben. A Zalaegerszeg, a Körmend és a címvédő Falco is száz pont fölött zárt a férfi kosárlabda NB I szombati játéknapján.

December 8. óta egymást követően hatodik bajnokiját nyerte meg a nagyszünet után szintet lépő, 13 pontos hátrányból fordító Alba Fehérvár, amely a Szolnoki Olaj vendégeként bizonyult jobbnak a forduló rangadóján.

Tizenhárom ponttal vezetett és szárnyalt a Szolnoki Olajbányász az Arconic-Alba Fehérvár ellen a 17. percben a férfibajnokság szombati rangadóján, azaz ekkor semmi jel nem mutatott arra, amit a lefújás pillanatában az eredményjelzőn láttunk. Ősszel nagy zakót (93–73) kapott az akkor tartalékos vendéglátó Fehérváron, igaz, azóta két új légiósa (a szerb Sztrahinja Jovanovics bő egy hónapja erősíti a gárdát, az amerikai Anthony Durham bő két hete érkezett) és új edzője (Szarvas Gábor) van a nyolcszoros magyar bajnoknak, amely nem titkoltan éppen a szombati rivális mögött szeretné megszilárdítani a pozícióját a harmadik helyen az alapszakaszban. Vojvoda Dávidot kifütyülte a közönség nagy része a bemutatásnál, a válogatott hátvéd, aki 2013-tól hat idényt játszott az Olajban, főszerepet vállalt az októberi győzelemben, hiszen az utolsó negyedben remek játékkal vezette sikerre csapatát. A szombati találkozó nagy kérdése az volt, sikerül-e túltennie magát a fehérváriaknak a hétközi Magyar Kupa-kudarcon, hogy megint nem jutottak a final four-ba és megint a Falcótól kaptak, újfent nagyon. A DEAC legyőzésével elődöntős Szolnok a kezdeti bizonytalankodás után a második negyedben magára talált az addig kényelmes tempóban csordogáló meccsen, ekkor még egyik fél sem pörgött magas sebességfokozaton. Dustin Thomas két triplájával megindult az Olaj, ekkor az amerikai erőcsatár érte el elsőként a tíz pontot a két csapatból. Durham megirigyelte csapattársától ezt a tettet, ő is dobott két hármast és pillanatok alatt tekintélyes, 13 egységnyi szolnoki vezetést regisztrálhattunk a 17. percben. Egyértelműen ritmust fogott a Szolnok, Alejandro Zubillagának muszáj volt időt kérnie, amiből 5–0-val jött vissza a vendégcsapat, most Szarvas Gábor hívta magához övéit, de hiába, négy pontra kapaszkodott fel az Alba.

Az első és utolsó kakaskodásra a 24. percben került sor, Joshua Roberts és Jovanovics különbözött össze, majd Pongó Máté sportszerűtlenül rántotta vissza Siyani Chamberst, vagyis egyre feszültebb lett a meccs légköre. Közben pedig egy pontra küzdötte fel magát a vendéggárda, de Durham vezetésével egy perc alatt futott egy 7–0-s etapot a Szolnok és megint elhúzott. Vojvoda percei következtek, nem véletlen, kiegyenlített a negyedet hét ponttal nyerő Alba a 29. percben, majd Chambers hármasával ismét vezetett.

Sőt, a megtáltosodó Roberts kosaraival egyre jobban elhúzott, közben elbizonytalanodott a Szolnok és egyre több rossz megoldást választottak a játékosai. Ezt kegyetlenül megbüntettek a vendégek, akik a második félidőben húsz pontot vertek az Olajra és végül simán győztek, vagyis egymást követően immár hatodik meccsüket nyerték a bajnokságban.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I
NHSZ-SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR 81–97 (19–20, 24–19, 23–30, 15–28)
Szolnok, 2000 néző. V: Praksch, Goda, Lengyel.
SZOLNOK: Pongó Máté 6/6, Eads 10/3, LUKÁCS N. 10/3, D. Thomas 10/9, WIGGINS 18. Csere: Sz. Jovanovics 12, Révész Á. 5/3, Pallai, A. Durham 10/6. Edző: Szarvas Gábor
FEHÉRVÁR: CHAMBERS 16/9, Kass 6/6, Barnett 15/3, Philmore 8/6, DICKEY 12. Csere: VOJVODA 16, Balogh M. 1, ROBERTS 23/15, Takács Milán. Edző: Alejandro Zubillaga
Az eredmény alakulása. 4. perc: 7–9. 8. p.: 17–15. 14. p.: 30–26. 18. p.: 43–33. 24. p.: 50–49. 28. p.: 61–61. 33. p.: 70–76. 37. p.: 73–88. 39. p.: 81–91
Szarvas Gábor: – Megérdemelten nyert a Fehérvár a kifejezetten forró hangulatú találkozón. Amikor kétszer is tíz pontnál nagyobb volt az előnyünk, és uralni kellett volna a játékot, megengedtük, hogy gyorsan visszajöjjön a meccsbe ellenfelünk. A statisztikai mutatókban nem volt nagy a különbség, de a tizenegy kihagyott büntetőnk sokat számított a végelszámolásnál.
Alejandro Zubillaga: – Elismerésem csapatunknak, amely a szombathelyi kupavereség után szépen felépítette magát. A kulcspillanatokban, amikor a szolnoki csapat kétszer is elhúzott tőlünk, akkor sem csúsztunk szét, rendre felzárkóztunk, majd a záró játékrész előtt fordítottunk. Ezután már bejöttek a dobásaink és kontrolláltuk a játékot.

ATOMERŐMŰ SE–FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 82–118 (15–28, 20–30, 20–31, 27–29)
Paks, 1000 néző. V: Tóth C., Nyilas, Kovács N.
PAKS: Kovács I Ákos 5/3, White 9/3, NICHOLSON 18/6, Wooten Jr. 10, Géringer 2. Csere: Wright Jr. 8, Sövegjártó 3/3, KUCSORA 16/6, Pajor, Kékesi 8/6, Arnold 3/3. Edző: Sebastjan Krasovec
SZOMBATHELY: Pot 6/3, Tanoh Dez 10, Benke Sz. 13/3, Tiby 14/6, KELLER Á. 13/3. Csere: Pongó Marcell 8, PERL 19/3, Jordano 9/9, Kovács B. 11/9, Krivacsevics 13, Verasztó 2. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 4. perc: 6–7. 8. p.: 12–20. 13. p.: 22–38. 17. p.: 30–51. 20. p.: 35–58. 23. p.: 40–67. 26. p.: 46–75. 29. p.: 53–85. 32. p.: 60–94. 35. p.: 65–102. 39. p.: 77–113
Sebastjan Krasovec: – Elismerésem az ellenfélnek, jó formában volt, jól játszott. Kihoztuk a napból amit lehetett, sajnos nem volt elég, leléptek bennünket a vendégek. Koncentrálnunk kell a következő mérkőzésekre.
Milos Konakov: – Jó meccs volt, fizikailag és mentálisan is tudtuk hozni a megbeszélteket. Elismerésem a csapatomnak, uralta a pályát, a távoli dobásaink nagy része bement, és a kétpontosaink is sorra beestek.

SOPRON KC–KOMETA KAPOSVÁRI KK 83–78 (20–19, 13–28, 25–10, 25–21)
Sopron, 1500 néző. V: Földházi, Fodor, Szilágyi.
SOPRON: NICHOLS 22/6, Meszlényi, Griffin 16/3, DA SILVA 9, Molnár M. 8. Csere: MATHIS 19/6, SIDIBE 9, Csendes, Sitku M. Edző: Gasper Potocnik
KAPOSVÁR: Paár 2, Krnjajszki 5, ABELL 15, Bogdán, Jean-Marie 8. Csere: Szőke, EADDY 27/9, Halmai 12/9, Koprivica 4, Jackson 5/3. Edző: Dalibor Damjanovic
Az eredmény alakulása. 4. perc: 7–7. 8. p.: 17–11. 13. p.: 20–26. 15. p.: 26–28. 18. p.: 28–39. 22. p.: 36–48. 25. p.: 46–48. 28. p.: 52–50. 32. p.: 64–61. 35. p.: 67–63. 38. p.: 71–66. Kipontozódott: Jackson (35. p.), Halmai (38. p.), Bogdán (40. p.)
Gasper Potocnik: – Az első félidőben, különösen a második negyedben nagyon rosszul reagáltunk a vendégek játékára. Nem játszottunk csapatként, nem voltunk szervezettek, egyáltalán nem védekeztünk, ez elfogadhatatlan. A nagyszünetben beszéltünk erről a problémáról, és a csapatom a második félidőre teljesen más mentalitással jött ki, teljesen más hozzáállással. Mindent beleadtak a srácok, a jó csapatjáték és küzdőszellem miatt végül győzelmet arattak.
Dalibor Damjanovic: – Jól kezdtük a mérkőzést, főleg védekezésben, nem hagytuk a hazaiaknak, hogy végigjátsszák a figuráikat. Félidőben próbáltam elmagyarázni a játékosaimnak, hogy bár vezetünk tizennégy ponttal, ezután sem kaphatunk triplákat vagy könnyű ziccereket, és tovább kell védekeznünk. Az ellenfelünk egész pályás letámadást alkalmazott, ami ellen szenvedtünk, ahogy a zónavédekezéssel szemben is. Rossz ritmusba kerültünk, és a végén már a könnyű ziccereket sem tudtuk bedobni. A Sopron főleg a második félidőben okosabban játszott nálunk, ezzel nyerte meg a meccset.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–EGIS KÖRMEND 101–110 (29–29, 22–24, 21–27, 29–30)
Zalaegerszeg, 1930 néző. V: Nagy V., Györfy R., Németh P.
ZTE: HICKS 19/3, PAIGE 20/15, Szalay 6/6, Németh Á. 9/3, OSZTOJICS 17. Csere: Tóth Á. 7, Keller I. 5/3, Csátaljay 5/3, Misula 13/12. Megbízott edző: Baki Gergely
KÖRMEND: BASIC 14/9, TAKÁCS K. 19/6, Djogo 16/3, MORGAN 19/12, TOLBERT 21/6. Csere: FERENCZ 21/15, Herczeg, Schmera, Kiss M. Edző: Kocsis Tamás
Az eredmény alakulása. 3. perc: 9–7. 7. p.: 22–21. 14. p.: 36–43. 17. p.: 37–47. 23. p.: 61–58. 28. p.: 67–73. 33. p.: 83–90. 36. p.: 86–101
Baki Gergely: – Megérdemelten nyert a Körmend, jól dobott. Valószínűleg a gyenge védekezésünk is nagy szerepet játszott ebben. A második félidőben ahogy fáradtunk, még többet hibáztunk, és így hazai környezetben is elveszítettük a meccset. Egy biztos, változtatnunk kell, hogy velem, vagy mással, azt még nem tudom.
Kocsis Tamás: – Végre győzelemről beszélhetek, noha amilyen felállással érkeztünk a sok sérülés miatt, nem sok reményünk volt. Küzdöttünk, de így is sok pontot kaptunk, szerencsére ennél többet dobtunk. Jó lenne, ha végre már elkerülne bennünket a sérüléshullám. Elismerés mind a két szurkolótábornak, sportszerűen buzdították a csapatokat. Ezen a meccsen áttört egy gát, amely a jövőbeni jó folytatásnak az alapja lehet.

MVM-OSE LIONS–SZTE-SZEDEÁK 88–79 (24–14, 23–21, 19–26, 22–18)
OROSZLÁNY: RIDDLEY 27/12, Szabadfi 2, Gholston 11, John Jr. 3, POLUTAK 16. Csere: K. THOMAS 25/6, Balsay 2, RUJÁK A. 2, Gáspár, Illés. Edző: Váradi Kornél
SZEGED: Balogh Sz. 5, WOOLRIDGE 19, LOCKE 14/3, Bognár 9/3, Lake 2. Csere: BAILEY 25/12, Cohill 2, Zsíros 3/3, Mucza. Edző: Nikola Lazics
Oroszlány, 1021 néző. V: Benczur, Makrai, Jankovics. Az eredmény alakulása. 2. perc: 7–0. 6. p.: 11–6. 8. p.: 19–7. 12. p.: 30–14. 16. p.: 36–30. 20. p.: 45–33. 23. p.: 49–43. 25. p.: 57–45. 29. p.: 63–59. 31. p.: 68–61. 35. p.: 76–74. 39. p.: 85–75
Váradi Kornél: – Nagyon büszke vagyok a játékosaimra. Keményen dolgozunk, aminek meglett az eredménye. Mindig át tudtunk lendülni a holtpontokon, ehhez az is kellett, hogy nagy energiát kaptunk kívülről. A győzelmet azoknak ajánlom, akik ebben a nehéz helyzetben is támogatnak minket.
Nikola Lazics: – Nem kezdtük jól a mérkőzést, csak a harmadik negyedtől pörögtünk fel. Sokat hibáztunk, a kulcspillanatokban nem hoztunk jó döntéseket. Az OSE agresszívebb volt, nagyobb energiával és sokszor a faulthatár felett játszott, összességében megérdemelten nyert.

DEAC–NKA UNIVERSITAS PÉCS 85–78 (17–20, 17–22, 25–22, 26–14)
Debrecen, 1000 néző. V: Mészáros B., Török D., Horváth Cs.
DEAC: EDWIN 17/6, Hőgye, DRENOVAC 19/3, WILLIAMSON 15/3, Buljevic 8. Csere: MÓCSÁN 19/9, T. Tadics 5, Czermann 2. Edző: Andjelko Mandics
PÉCS: Kerpel-Fronius G., Kovács P. 11/3, Scherer, Manjgafic 14/9, DURMO 20/3. Csere: WALKER 20/6, Nikolic 4, Herger 4, Lados 5/3, Benke K. Edző: Goran Tadics
Az eredmény alakulása. 5. perc: 5–10. 10. p.: 12–18. 12. p.: 19–20. 18. p.: 24–37. 22. p.: 39–42. 28. p.: 57–57. 30. p.: 57–64. 34. p.: 68–68. 38. p.: 72–71. 38. p.: 75–77. 40. p.: 82–75
Andjelko Mandics: – Mindkét gárda érdekelve volt a Magyar Kupa negyeddöntőjében, így nem csoda, hogy a kimerültség jelei látszódtak a feleken. Az első félidőben nem sikerült végrehajtanunk az előre megbeszélt taktikai utasításokat, ám a nagyszünet elégnek bizonyult soraink rendezésére. A térfélcserét követően már sokkal több energiával és nagy koncentrációval játszottunk, üres helyzeteket alakítottunk ki, amelyekből be is találtunk. A második húsz percben kifejezetten tetszetős kosárlabdát mutattunk be, amire lehet építeni.
Goran Tadics: – Az első félidőben jól játszva előnyt tudtunk kialakítani, azonban a második húsz perc során teljesen megváltozott az összecsapás képe. Ez főként annak köszönhető, hogy a korábbiakkal ellentétben a négy külföldi játékos mellett a fordulás után már Mócsán Bálint volt az ötödik DEAC-játékos a parketten. Emellett a debreceniek fizikailag is fölénk kerekedtek, és remek százalékkal értékesítették a dobásaikat. Még a végjátékban is volt esélyünk kicsikarni a diadalt, sajnos nem éltünk a lehetőségeinkkel.