Férfi kosár NB I: megizzadt, de veretlen maradt az Alba

2023.10.28. 22:13
Nagyott csatázott az Alba és a Szolnok (Fotó: Szabó Miklós)<br /><a href="https://www.nemzetisport.hu/galeria/ferfi-kosar-nb-i-alba-fehervar-szolnok-93-73-foto-szabo-miklos--7385" target="_blank"><strong>A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!</strong></a><br />
Az utolsó negyedben az exszolnoki Vojvoda Dávid vezérletével bedarálta a sok hiányzóval játszó Olajbányászt a továbbra is veretlen Alba a férfi kosárlabda NB I 5. fordulójának szombati rangadóján. Jó kezdés után kisebb gödörbe került a Paks ellen a hazai pályán játszó Falco, de a záró játékrészben lemosta ellenfelét a pályáról, s idénybeli negyedik sikerét aratta. Sokáig úgy tűnt, ha szorosan is, de kikap a Pécs a DEAC-tól, a baranyaiak azonban remek hajrával legyőzték a hajdúságiakat.

ALBA FEHÉRVÁR–SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ

A statisztika nem a vendégek mellett szólt... A Szolnoki Olajbányász az előző öt bajnokijából négyet elvesztett az Arconic-Alba ellen, de nem ezért lépett pályára szinte minimális győzelmi eséllyel szombat este a Gáz utcában. Hanem mert magasposzton hatalmas hiányosságokkal kellett megbirkóznia: az első számú center, az amerikai Demajao Wiggins; a cseréje, Révész Ádám; s a négyes poszton kezdőként bevetett Lukács Norbert is sérült. Az évadot kisebb meglepetésre három sikerrel kezdő Olaj egy hete Zalaegerszegen is nélkülözte a fentebb említetteket (akkor még Abraham Arabo sem játszott), s bele is szaladt egy jókora vereségbe (115–83).

Nem mertünk kockáztatni, így kihagyom a meccset– mondta szomorúan Lukács fél órával a feldobás előtt, s mutatta törött középső ujját a dobókezén.– Pedig nagyon szerettem volna most játszani...”.A 22 éves válogatott kosaras ezzel természetesen arra utalt, hogy másfél éve az Albától igazolt a Tisza-partjára. A majd száz fős vendégtábor buzdítása mellett az amerikai Siyani Chambers hárompontosával kezdődött a meccs, amire Rudner Gábor válaszolt hasonló értékű dobással. Alejandro Zubillaga már egy nappal a találkozó előtt jelezte, nem akar a szolnokiak hiányzóival foglalkozni, s így tettek a játékosai is az első három percben, amelyet követően 8–3-ra elhúztak Vojvoda Dávidék és így a szerb Miodrag Rajkovics máris kikérte az első vendégidőt. Ahogyan arra számítani lehetett, a hazaiak rendre a palánk alól kísérleteztek, hogy kihasználják a magassági és súlybeli fölényüket, a piros mezesek pedig főleg távolról próbálkoztak. Dustin Thomas gyürkőzött az Alba magasembereivel főleg, váltakozó sikerrel. Aztán 30–28-ra először vezetett a Szolnok James Eads triplájával a 15. percben, de hamar fordított a hazai együttes.

Fordulás után három perccel 48–42-re ismét a vendégek álltak jobban Thomas gyors öt pontja után, most Zubillagának kellett előre nem tervezett időkéréshez folyamodnia. Az Alba sebességet váltott, 57–52-re már vezetett, Isaiah Philmore gyűrű alatti eredményes játéka és Vojvoda remekbeszabott gólpasszai révén. Elbizonytalanodott és fáradni látszott az Olaj, Pongó Máté kapott sportszerűtlen hibát, mert letarolta Philmore-t, aztán Zubillagát is megkínálták a sporik egy technikaival reklamálásért. Chambers percei következtek, hét pontot jegyzett zsinórban a kis irányító és 12 ponttal meglépett az Alba, amely egy 25–7-es etapot produkált hat perc alatt. A 32. percben a vendégszurkolók által sokat szapult ex-szolnoki Vojvoda zsákolt nagyot, majd puszit küldött a palánk mögötti tábornak, ahonnan nagyobb mennyiségű folyadék érkezett a parkettre válaszul. Állt a játék percekig, a biztonságiak bevonultak a vendégszektorba, ahol az ott tartózkodókat néhány sorral feljebb tereltek. Az addig egyetlen hárompontost szerző Vojvoda ezután négy újabb triplával jelentkezett, bizonyítva, nem érdemes felbosszantani, az Alba pedig közben 15 pontra növelte előnyét és megnyerte a meccset az erejével a végére érthető módon elkészülő rivális ellen, igaz, sokkal nehezebben, mint azt várni lehetett.

A TÖBBI MÉRKŐZÉSEN

Két negyed alatt 11 pontos előnyt épített ki a közel 3000 néző előtt parkettere lépő Falco, de a harmadik játékrészben megrázták magukat az atomvárosiak, s egy pontra feljöttek a címvédő mögé. Milos Konakov tanítványai érezhették, hogy meleg lehet még a pite, így a negyedik negyedben 32 pontot dobtak, s ez bőven elég volt a sikerhez. A meccs legjobbja Perl Zoltán volt, aki 22 pontja mellé hat lepattanót szedett le és öt asszisztot osztott ki.

Sokáig kifejezetten szoros volt a Pécs és a DEAC ütközete, a szünetben két pont volt a különbség a csapatok között. A harmadik játékrészt hat ponttal nyerték a hajdúságiak, de ez végül sovány előnyek bizonyult: az összesítve nyolcpontos fór „elolvadt” a záró etapban, miután a remekül hajrázó baranyaiak 19 pontot vertek ellenfelükre, s így 11 pontos sikert arattak. A meccs legjobbja a Pécs bosnyák légiósa, Ibrahim Durmo (22–20–3) volt, aki egy dupla duplával vezette győzelemre csapatát.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I

Falco KC Szombathely–Atomerőmű SE 88–69 (18–13, 21–15, 17–27, 32–14)
Szombathely, 2915 néző. V: Praksch, Farkas G., Földesi Á.
SZOMBATHELY: Pongó Marcell 7/3, Tanoh Dez 4, BENKE SZ. 13/6, Tiby 5, KELLER Á. 7. Csere: PERL 22, Krivacsevics 4, BARAC 12, Pot 5, Kovács B. 3/3, Jordano 6/6, Verasztó. Edző: Milos Konakov
PAKS: GOVENS 10, WHITE 12, Radics 7/3, Gulyás 6/6, Wright 3. Csere: Pajor, WOODS 14, Ihring 2, Dorogi 4, KOVÁCS I ÁKOS 11/3. Edző: Sebastjan Krasovec
Az eredmény alakulása. 3. perc: 3–5. 5. p.: 3–10. 8. p.: 12–10. 11. p.: 23–15. 15. p.: 30–22. 18. p.: 37–24. 20. p.: 39–28. 24. p.: 48–42. 26. p.: 50–47. 30. p.: 56–55. 32. p.: 60–63. 35. p.: 72–66. 37. p.: 81–67. 39. p.: 86–69. Kipontozódott: Pongó Marcell (32. p.), Kovács I Ákos (33. p.), Gulyás (34. p.)
Milos Konakov: – Az előző két meccsünkön nem a mi szintünkön játszottunk – javítani akartunk, ezért talán extra nyomás volt a játékosokon. Az első félidővel elégedett voltam, kézben tartottuk az irányítást, a harmadik negyedben azonban több buta döntést hoztunk, főleg támadásban hibáztunk. A negyedik negyed játékára büszke vagyok, tudtunk újítani, és biztos győzelmet arattunk.
Sebastjan Krasovec: – Elismerésem a Falcónak, a jobb csapat nyert! Az első félidőben gond volt a támadójátékunkkal, csak huszonnyolc pontot dobtunk, amit majdnem megdupláztunk a harmadik negyedben – arra a játékra, teljesítményre kell építenünk a jövőben. Viszont nem bírtuk tartani azt a tempót, amit a Falco diktált, ezen javítanunk kell.

NKA Universitas Pécs–Debreceni EAC 75–64 (16–21, 21–18, 13–19, 25–6)
Pécs, 600néző.V:Győrffy, Söjtöry, Balogh Gy.
PÉCS: KERPEL-FRONIUS G. 10/3, Kovács P. 2, LUZAIC 8, DURMO 22/6, Herger 3. Csere: Benke K., MELEG G. 20, Lados 2, Rátgéber T., SCHERER 8/3, Kazy, Bor. Edző: Goran Tadics
DEBRECEN: Edwin 11, Williamson 10/3, Hőgye 3/3, DRENOVAC 22/3, Buljevic 4. Csere: Buckles 4, Ságodi 6/3, Neuwirth 4/3, Várszegi. Edző: Andjelko Mandics
Az eredmény alakulása. 2. perc:2–7.7. p.:12–13.13. p.:18–21.17. p.:32–32.22. p.:40–41.26. p.:42–51.33. p.:55–60. 39. p.:75–64.Kipontozódott:Buckles (13. p.), Benke K. (35. p.), Hőgye (37. p.), Edwin (39. p.)
Goran Tadics:– Bár volt külföldi hiányzónk, de éppen ezért a magyaroknak is adódott lehetőségük. Elégedett vagyok a látottakkal, igaz, még rövid a kispadunk. Azt nem tudom, sikerül-e igazolnunk újabb idegenlégióst, de büszkék lehetünk az akadémia fiataljaira.
Andjelko Mandics:– Nem volt megfelelő a koncentrációnk, ilyen hozzáállással nem lehet eredményt elérni. Az előző heti jó teljesítményünk után többre számítottam. Volt egy rövidzárlatunk a negyedik negyedben, amikor nem tudtunk pontokat szerezni.

Arconic-Alba Fehérvár–Szolnoki Olajbányász 93–73 (22–16, 18–19, 29–25, 24–13)
Székesfehérvár, 1500 néző. V: Földházi, Nagy V., Makrai.
ALBA: CHAMBERS 21/6, Kass 7/3, BARNETT 15/3, Dickey 11, PHILMORE 12/3. Csere: VOJVODA 23/15, Balogh M., Martin 4, Takács Milán, Góbi M. Edző: Alejandro Zubillaga
SZOLNOK : Clay 9/6, Pallai 11/9, EADS 18/3, Rudner 5/3, THOMAS 22/9. Csere: Arabo 2, Pongó Máté 6, Sebők. Edző: Miodrag Rajkovics
Az eredmény alakulása. 3. p.: 6–3. 5. p.: 10–8. 8. p.: 16–10. 12. p.: 24–21. 15. p.: 28–25. 18. p.: 35–32. 22. p.: 42–40. 25. p.: 50–52. 28. p.: 60–53. 32. p.: 71–60. 35. p: 77–65. 38. p.: 88–69. Kipontozódott: Rudner (28. p.)
Alejandro Zubillaga: – A Szolnok néhány kulcsjátékosa nélkül érkezett, ennek ellenére száz százalékot nyújtott, és mindent megtett a győzelemért. Nagyon jó mérkőzést játszottunk, ami lényeges, hogy látványosan feljavultunk a védekezésben a legutóbbi FIBA Európa-kupa-meccs óta.
Miodrag Rajkovics: – A különbség elsősorban az eladott labdák számában mutatkozott meg, a tizenhatból hét labdát a negyedik negyedben szórtunk el, de úgy érzem, hogy harcolt és küzdött a csapat, és játékban sem kerültünk teljesen alárendelt szerepbe.

1. Fehérvár 5 5 461–412 1.000 10
2. Szombathely 5 4 1 463–379 0.900 9
3. Körmend 5 3 2 407–349 0.800 8
4. Oroszlány 5 3 2 438–400 0.800 8
5. Szeged 5 3 2 451–441 0.800 8
6. Zalaegerszeg 5 3 2 466–458 0.800 8
7. Szolnok 5 3 2 382–414 0.800 8
8. Honvéd 5 2 3 388–394 0.700 7