Férfi kosár vb: Luka Doncic 37, a Team USA 99 ponttal kezdett

2023.08.26. 16:48
Luka Doncicék győzelemmel kezdték a világbajnokságot (Fotó: Getty Images)
Szombaton folytatódott a Japánban, a Fülöp-szigeteken és Indonéziában zajló férfi kosárlabda-világbajnokság. Szlovénia Luka Doncic vezérletével 100–85-re legyőzte Venezuelát, az Egyesült Államok nehézkes kezdés után 99–72-re Új-Zélandot, és magabiztos sikerrel köszönt be a címvédő spanyol válogatott is. Szerbia 105–63-ra nyert Kína ellen, a görögök 92–71-re verték meg Jordániát.

B-CSOPORT

A játéknap a legszorosabbnak ígérkező Dél-Szudán–Puerto Rico meccsel indult, s a vártnak megfelelően kiélezett csatát is vívtak egymással a felek. Dél-Szudán a szünetben még 10 ponttal vezetett, de Puerto Rico a végére ikszre mentett, majd a hosszabbításban 101–96-ra győzött. Dél-Szudánnál Carlik Jones 38 pontot dobott 6 lepattanó és 11 gólpassz mellett.

Ezután jött a Szerbia–Kína összecsapás, amelynek az NBA-bajnok és MVP Nikola Jokics nélkül is előbbi volt az esélyese. A szerbek a szünetig már 21-gyel vezettek, de később sem engedtek ki, s 105–63-ra nyertek. Bojan Bogdanovics volt a legeredményesebb közülük 14 ponttal és 4 lepattanóval.

C-CSOPORT

Álmoskásan kezdtek az amerikaiak, sokak döbbenetére Új-Zéland meglépett tíz ponttal (4–14), viszont egy 15–2-es rohammal csak-csak megfordult az állás az első negyed végére. A második elején még képesek voltak fordítani az új-zélandiak (25–26), de aztán a jóval esélyesebb amerikai csapat a kezébe vette az irányítást, és ha nem is brillírozott, a második félidőben állandósult a tíz pont feletti előnye. A 21 pontos Paolo Banchero vezetésével hat kosaras jutott el legalább tíz pontig a végül simán nyerő Team USA kötelékében, a három triplát bevágó Reuben Te Rangi 15 ponttal vezette az óceániai riválist.

Az amerikaiak csoportjában a Janisz Adetokunbo (Giannis Antetounmpo) nélkül felálló görögök 92–71-re legyőzték Jordániát, az esélyeknek megfelelően. Egy negyedet (a harmadikat) azért megnyertek a jordániaiak, azt 27–20-ra…

F-CSOPORT

A Zöld-foki-szigetek és Grúzia (Georgia) összecsapása sem hozott meglepetést, utóbbi – ha nem is pontokban gazdag negyedekkel – hozta a kötelezőt, s 85–60-ra behúzta a meccset.

Nem sokkal később jött a kvartett sztárválogatottja, a szlovén, amely Venezuela ellen lépett pályára. Az esélyek ellenére utóbbi nagyon sokáig jól tartotta magát, tíz ponton belül maradt, de a végére kinyílt az olló, a szlovénok 100–85-re nyertek. A válogatott és az egész torna egyik legnagyobb sztárja, a Dallas Mavericks kosarasa, Luka Doncic pazar formában volt, ezúttal ez – egy szinte végigpihent negyedik negyeddel – 37 pontot, 7 lepattanót és 6 gólpasszt jelentett.

G-CSOPORT

Bár igazi sztárok nélkül álltak ki a brazilok, így is egyértelmű volt, hogy toronymagas esélyesnek számítanak Irán ellen. Az első negyedben már 21 pont volt a két csapat között, s bár a következő három játékrész sokkal szorosabb volt, Brazília 100–59-re nyert. A dél-amerikaiak egyetlen fájdalma, hogy NBA-ben edződő irányítójukra, a meccsen térdsérülést szenvedő Raul Netóra már nem számíthatnak a tornán.

Nem tartogatott túl sok izgalmat a csoport másik mérkőzése sem. Juancho Hernangómez és Joel Parra is beszórt egy-egy triplát az első percekben, a spanyolok 9–0-val kezdtek, és az első félidő hajrájától nem engedték 15 pontnál közelebb a kétszeres Afrika-bajnok elefántcsontpartiakat. Willy Hernangómez 22 ponttal vezette a címvédő spanyolok lőlapját.