Vívás: Gerentsér Lászlóról nevezték el az ELTE felújított vívótermét

Vágólapra másolva!
2024.01.26. 14:10
null
Fotó: Facebook/EVC Egyetemi Vívó Club
Gerentsér Lászlóról nevezték el az ELTE felújított vívótermét, melyet a legendás vívómester születésének 151. évfordulóján, pénteken adtak át.

 Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára köszönetet mondott a hagyományok és az ősök tiszteletéért, amelyre építve összefogással sikerült elérni a terem megmaradását.

„Sokan sokat tettek azért, hogy ez a legrégebbi magyarországi vívóterem tovább szolgálhassa szeretett sportágunkat, hogy a maiak is gyakorolhassák” – hangsúlyozta Vitályos Eszter, aki tagja a vívószövetség elnökségének.

Borhy László, az ELTE rektora szerint „nagy vívmány a vívóterem átadása, itt méltó környezetben foglalkozhatnak a sportággal az egyetemi vívóklub tagjai és a szabadidős sportolók”.

Csampa Zsolt, a vívószövetség elnöke kiemelte, hogy ez a terem is hozzájárul az egyetemi vívósport erősödéséhez.

Az ünnepségen Borhy László egyetemi fő vívómesterré nevezte ki a párbajtőröző Pap Jenőt, aki 1959-ben a BVSC-ben kezdett el vívni, és legnagyobb sikerét az 1982-es világbajnokságon érte el, amelyen egyéniben arany-, csapatban bronzérmes lett. Pályafutása befejezése után edzőként maradt szeretett sportágában.

Az eseményen megjelent a magyar vívósport több kiemelkedő személyisége, Pap Jenő mellett az 1964-es olimpián a női tőrcsapattal bajnok Sákovicsné Dömölky Lídia és Juhász Katalin, valamint Kamuti Jenő olimpiai ezüstérmes tőrvívó, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke.

Az ünnepség a vívóklub tagjainak bemutatójával zárult.

A budapesti Semmelweis utca 2. szám alatti vívóterem – melynek felújítása tavaly szeptembertől decemberig tartott – a múlt század fordulója óta a hazai vívósport egyik bölcsője, sok magyar vívó, későbbi olimpiai bajnok forgatta itt a tőrt, a párbajtőrt vagy a kardot. A terem egykor számos, a nemesi és nagypolgári körökben gyakran előforduló párbajnak is otthont adott. Gerentsér László (1873-1942) atléta, testnevelő pedagógus és sportszakíró korának leghíresebb vívómestere volt, aki mindhárom fegyvernemben (kard, tőr, párbajtőr) oktatott, emellett megreformálta az iskolai testnevelésoktatást. A négyszáz négyzetméteres terem a mai napig a vívótársadalom egyik fontos találkozóhelye, amelyet az Egyetemi Vívó Club (EVC) üzemeltet.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik