Aus. Open: Andy Murray óriási meccsen legyőzte Berrettinit

2023.01.17. 09:33
Thiem (fehérben) gratulálni kényszerült Robljovnak (Fotó: AFP)
Magyar idő szerint kedd hajnalban folytatódik a teniszezők Australian Openjének küzdelmei, ám a játékot a külső pályákon helyi idő szerint kora délután a nagy hőség miatt félbeszakították. A belső pályákon viszont mentek a meccsek: kiesett a szabadkártyával induló korábbi US Open-bajnok Dominic Thiem, és kikapott a korábbi női első Garbine Muguruza is, győzött viszont az évek óta csípőprotézissel élő, a tornán korábban ötször döntőző volt világelső, Andy Murray ás a hét hónap után visszatérő Alexander Zverev is.

Dominic Thiem két évvel ezelőtt, a 2021-es kiírásban még a negyedik körig jutott, ám a most 29 éves osztrák azóta nem tudott meccset nyerni Grand Slam-tornán, s a sorsolás szeszélye folytán az ötödik kiemelt orosz, Andrej Rubljov ellen sem ő volt az esélyes. A legfrissebb világranglistán 98. helyen álló Thiem ennek megfelelően mindössze 2 óra 10 perc alatt három sima játszmában vereséget is szenvedett az orosztól – így Thiem legutóbbi három GS-tornáján, egyaránt az első körben búcsúzott, a többin meg nem indult a már említett két évvel ezelőtti Australian Opentől számítva…

A férfiaknál még két meccset fejeztek be, mielőtt a hőség közbeszólt volna: a szerbiai Györe László a belga Zizou Bergs ellen győzött négy játszmában. Györe ellenfele a második körben a 27. kiemelt Grigor Dimitrov lesz, aki az orosz Aszlan Karacevet verte két nehezebb és egy simább játszmában.

Szintén befejezte idei szereplését a női egyesben a korábbi világelső és kétszeres GS-torna-győztes spanyol Garbine Muguruza, aki a 26. kiemelt belga Elise Mertenstől szenvedett vereséget, ráadásul úgy, hogy az első játszmát nagy küzdelemben 6:3-ra megnyerte és a másodikban is eljutottak rövidítésig – ezt viszont már a belga bírta jobban, s a harmadik játszmában 6:1-re elsöpörte a jelenleg csupán a világranglista 73. helyén álló spanyolt.

Némi meglepetésre búcsúzott a 31. kiemelt Kaia Kanepi, az észt játékos a szabadkártyás ausztrál, a világranglistán 167. helyet elfoglaló Kimberly Birrelltől kapott ki Muguruzához hasonló forgatókönyv szerint: megnyerte az első szettet, aztán rövidítésben elbukta a másodikat, majd 6:1-re a harmadikat. a 24 éves Birrell a 2019-es Australian Open óta nyert ismét GS-főtáblán mérkőzést.

A szervezők helyi idő szerint kora délután bejelentették, hogy miután a külső pályákon 37 fokot mutatnak a hőmérők, ezért ezeken felfüggesztik a játékot. Így jelenleg csak a három fedett stadionban folynak a mérkőzések. Magyar idő szerint reggeli ötkor aztán bejelentették, hogy hétnél előbb biztosan nem indulnak újra a mérkőzések a külső pályákon.

Az össznépi újraindítás után fejeződött be többek között a selejtezőből induló Nicolás Jarry mérkőzése a 26. kiemelt szerb Miomir Kecmanovics ellen – mégpedig némi meglepetésre a chilei háromszettes győzelmével. A 8. kiemelt Taylor Fritz erőteljes szerváinak köszönhetően négy játszmában érvényesítette a papírformát a grúz Nikoloz Baszilasvilivel szemben.

Murray óriási meccsen győzött (Fotó: AFP)

A nap meccsét nem kellett félbeszakítani, Andy Murray és Matteo Berrettini ugyanis a fedett Rod Laver Arénában kezdte. Az ötszettes mérkőzésen Murray remekül kezdett, az első két játszmát 85 perc alatt egyaránt 6:3-ra megnyerte, ám Berrettini hozta a második kettőt. A negyedik végén aztán Murray 6:5-ös vezetésénél két pontra volt a győzelemtől, ám Berrettini végül rövidítésre mentette a szettet és harmadik játszmalabdájával egyenlített.

A döntő játszmában aztán mind a ketten tovább stabilizálták amúgy sem éppen ingatag lábakon álló adogatásukat – összesen 5-5 bréklehetősége volt mindkettejüknek fogadóként az egész mérkőzésen. Az egyik Berrettininek az ötödik játszmában 5:4-es előnyénél, vagyis meccslabdája volt, de a skót veterán hárította azt, s végül itt is rövidítés döntött. Ebben megtáltosodott Murray, s pillanatok alatt elhúzott 5:0-ra, ami után már elegendő volt a saját adogatásaira koncentrálni, s 4 óra 57 perc játék után három meccslabdához jutott, az első rögtön meg is csinálta – egy szerencsésen megpattanó szervával.

„Fáradt vagyok, ugyanakkor nagyon boldog és büszke. Sok munka volt ebben az eredményben, meg abban, hogy egyáltalán lehetőséghez jussak ilyen mérkőzéseken, ilyen stadionokban. Matteo az utolsó három szettben egészen elképesztően játszott, de szerencsére jól sikerült a vége. Először játszottam tízpontos rövidítést, és kicsit más volt ilyenkor vezetni öt-nullára, mert a régi rendszerben már megnyerted, itt meg még sok volt hátra”– fogalmazott a mérkőzés után a pályán Murray, aki 2019-ben csípőprotézist kapott, s így tért vissza a profi tenisz világába.

Szintén négyórás meccsen tért vissza a Grand Slam-tornák világába a tavalyi Roland Garros elődöntőjében bokaszalag-szakadást szenvedett német Alexander Zverev. A kétszeres világbajnok és olimpiai bajnok a szerencsés vesztesként főtáblára kerülő perui Juan Pablo Varillast győzte le öt játszmában.

„Fáradt vagyok, de boldog, mert az elmúlt hét hónap kihagyása után az ilyen meccsek mutatják meg, hogy a befektetett munka kifizetődő”– mondta Zverev a mérkőzést követően.

AUSTRALIAN OPEN, MELBOURNE (76 500 000 ausztrál dollár, kemény pálya)