A Sturm a pokolban is úr

KROMANIK ZSOLT, MONCZ ATTILAKROMANIK ZSOLT, MONCZ ATTILA
2002.11.14. 23:10
„Emberek! Ekkora bravúrt hajtottunk végre” – mutatja a Sturm csapatkapitánya, Neukirchner, aki mellett Korsós György rohan ünnepelni
Mit lehet mondani egy olyan csapat kilátásaira, amely 6 perc alatt eltékozolja az otthonról hozott egygólos előnyét (Szimonovics lőtt a kapu bal oldalába), ráadásul az ellenfelét huszonhatezer, többségében extázisban lévő szurkoló buzdítja? Sok jót nem, annyi szent. Nos, a Levszki Szófia vendégeként fellépő Sturm ebben a helyzetben volt csütörtökön, néhány perccel hat óra után. A folytatás azonban nem volt szokványos! A balkániak ugyan több helyzetet dolgoztak ki – Pantelics a 90. percben például már mindenkit kicselezett, de labdája valahogyan elakadt Weber lábában –, eközben azért a graziak is kontrázgattak, az odavágó egyetlen gólját szerző Szabics Imre például egymaga vagy háromszor is megpecsételhette volna a Levszki sorsát. A kölcsönös helyzetkihagyó-gála pedig odáig vezetett, hogy büntetőpárbaj döntött az UEFA-kupa 3. körébe jutás sorsáról. 4–4-ig ment minden a maga rendjén – a teljesség kedvéért: Szabics vágta be az első Sturm-tizenegyest –, akkor Sztoilov lövését megfogta Weber, erre válaszul Petkov ártalmatlanította Golemac kísérletét. Ezután a csereként beállt Korsós György nem hibázott, akárcsak az utána következők, egészen a tizenhetedikként sorra kerülő Bacskovig, aki Weber közreműködésével rontott. Charles Amoah pedig a második sorsfordító büntetőt már nem hagyta veszendőbe menni.
Volt büntető, méghozzá szintén sorsdöntő, a Denizlispor–Sparta meccsen is, amelyen Mustafa Özkan az 54. percben értékesítette azt a tizenegyest, amellyel a törökök kiejtették esélyesebb cseh riválisukat. Ez volt az összecsapás második gólja, az első szintén Mustafa érdeme volt, méghozzá a magyar Kabát Péter előkészítését követően. A törököknek egyébként nem volt rossz napjuk, az Ilhan (őt később a vele afférba keveredő Téllezzel együtt kiállították) góljával az Alavést megverő Besiktas is életben maradt, mindössze a görög Panathinaikosz elleni presztízsharcot gyakorlatilag egy félidő alatt elbukó Fenerbahce "hullott ki” a rostán.
A "magyar érdekeltségű” csapatok közül talán a legkönnyebb helyzetben lévő Werder Bremen viszont elbukott a Vitesse-szel szemben. A Lisztes Krisztiánt a második félidő derekán harcba dobó zöld-fehérek a Micoud szabadrúgásába "beleszúró” Baumann góljával kerültek előnybe, majd egy ritkán látható találattal újabb lépést tettek a legjobb 32 felé. A 49. percben Krsztajics a felezővonal tájékán megelőzte Peeterst, tett néhány lépést, majd a pattogó labdát legalább 35 méterről a léc segítségével a hálóba bombázta. Szinte a középkezdés után kialakult a "továbbjutási null”, miután a Vitesse Levcsenko büntetőjével szépített.
UEFA-kupa
2. forduló, visszavágók. Csütörtöki eredmények: Denizlispor (török)– Sparta Praha (cseh) 2–0 (Mustafa Ö. 23., 54. – a másodikat 11-esbôl), továbbjutott: a Denizlispor, 2–1-gyel; Hapoel Tel-Aviv (izraeli)–Leeds United (angol) 1–4 (Abukszisz 2., ill. A. Smith 30., 54., 62., 82.), tj: a Leeds United, 5–1-gyel; Schalke (német)–Legia Warszawa (lengyel) 0–0, tj: a Schalke, 3–2-vel; Besiktas (török)–Alavés (spanyol) 1–0 (Ilhan 8.), tj: a Besiktas, 2–1-gyel; Levszki Szófia (bolgár)–Sturm (osztrák) 1–0 (Szimonovics 6.), tj: a Sturm, 1–1-gyel, 11-esekkel (7–8); Crvena zvezda (jugoszláv)–Lazio (olasz) 1–1 (Boskovics 70., ill. Chiesa 75.), tj: a Lazio, 2–1-gyel; Viking (norvég)–Celta Vigo (spanyol) 1–1 (Sigurdsson 85., ill. Mosztovoj 75.), tj: a Celta Vigo, 4–1-gyel; Liberec (cseh)– Ipswich Town (angol) 1–0 (Gyan 88.), tj: a Liberec, 1–1-gyel, 11-esekkel (4–2); Anorthoszisz Famagusta (ciprusi)–Boavista (portugál) 0–1 (E. Silva 90. – 11-esbôl), tj: a Boavista, 3–1-gyel; Panathinaikosz (görög)–Fenerbahce (török) 4–1 (Liberopulosz 24., Gumasz 31., Michaelsen 43., Warzycha 90., ill. Tuncay 37.), tj: a Panathinaikosz, 5–2-vel; Midtjylland (dán)–Anderlecht (belga) 0–3 (Szol Ki Hjon 11., Jesztrovics 84., Aruna 89.), tj: az Anderlecht, 6–1-gyel; Slavia (cseh)–Partizan (jugoszláv) 5–1 (Vachousek 11., 41., Petrous 87. – 11-esbôl, Gedeon 94., Adauto 110., ill. Ivics 90.) – hoszszabbítás után, tj: a Slavia, 6–4-gyel; Grasshoppers (svájci)– PAOK (görög) 1–1 (Cabanas 45., ill. Markosz 90.), tj: a PAOK, 3–2-vel; Werder Bremen (német)–Vitesse (holland) 3–3 (Baumann 24., Krsztajics 49., Hariszteasz 76., ill. Levcsenko 51. – 11-esbôl, Claessens 72., Mbamba 94.), tj: a Vitesse, 5–4-gyel; Paris Saint-Germain (francia)–National Bucuresti (román) 1–0 (L. Leroy 52.), tj: a Paris Saint-Germain, 3–0-val; Blackburn (angol)–Celtic (skót) 0–2 (H. Larsson 15., Sutton 68.), tj: a Celtic, 3–0-val; Fulham (angol)– Dinamo (horvát) 2–1 (Malbranque 87., Boa Morte 90., ill. Olic 51.), tj: a Fulham, 5–1-gyel. A Betis (spanyol)–Viktoria Zizkov (cseh), a Wisla Kraków (lengyel)–Parma (olasz) és az FC Porto (portugál)–Austria (osztrák) mérkôzés lapzártánk után fejezôdött be. Korábban játszották: VfB Stuttgart (német)–Ferencváros (magyar) 2–0, tj: a VfB Stuttgart, 2–0-val; Hertha BSC (német)–Apoel Nicosia (ciprusi) 4–0, tj: a Hertha BSC, 5–0-val; Bordeaux (francia)–Djurgarden (svéd) 2–1, tj: a Bordeaux, 3–1-gyel; Amica Wrónki (lengyel)–Málaga (spanyol) 1–2, tj: a Málaga, 4–2-vel
A Bajnokok Ligájából kiesett csapatok közül az Auxerre (francia), a Liverpool (angol), az AEK (görög), a Lyon (francia), a Dinamo Kijev (ukrán), a Maccabi Haifa (izraeli), a Lens (francia) és az FC Bruges (belga) a 3. fordulóban kapcsolódik be az UEFA-kupába. A 3. forduló sorsolását pénteken tartják Genfben.
A feketeleves azonban még hátravolt! A 72. percben Baumann totojázott a pálya közepén, Claessens elvette tőle a labdát, megiramodott vele, a tizenhatos előtt felnézett, majd ahelyett, hogy a bent érkező Matthew Amoahhoz továbbított volna, a rövid felső sarokba ágyúzott. A csereként beálló Hariszteasz az első labdaérintésével még visszahozta a Werder reményeit, ám a ráadásban Krsztajics rontott, az ugyancsak a padról jövő Mbamba a hálóig masírozott, eldöntve ezzel mindent.
Jól kezdődött, de pokolian rosszul ért véget egy másik magyar, Halmai Gábor csütörtök estéje is. Csapata, a Hapoel Tel-Aviv Josszi Abukszisz szabadrúgásával már a 2. percben ledolgozta a Leedsben összeszedett minimális hátrányát, de ami később következett, arról szívesen lemondott volna az izraeli csapat minden játékosa. Beindult ugyanis Alan Smith, akiben erősen dolgozott a bosszúvágy, miután az angol lapok igyekeztek a fejében tartani: az említett Abukszisz, valamint csapattársa, Simon Gerson szerint ő a "legpiszkosabb módszerekkel operáló futballista”, aki ellen valaha is játszottak. Terry Venables menedzser arra kérte csatárát, adjon kimerítő választ erre, és ő nem is teketóriázott, lábbal és fejjel öszszesen négyszer köszönt be a hazai pálya előnyéről kényszerből lemondó Hapoelnek (a feszült közel-keleti politikai helyzet miatt Olaszországban, a firenzei Artemio Franchi-stadionban játszották a meccset – mindössze 3000 néző előtt, akik közül 1200 angol volt…). És hogy Smith még nagyobb elégtételt kapjon, Abuksziszt heves reklamálásáért ki is állították (ekkor már 3–1-re vezetett a United). Halmai végigjátszotta a mérkőzést.
Miközben a Werder Bremen hiába adott ki magából mindent, addig egy másik német brigád, a Schalke meglehetősen erőtakarékos futballal bejutott a 3. fordulóba. Az odavágón a Legiát Varsóban 3–2-re megverő társulat hazai közönség előtt már kevésbé erőltette meg magát, helyzeteket ugyan kidolgozott – a meccslabdát a hajrában hibázta el Asamoah, midőn egy csel után hat méterről, ziccerből a háló helyett Stanev kapusba lőtt –, de gólt egyet sem szerzett. "A Schalke nagyon jó pozícióból kezdte a meccset, és ez érződött is a játékán. Jogosan jutott tovább, mert mi hiába próbáltunk meg mindent, túl kemény ellenállásba ütköztünk ebben a pokoli hangulatban” – kesergett a lefújás után Dragomir Okuka, a Legia edzője. A német szurkolók a góltalanság mellett amiatt is bosszankodhattak, hogy egyik kedvencük, Jörg Böhme fegyelmi okok miatt nem juthatott szóhoz a meccsen, így a továbbjutás maradt az egyetlen vigaszuk.
Egy másik nagyágyú, a Lazio még nagyobb bajba került Belgrádban, az előnyét őrizgető olasz együttes ellen a Crvena zvezda ugyanis a 70. percben ledolgozta a Stadio Olimpicóban összeszedett hátrányát. Mi több, a gólt fejelő Boskovics két perccel később újra kecsegtető pozícióból bólinthatott, csak akkor már Concetti kapus a helyén volt. És ezek után a nagyokat gyakran támogató szerencse a Lazio mellé állt. A 75. percben Chiesa elsőre elrontotta a szabadrúgást, ám Santiago Rodríguez ismétlést rendelt el, mondván, Randjelovics korán robbant ki a sorfalból. Az újrázásból pedig az olasz már a hálóba lőtt…
A Lazióhoz hasonlóan a Celtic is egygólos előnnyel ment vendégségbe, a blackburni Ewood Park környékén meg is bénult az élet, a tumultus miatt a nagy érdeklődéssel várt csata negyedórával később kezdődött. S hogy megérte-e nyomakodni az angol csapat híveinek? Nem nagyon, hisz eltelt újabb negyedóra, és Chris Sutton passzából (ki más…) Henrik Larsson közelről bevágta a vendégek vezető gólját. Mivel az első találkozón csak a svéd talált a kapuba, a zöldek innentől páholyban érezhették magukat – és nem is jöttek ki onnan, sőt Sutton még "rá is bólintott” egykori csapata vereségére. Egy másik angol csapat, a Fulham is sokáig szenvedett odahaza, de az utolsó pillanatokban kétszer is "kikérte magának” Olic fejesgólját, így a "ZTE-ölő” Dinamo a kiadós hazai verést még kicsiben sem tudta visszaadni, a Fulham kettős győzelemmel ment tovább.
Még mindig Anglia. A második ligás Ipswich a 88. percig ellenállt Liberecben, ám akkor a ghánai Gyan Baffour fejese utat talált a hálóba – máris éledeztek a cseh remények! A hosszabbításban eredménytelenül gyűrték egymást a csapatok, következtek a tizenegyesek, amelyekben a házigazdák egyszer sem hibáztak, miközben az Ipswich részéről Jermaine Wright és Finidi George is elbaltázta a maga kísérletét. Miután elkönyveljük az est második angol vereségét és kiesését, halkan megjegyezzük: Európa ismét retteghet a tavaly a negyeddöntőig jutó, akkor két spanyol és egy francia klubot is "felfaló” cseh kiscsapattól!
Egy meglehetősen fordulatos párharc eredményeképp nem a bajnok Liberec lesz Csehország egyetlen képviselője a 32-es táblán. A Slavia már a szünetig ledolgozta a Belgrádban felhalmozott hátrányt, és miután a Partizanból Bajicsot a 68. percben kiállították, Petrous pedig büntetőből bevágta a harmadik hazai gólt is, Prága ünnepelt. Csakhogy Ivics az utolsó pillanatokban a hosszabbításba lökte az emberhátrányban erőlködő Partizant! A csehek megdühödtek – nézzék meg a végeredményt… A végére a leghatásosabb utolsó percbeli gólt hagytuk: Markosz találatával a görög PAOK a 90. percben jutott tovább, kiejtve a Grasshopperst.