81 percnyi emberelőny sem volt elég a szegedi győzelemhez Siófokon

Vörös SándorVörös Sándor
2023.11.12. 12:50
A siófoki kapuba visszatérő Winter eszén nem tudtak túljárni a szegedi játékosok (Fotó: Németh András – archív)
A labdarúgó NB II 15. fordulójában megőrizte idegenbeli veretlenségét a Szeged-Csanád Grosics Akadémia: a Tisza-partiak a BFC Siófok otthonában Szedlár Zoltán korai kiállítása miatt a mérkőzés jelentős részében emberelőnyben futballoztak, de a balatoniak hősiesen kiharcolták a 0–0-s eredményt.

LABDARÚGÓ NB II
15. FORDULÓ
BFC SIÓFOK–SZEGED-CSANÁD GROSICS AKADÉMIA 0–0
Siófok, Városi Stadion, 150 néző. Vezette: Derdák Marcell (Huszár Balázs, Király Zsolt)
SIÓFOK: Winter – Polényi G., Varjas Z., Varga B. – Major G., György N. (László D., 63.), Kitl M., Kovács B. (Nemes M., 73.), Schildkraut – Girsik Á. (Dénes, 73.), Szedlár. Vezetőedző: Dragan Vukmir
SZEGED: Molnár-Farkas – Könczey (Gera N., a szünetben), Tóth B., Nagy Zs., Kővári – Márkvárt, Haris – Gajdos (Prosser, 70.) – Papp Á. (Daru, 82.), Borvető, Palincsár (Doncsecz, 70.). Vezetőedző: Alekszandar Sztevanovics
Kiállítva: Szedlár (13.)
Dragan Vukmir:
– Büszke vagyok a srácokra, tíz emberrel remekül küzdöttek, harcoltak, sőt, kis szerencsével akár győzhettünk is volna. Ezt a pontot mindenképpen meg kell becsülnünk!
Alekszandar Sztevanovics: – Tudtuk, hogy nehéz meccs vár ránk. Megpróbáltuk a széleken feltörni az ellenfél mély védekezését, de sajnos a befejezésekből hiányzott a koncentráció. Korábban az ilyen mérkőzéseken gyakran megbüntetett minket az ellenfél; szerencsések vagyunk, hogy ez most nem így történt. A gólszerzéshez minőség kell, ez ma hiányzott a játékunkból.

Az eltérő célokért küzdő csapatok a forduló előtt tizenegy pontnyi és ugyanennyi helynyi távolságra voltak egymástól, ráadásul a siófokiak gondjait tetézte, hogy Csató Martin betegség miatt nem tudta vállalni a játékot, így a kiesésével tulajdonképpen klasszikus belső védő nélkül maradtak a balatoniak.

A találkozó első helyzete a vendégeké volt, amikor Papp Áron 17 méterről a bal oldali kapufát találta telibe, majd nem sokkal később a nehéz helyzetben lévő házigazdák gondjai még tovább szaporodtak: alig telt el 13 perc, amikor Derdák Marcell játékvezető – talán túl szigorúan – egy becsúszás után kiállította Szedlár Zoltánt, aki profi pályafutása első piros lapját kapta.

A kiállítás után túl sok emlékezetes eseményt nem jegyezhettünk fel: az emberhátrányba kerülő siófokiak fegyelmezetten védekeztek, a szegediek mezőnyfölényben, de kényelmesen futballoztak. A kapuk szinte egyáltalán nem forogtak veszélyben, s bár a szünet előtt PappÁron kilőtte a kapu bal oldalát, mindezt lesről tette, így Derdák Marcell érvénytelenítette a találatot.

A vendégek a második félidőben próbálták fokozni a nyomást, többször eljutottak a balatoniak kapujáig, de ezek a lehetőségek kimaradtak, javarészt Winter Dánielnek köszönhetően: a bajnokin több mint két hónap után kezdő 21 éves kapus a mezőny legjobbjának bizonyult. Az elpuskázott szegedi lehetőségek kis híján megbosszulták magukat, amikor a 79. percben egy szöglet után Varjas Zoltán került helyzetbe, ám a léc alá tartó fejesét Molnár-Farkas Tamás óriási bravúrt bemutatva hárította.

A kék-feketék szekerén az sem lendített, hogy a hajrában pályára küldték előbb Prosser Dánielt, majd Daru Bencét, a balatoniak hősiesen küzdve kiharcolták a döntetlent, melyre a látottak alapján rászolgáltak. A szegedi szurkolók a lefújás után érthetően csalódottan távoztak a Révész Géza utcai Stadionból, ahol csapatuk megőrizte a most már több mint fél éve tartó idegenbeli veretlenségi sorozatát. 0–0

18. Mosonmagyaróvár15141012–35–237

90+4. perc: A jelzett hosszabbítás után véget ért a mérkőzés, amely 0–0-s döntetlennel zárult. Köszönjük megtisztelő figyelmüket!

Letelt a rendes játékidő, melyet követően Derdák Marcell 4 percet hosszabbít.

90. perc: Prosser végzett el egy szabadrúgást a siófoki kaputól 20 méterre: a középre tartó labdát Winter ölelte magához. Nem vitás: a házigazdák kapusa a mezőny legjobbja!

A szegediek remek formában érkeztek Siófokra, hiszen Alekszandar Sztevanovics tanítványai sorozatban nyolc veretlen mérkőzést számlálnak, idegenben két győzelem és öt döntetlen mellett még nem találtak legyőzőre. A teljességhez tartozik, hogy a kék-feketék vendégségben legutóbb még az előző idény 34. fordulójában, 2023. április 26-án, azaz kereken 200 napja Diósgyőrben maradtak alul (3–1).

82. perc: Cseréltek a szegediek: Papp Áron helyett Daru Bence a pályán.

81. perc: Megszületett a mérkőzés első sárga lapja, miután Tóth Bence lekönyökölte Dénest. A vendégek játékosa idénybeli ötödik sárgáját gyűjtötte be, így kihagyni kényszerül csapata következő, mosonmagyaróvári bajnokiját.

79. perc: A siófokiak harmadik szögletét Schildkraut tekerte középre a bal oldalról. A remekül belőtt labdát László Dávid tovább csúsztatta, majd Varjas Zoltán 5 méterről kapura fejelte: a léc alá tartó kísérletet Molnár-Farkas óriási bravúrt bemutatva hárította.

A meccstörténelemmel kapcsolatos gondolatmenetet folytatva... Bizonyos adatbankok szerint a somogyiak 2004. május 5-én saját közönségük előtt legyőzték a Tisza-partiakat (3–1), ám ez így, ebben a formában nem igaz: az említett találkozón a Bodajk FC diadalmaskodott két góllal, hiszen a BFC Siófok jelenlegi formájában 2005 nyara óta működik.

73. perc: Dupla változtatás a balatoniaknál is: Kovács Bence és Girsik Áron le – Nemes Marcell és Dénes Csanád Vilmos be.

70. perc: Kettős csere a Tisza-partiak oldalán: Gajdos Zsolt helyére Prosser Dániel érkezett, Palincsár Martin helyett pedig Doncsecz Levente a pályán.

A két klub ezen a délutánon 17. egymás elleni bajnoki mérkőzését vívja meg a másodosztályban, a közös történelmük 1982. december 5-e óta íródik. Az azóta eltelt 40 esztendőben öt siófoki győzelem és hét döntetlen mellett négy szegedi siker született, s a gólkülönbség (20–18) is a somogyiaknak kedvez(ett). A Balaton-parton a ma délutáni a kilencedik egymás elleni találkozó a második vonalban; a múltbeli adatokat kettő vendégsiker mellett öt döntetlen teszi teljessé.

67. perc: Márkvárt harcolt ki egy szabadrúgást a siófoki kaputól mintegy 20 méterre: a pontrúgást Haris végezte el, a remekül meglőtt, kapu közepére tartó labdát Winter ütötte a mezőnybe.

63. perc: Cseréltek a siófokiak: György Nico le – László Dávid be.

60. perc: Márkvárt középre bepasszolt labdáját Borvető vette át, majd kapura fordult, Varjas azonban becsúszva szerelte. A labda így lett jó az üresen érkező Papp Áronnak, aki az ötös jobb oldali sarkáról lőtt, Winter pedig lábbal hárított.

Az eddigi játéknapok alapján a Siófok 21 kapott gólja a második legtöbbnek számított a mezőnyben, ennél többször csak a Mosonmagyaróvár hálójába találtak be az ellenfelek (33). A Szeged ellenkező utat járt be, hiszen a Tisza-partiak 13 kapott gólja a Csákvár és a Kazincbarcika társaságában a második legkevesebb, a Pécsi MFC (9), illetve a Nyíregyháza Spartacus FC (12) mögött.

54. perc: Haris hosszan felívelt labdáját Papp az alapvonalig vezette, majd középre passzolta: Palincsár közeli lövését Polényi kivágta, a kipattanót Gajdos kapura kotorta, Winter azonban bravúr hárította a kapu jobb oldalára tartó próbálkozást.

53. perc: Schildkraut veszélyes bal oldali beadásába az ötösön Nagy Zsombor tette bele a lábát, Molnár-Farkas azonban jó helyen állt, s magabiztosan ölelte magához a labdát.

A Siófok a mögöttünk hagyott 14 forduló alatt hét – pályaválasztóként kettő–, míg a Szeged ugyanennyi találkozón kettő – idegenben egy – mérkőzésen nem szerzett gólt. A házigazdák eddig egy idegenbeli találkozót hoztak le kapott gól nélkül, a vendégek pedig öt alkalommal – idegenben kétszer – tudták nullán tartani az ellenfelet.

46. perc: A szünetben cserélt a Tisza-partiak szakmai stábja: Könczey Márk helyett Gera Norbert a pályán.

46. perc: Elkezdődött a második félidő.

A két együttest 11 pont és 11 hely választotta el egymástól a fordulót megelőzően. A Siófok a megszerzett 12 pontjából nyolcat gyűjtött be pályaválasztóként, míg a Szeged 23 pontjából tizenegyet zsebelt be vendégként. Ha csak az első félidőket vesszük figyelembe, akkor a tópartiak neve mellett 9 pont szerepel, míg a vendégek az első felvonások alapján 19 egységgel rendelkeznek.

45+1. perc: Derdák Marcell a jelzett hosszabbítást követően lefújta az első félidőt, melyet követően BFC Siófok–Szeged-Csanád Grosics Akadémia 0–0. Hamarosan jövünk a második játékrésszel!

Egy perc ráadás lesz az első félidő végén.

45. perc: Gajdos jobb oldali beadása után a labda átszállt Nagy feje fölött, majd az érkező Palincsár lövését Winter védte. A kipattanó labdát Papp Áron közelről, kapásból a kapu bal oldalába lőtte, Derdák játékvezető azonban les miatt érvénytelenítette a találatot.

A kiállítás után túlzottan sok emlékezetes eseményt nem jegyezhettünk fel: a szegediek mezőnyfölényben, de kényelmesen futballoztak, míg a siófokiak fegyelmezetten védekeztek, a kapuk nem igazán forogtak veszélyben.

Ha már színes lapok... Eltiltás miatt egyedül a szegediek védője, Szilágyi Zoltán hiányzik, a hazaiak oldalán színes lapok miatt senki nem kényszerült a lelátóra. A teljességhez tartozik, hogy a BFC Siófok játékosai az eddigi 14 forduló alatt 27 sárgát kaptak, míg a Szeged futballistái 35 kártyával gazdagodtak (34 sárga + 1 piros) – utóbbiak közül Tóth Bence 4 sárga lap miatt veszélyben van.

13. perc: EMBERHÁTRÁNYBA KERÜLT A BFC SIÓFOK! Nagy Zsombor egy labdaszerzés után megtolta a labdát, a lendülettel érkező Szedlár Zoltán távolról becsúszva megállította, amiért a játékvezető – a sajtóhelyről úgy tűnt, túl szigorúan – azonnal kiállította a siófokiak támadóját.

A Szeged-Csanád Grosics Akadémia keretében több olyan labdarúgót is találunk, akik a múltban a balatoni sikerekért küzdöttek: Daru Bence 11, Horváth Milán 70, Kővári Róbert 9, a jelenleg sérült Nyári Patrik 16, míg az eltiltás miatt hiányzó Szilágyi Zoltán 39 mérkőzésen ölthette magára a siófoki sárga-kék szerelést.

8. perc: KAPUFA! Haris passzát követően Palincsár indította Papp Áront, aki elvitte a labdát a rosszul játékba avatkozó Varga mellett, majd 17 méterről a bal oldali kapufára lőtte!

A találkozót Derdák Marcell vezeti, munkáját Huszár Balázs és Király Zsolt segíti. A 32 esztendős, szombathelyi játékvezető 57. másodosztályú bajnokiján működik közre vezetőbíróként, 250 sárga mellett 10 piros lap a mérlege. Az NB II-es mezőnyben a 2019/2020-as idényben debütáló játékvezetővel ebben a szezonban már mindkét csapat találkozott vezetőbíróként: a siófokiak szeptember 27-én, amikor hazai pályán vereséget szenvedtek az ETO FC Győrtől (2–4), a Tisza-partiak pedig szeptember 3-án, amikor 1–1-es döntetlent játszottak a HR-RENT Kozármisleny vendégeként.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a Szeged-Csanád Grosics Akadémia indította útjára a labdát!

A mérkőzés pikantériáját a siófokiak vezetőedzője, Dragan Vukmir jelentheti: a 45 esztendős szakember 2021 telétől 2022 tavaszáig irányította a Szeged-Csanád Grosics Akadémia együttesét, s a mutatóját 48 bajnoki mérkőzésen 90 pont tette teljessé.

Érkeznek a csapatok, hamarosan kezdődik a mérkőzés! A somogyiak ezen a napon tetőtől talpig citromsárgában szerepelnek, Winter Dániel pedig zöld dresszben véd. A szegediek hagyományos, kék-fekete csíkos mezükben játszanak, Molnár-Farkas Tamás Winterhez hasonlóan zöld szerelésben áll a gólvonal elé.

Helyszíni tudósításunkat ezúttal is helyzet és időjárás-jelentéssel indítjuk: az elmúlt napok hideg időjárása után derült égbolt, s mintegy 10 Celsius-fok fogadta a csapatokat. A Révész Géza utcai Stadionban javában tartanak már az előkészületek, a két együttes az évszakhoz képest ideális labdarúgóidőben szállhat harcba a pontokért.

Köszöntjük kedves olvasóinkat a siófoki Városi Stadionból, ahol az eddig 12 pontot gyűjtő, a tabella 16. helyén álló BFC Siófok a 23 egységgel az 5. pozícióban állomásozó Szeged-Csanád Grosics Akadémia együttesével találkozik.