Férfi kosár NB I: tovább menetel az Alba, a Falco kiütötte a DEAC-ot

M. B.M. B.
2023.11.25. 20:47
Továbbra is hibátlanok Vojvoda Dávidék (Fotó: Szabó Miklós)
Továbbra is hibátlan a férfi kosárlabda NB I-ben az Alba Fehérvár, amely ezúttal a Paks otthonában tudott nyerni. A címvédő Falco fölényes győzelmet aratott odahaza a DEAC ellen, míg a Körmend kikapott az Oroszlány vendégeként. A ZTE öt ponttal verte a Sopront, míg a Kaposvár hazai környezetben gyűrte le a Honvédot.

Ha az előző szezonra nem is, az Alba elleni bajnokijukra jó szívvel gondolhattak vissza a paksiak, akik egy emlékezetes meccsen, mínusz huszonegyről felállva hosszabbítás után győzték le 93–84-re a fehérváriakat. Nagy bravúr volt az is, de a mostani, a mezőny egyedüli százszázalékos csapatának legyőzése még annál is nagyobb lett volna.

Nem voltak valami jó helyzetben a paksiak, hiszen a világbajokságot megjárt grúz Duda Sanadze mellett Eilinsgfeld Jánosra és Kovács Ákosra sem számíthatott Sebastjan Krasovec vezetőedző – aztán végül nélkülük is nagy meccsre késztették az éllovast. Végül az döntött, hogy a kritikus pillanatokból a fehérváriak jöttek ki jobban, s hogy dupla annyi hárompontost szereztek, mint az ASE.

Mondhatjuk, hogy a fiatal Kass Balázs volt az egyik kulcsszereplő, aki öt kísérletéből öt triplát vágott be (több dobása nem is volt), nem csoda, hogy az ő vállát veregették leginkább a társak a lefújás után. De kijutott Siyani Chambersnek is, aki remekül komponálja ennek a fehérvári csapatnak a játékát. Vojvoda Dávid csupán a negyedik negyedben dobta első pontjait (egyetlen tripláját épp a legjobbkor süllyesztette el), de most ez is belefért az Albának.

Paksi oldalon megint nagyszerűen játszott Kassim Nicholson, aki egyre inkább vezére lesz az Atomerőműnek, volt olyan időszak, amikor tíz pontot szórt be egymás után, őt nem igazán tudták tartani. De biztatóan mutatkozott be az új fiú, Kenny Wooten is, pedig csak pár napja érkezett. A negyedik negyedben tizenkettővel is vezettek már az óramű pontossággal játszó fehérváriak, de a nagyot harcoló paksiak háromszor is visszajöttek hat pontra, s ki tudja, hogy alakult volna a vége, ha a rontott dobásiak célt érnek, vagy ha nem hibáznak el kilenc büntetőt, ami egy ilyen rangadón nem igazán szokott beleférni.

Az Alba végül a kilencedik bajnokiját is behúzta, a paksiak pedig a vereség ellenére is megkapták a tapsot a csarnokot dugig megtöltő közönségükről – éledezni látszik a négyszeres magyar bajnok...

A TÖBBI MÉRKŐZÉSEN

Nem volt sok esélye a DEAC-nak Szombathelyen, ahol a fejenként 19 pontot jegyző Perl Zoltán, Matt Tiby kettős vezette Falco az első és a harmadik negyed magabiztos megnyerésével eldöntötte a lényegi kérdéseket. A hajdúságiak felnőttek ellenfelük szintjére a záró játékrészben, de ez már nem osztott, nem szorzott: simán nyert a bajnoki címvédő.

A nap meglepetését az Oroszlány okozta a Körmend két vállra fektetésével, a Zalaegerszeg Sopronban aratott a vártnál szorosabb győzelmet, míg a Kaposvár Remy Abell 28 pontjára építve odahaz verte a Honvéd együttesét.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I
Kometa Kaposvári KK–Budapesti Honvéd SE 75–69
(21–19, 23–12, 13–23, 18–15)
Kaposvár, 1400 néző. V: Benczur, Makrai, Földes.
KAPOSVÁR: JACKSON 12/3, Paár 5, R. ABELL 28/15, Eaddy 7/3, Koprivica 7. Csere: Halmai 6, Puska 2, Krnjajski, Bogdán 6, Fazekas 2. Edző: Váradi Kornél
HONVÉD: DJOKOVICS 16/9, RREIZINGER 11/9, Kopácsi 1, Henry 13/6, Peringer 2. Csere: Hajdu 3, FILIPOVICS 17/9, Bazsó 6/3. Edző: Zlatko Jovanovic
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–9. 5. p.: 11–14. 8. p.: 21–14. 10. p.: 21–19. 12. p.: 29–19. 15. p.: 31–26. 18. p.: 40–28. 20. p.: 44–31. 24. p.: 49–38. 28. p.: 55–48. 30. p.: 57–54. 32. p.: 64–54. 34. p.: 64–62. 35. p.: 71–62. 39. p.: 71–67
Váradi Kornél: – Többször eldönthettük volna ezt a mérkőzést, de voltak fegyelmezetlenségek, amik ezt nem tették lehetővé. A mondás tökéletesen igaz, inkább nyerjünk csúnyán, minthogy vereséget szenvedjünk szép játékkal. Ma este ismét nagyot küzdöttünk, és egy roppant fontos mérkőzést húztunk be. Gratulálok a csapatnak, és szeretnék köszönetet mondani a szurkolóknak a remek hangulatért.
Zlatko Jovanovic: – Gratulálok a Kaposvárnak, mely szinte végig vezetett és összességében megérdemelten nyert. Mindössze két légióssal, illetve az akadémia fiataljaival ez egy vállalható eredmény és azt hiszem, hogy egy jó dolog a magyar kosárlabda számára. Egységes csapatként szenvedtünk ma vereséget, büszke vagyok a srácokra.

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely–DEAC 87–68 (29–16, 22–20, 16–12, 20–20)
Szombathely, 2940 néző. V: Praksch, Farkas G., Balog Gy.
SZOMBATHELY: PONGÓ MARCELL 11/9, Tanoh Dez 7, BENKE 11/3, TIBY 19/3, Keller Á. 2. Csere: PERL 19/3, Pot, Barac 6, Krivacsevics 3, Verasztó, Jordano 5/3, Kovács B. 4. Edző: Milos Konakov
DEAC: EDWIN 14, Hőgye 4, DRENOVAC 15, Williamson 5, Buljevics 6/3. Csere: MÓCSÁN 16/9, Buckles 6/3, Ságodi 2, Csizmadia, Várszegi. Edző: Andjelko Mandics
Az eredmény alakulása. 4. perc: 12–0. 6. p.: 18–6. 12. p.: 30–21. 15. p.: 40–31. 20. p.: 51–36. 24. p.: 59–41. 27. p.: 65–45. 30. p.: 67–48. 33. p.: 72–53. 36. p.: 79–59. 39. p.: 85–63
Milos Konakov: – Jól kezdtünk, gyorsan nagyobb előnybe kerültünk – ez is a taktikánk része volt. De a fiúk szinte az egész mérkőzésen megvalósították azt, amit elterveztünk: nyomást gyakoroltunk ellenfelünkre, ezt jelzi, hogy a DEAC 14 labdát adott el, a 23 gólpasszunk pedig arra utal, hogy csapatként játszottunk. Dolgozunk tovább keményen, mert következik egy nagyon fontos meccs: jön hozzánk az Alba.
Andjelko Mandics: – Az egész meccsen talán hét jó percünk volt összesen – ez gyengébb ellenfél ellen is nagyon kevés, nem hogy a Falco ellen. A Falco a játék minden elemében jobb volt, uralta az egész mérkőzést. Gyengén kezdtünk, ez bizonyára meghatározta, hogy így alakult az eredmény. Próbálunk tanulni a történtekből, és megyünk tovább, mert fontos meccsek várnak ránk.

Atomerőmű SE–Arconic-Alba Fehérvár 80–87 (22–21, 15–23, 24–25, 19–18)
Paks, 1200 néző. V: Földházi, Török, Frányó.
PAKS: IHRING 18/6, White 14, Radics 3, NICHOLSON 22/6, Wright 9. Csere: Wooten 2, Géringer 2, Dorogi 7/3, Kékesi 3/3. Edző: Sebastjan Krasovec
FEHÉRVÁR: CHAMBERS 18/6, KASS 15/15, BARNETT 18/3, PHILMORE 16/6, DICKEY 13/3. Csere: Vojvoda 7/3, Balogh M., Takács M. Edző: Alejandro Zubillaga
Sebastjan Krasovec: – Annak ellenére, hogy az Alba nyert, gratulálok a csapatomnak. Egy kicsit már jobban játszottunk, mint két hete hazai pályán a DEAC ellen. A védőlepattanókra sokkal jobban kell figyelnünk a jövőben, sok még a munkánk, dolgozunk tovább.
Alejandro Zubillaga: – Gratulálok a paksiaknak és kollégámnak, nem könnyű helyzetben vette át a csapatot. Voltak hibáink, de összességében azt mondhatom, hogy jól kontrolláltuk a találkozót. A paksiaknak most nem jöttek úgy a triplák, mint a zalaiak ellen, ha bemennek a dobásaik még szorosabb is lehetett volna.

MVM-OSE Lions–Egis Körmend 87–76 (14–21, 18–18, 32–22, 23–15)
Oroszlány, 1173 néző. V: Tóth C., Goda, Nagy V.
OROSZLÁNY: RIDDLEY 25/9, Ruják A. 5/3, Balsay 7/3, K. THOMAS 16/3, Polutak 9. Csere: GHOLSTON 17/6, Szabadfi 1, HOLLIS-JEFFERSON 5, Gáspár 2. Edző: Simon Petrov
KÖRMEND: MORGAN 22/9, TAKÁCS K. 16/6, Ferencz 9/9, Durázi 6, TOLBERT 16. Csere: Kiss M. 3/3, Sylla 2, Herczeg 2. Edző: Kocsis Tamás
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–11. 7. p.: 8–19. 8. p.: 13–19. 13. p.: 15–25. 17. p.: 29–30. 18. p.: 29–36. 24. p.: 45–44. 27. p.: 52–56. 29. p.: 58–56. 34. p.: 68–72. 38. p.: 78–76. Kipontozódott: Takács K. (38. p.)
Simon Petrov: – Puhán kezdtük a meccset, amin a jövőben dolgoznunk kell. Később már keményebben játszottunk, feljavult a védekezésünk és csapatként küzdve vissza tudtunk jönni a mérkőzésbe, amelyet szurkolóinknak köszönhetően a magunk javára fordítottunk. Már mondtam korábban, hogy nagy megtiszteltetés itt és ilyen tábor előtt, ilyen nagyszerű hangulatban dolgozni, nagy köszönet nekik, hogy elég energiát adtak a mérkőzés lezárásához.
Kocsis Tamás: – A szezon során a saját csapatomra is most vagyok a legbüszkébb. Szűk rotációval játszottunk, de a csapat hozzáállása és küzdeni akarása példaértékű volt, ami jó irány számunkra. Csalódott vagyok, mert szerintem nem érdemeltünk vereséget. Ez a mérkőzés nagyobb figyelmet érdemelt volna, ezt pedig mindenki értse úgy, ahogy akarja.

Sopron KC–Zalakerámia ZTE KK 71–76 (22–20, 25–21, 14–19, 10–16)
Sopron, 1800 néző. V: Kapitány, Györfy, Ádám.
SOPRON: NICHOLS 29/15, Meszlényi 2, Griffin 6/6, Da Silva 8, MOLNÁR M. 14. Csere: Sitku 4, Csendes, Archibald 8/3, Schöll, Fazekas. Mb. edző: Baksa Szabolcs
ZALAEGERSZEG: HICKS 16/6, Csátaljay 7/6, Green 2, OSZTOJICS 18, Lekunas 2. Csere: Mishula 2, Csuti, Keller I. 8/6, TÓTH Á. 11, Németh Á. 10/6. Edző: Lubomir Ruzicka

Baksa Szabolcs: – Nem szeretnék ezzel takarózni, de nagyon nehéz hetünk volt, elsősorban mentálisan. Játékos jött, ment, szerda este tudtuk meg, hogy új vezetőedző érkezik, így két edzésünk volt arra, hogy megpróbáljunk változtatni, és ezt meg is tettük. Próbáltunk más dolgokat csinálni támadásban, mint eddig, védekezésben pedig a részletekre figyeltünk. Az első félidőben ez sikerült is, a másodikban pedig a védekezésünk jó volt annak ellenére, hogy voltak lefagyások, támadó oldalon viszont beragadtunk, huszonnégy pontot dobtunk, ezzel pedig hazai pályán sem lehet mérkőzést nyerni. Őszintén hiszem, hogy ebben a csapatban sokkal több van, és ha megtaláljuk a saját karakterünket, azt, amire ez a csapat hivatott, akkor el tudjuk érni a céljainkat. A közönségtől elnézést kérek azért, mert veszítettünk, de nagyon köszönöm nekik azt. Hogy ismét kint voltak, zúgott az „SKC!”, segítettek nekünk. Csalódottak vagyunk, mert ezt a mérkőzést meg lehetett volna nyerni, de megyünk tovább, küzdünk a klubért és a címerért!

Lubomir Ruzicka: – Először is szeretnék elnézést kérni az utolsó időkérésemért, mert ezen a héten bárki legyőzhetett bárkit, a szezon végén pedig lehet, hogy számítani fog a pontkülönbség a végső helyezések szempontjából, ezért kértem időt. Nagyon tisztelem a soproni szurkolókat, és az egész csapatot, így elnézést kérek az utolsó időkérésért. A mérkőzésről pedig: Mi, az edzői stáb és a játékosok nagyszerűen feltérképeztük a Sopront, egész héten őrülten készültünk, és ez legfőképp a második félidőben látszott, amikor mindössze huszonnégy pontot engedélyeztünk neki. Minden labdáért megküzdöttünk. Németh Ákos volt a mérleg nyelve, mert nagyon jól védekezett David Nicholson, ami kulcsfontosságú volt, ráadásul két nagy hármast is bedobott. Ma teljesen más csapatot láttam a pályán, mint múlt héten. Egységesen küzdöttünk, megmutattuk az igazi arcunkat. Néhány játékosunk formán kívül volt a hárompontosokat illetően, mint Mishula vagy éppen Green. Lekunas is kihagyott három napot, Tóth Ádám sem minden nap edzett, de végre sikerült nyernünk, és ennek nagyon örülök, azonban a küldetésnek még nincs vége. Jövő héten Debrecenbe utazunk, ami egy más mérkőzés lesz.

1. Fehérvár 9 9 831–716 1.000 18
2. Szombathely 9 8 1 833–698 0.944 17
3. Szolnok 9 6 3 718–716 0.833 15
4. Körmend 9 5 4 736–688 0.778 14
5. Zalaegerszeg 9 5 4 786–788 0.778 14
6. Szeged 9 5 4 805–809 0.778 14
7. Debrecen 9 5 4 644–651 0.778 14
8. Oroszlány 9 4 5 748–721 0.722 13