Férfi kosár MK: folytatódik a csoda, döntős a Szedeák

GY. F., B. K., K. Zs.GY. F., B. K., K. Zs.
2022.04.01. 16:51
A Falco kiejtése után az Alba Fehérvárt is legyőzte a Szeged a férfi kosárlabda Magyar Kupa debreceni nyolcas döntőjében: a remek utolsó negyedet kivágó Szedeák 77–67-re megverte a fehérvári csapatot a pénteki első elődöntőben, és fennállása során először bejutott a fináléba. A szegediek ellenfele a Szolnoki Olajbányász lesz, amely pénteken 92–81-re megverte a Kecskemétet.
Így örültek a szegediek a döntőbe jutásnak (Fotó: Kovács Péter)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Így örültek a szegediek a döntőbe jutásnak (Fotó: Kovács Péter) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

SZEGED–FEHÉRVÁR 77–67

A csütörtökön a címvédő Falco-Volvo Alpok Autó Szombathelyt bravúrral búcsúztató Naturtex-SZTE-Szedeáknak újabb figyelemre méltó eredményre volt szüksége a Zsíros Tibor Férfi Magyar Kupa döntőjébe jutáshoz a Főnix Arénában. Az alapszakaszt negyedikként záró Alba Fehérvár volt az ellenfele, amely jó játékkal győzte le a saját városában szereplő DEAC-ot a negyeddöntőben, pénteken viszont nélkülözte egyik amerikai légiósát, a kisebb sérüléssel bajlódó Michael Fakuadét.

Öt perc sem telt el, és a csütörtökön is remekelő fehérvári Vojvoda Dávid már nyolc pontot számlált. Jobban kezdett az Alba, de hamar magára talált a Szeged, amit megkönnyített Lenzelle Smith technikai hibája. 17–14-nél időt kért Matthias Zollner, eddig bírta csapata hullámvölgyét, sikerült is stabilizálnia a helyzetet. Smith gyorsan eljutott három személyi hibáig, szoros és izgalmas volt a mérkőzés, egyedül a rendkívül kevés érdeklődő volt illúzióromboló. 25–25-nél a korábbi fehérvári Keller Iván vágott be egy hármast, erre Jonathan Stark válaszolt kisvártatva.

Pongó Marcell triplájával az Alba mehetett előnnyel a 15 perces pihenőre, de az egyetlen pont nem jelentett életbiztosítást.

A második félidő elején nem keltett meglepetést, hogy a meglehetősen sokat reklamáló Zollner mester technikai hibát kapott, nem viselte könnyen, hogy sok fault csúszott együttese védekezésébe. A minőségére ugyanakkor nem lehetett panasz, sikerült némileg elszivárogni a Szedeáktól, méghozzá nyolc ponttal. Amiből hamarosan egy lett, ám ismét stabilizálták a helyzetüket a kékek. Kezdett elúszni a hajó a szegedieknek, főként a szempontjukból 51–60-nál, a vége előtt hét perccel.

Mégsem úszott el! Négy perccel a vége előtt Rashun Davis triplát dobott a sarokból, Keandre Cook nagyjából középről, s máris egyenlő volt az állás, sőt Bognár Kristóf középtávolija után vezetett a Szedeák!

A ragyogó Bognár is bepörkölt egy hármast, ezzel 18–2-es sorozatot építettek ki a Tisza-partiak. Mi több, Justin Alston két kosarával el is döntötte az összecsapást a Szeged (73–64), így fennállása során először jutott be a Magyar Kupa döntőjébe – tegyük hozzá, teljesen megérdemelten, óriási szívvel küzdve.

A fehér mezes szegediek megfékezték Vojvoda Dávidékat (Fotó: Kovács Péter)

SZOLNOK–KECSKEMÉT 92–81

A kezdeti kosárváltás után, 9–8-as kecskeméti vezetésnél a szolnokiak nagyjából öt percig képtelenek voltak pontot szerezni, így a KTE elhúzott – Wittmann Krisztián két triplája után 19–8-at mutatott az eredményjelző.

A második negyedben a Szolnok három percen belül egyenlített (21–21), de átbillenteni nem tudta az eredményt, a játékrész végéig a kecskemétiek kezében maradt az irányítás.

A harmadik negyed első kosarát is a KTE szerezte (36–42), még 51–50-re is a kék mezesek vezettek, csakhogy Bojan Szubotics triplájára jó védekezéssel kilencpontos rohamot épített a Szolnok, és 59–51 után már nem engedte ki kezéből a vezetést.

Négy-öt pontra még felzárkózott a KTE, de Szubotics a kiadós pontesőt hozó záró játékrész két kulcspillanatában is besuvasztott egy-egy triplát, amivel végképp lefékezte a riválist.

Roko Badzim 19 pontot szerzett a Szolnokban (Fotó: Kovács Péter)

FÉRFI KOSÁRLABDA MAGYAR KUPA, DEBRECEN
ELŐDÖNTŐ

NATURTEX-SZTE-SZEDEÁK–ALBA FEHÉRVÁR 77–67 (21–20, 15–17, 13–17, 28–13)
Debrecen, 300 néző. Vezette: Kapitány, Ádám, Makrai
SZEGED:
PERSONS 16/3, COOK 15/6, Szatmári, BOGNÁR 11/3, ALSTON 21. Csere: R. Davis 7/3, Keller I. 5/3, Kerpel-Fronius B., Balogh Sz. 2, Filipovics, Mayer. Edző: Simándi Árpád
FEHÉRVÁR: Pongó Marcell 3/3, VOJVODA 15/9, Lukács N. 10/3, Sh. Davis 8, SZABÓ ZS. 11/3. Csere: L. Smith 10/6, Stark 5/3, Omenaka 5, Takács Milán. Edző: Matthias Zollner
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–5. 6. p.: 7–14. 9. p.: 21–17. 10. p.: 21–19. 12. p.: 23–23. 16. p.: 30–31. 19. p.: 34–34. 24. p.: 38–43. 27. p.: 42–48. 29. p.: 49–50. 34. p.: 51–62. 37. p.: 64–64. 40. p.: 77–64
Simándi Árpád: – Nyilvánvaló volt, hogy az fog nyerni, akinek több energiája marad a végjátékra. Arról viszont fogalmam sincs, hogy miből tudtunk erőt meríteni. Néhány perccel a lefújás előtt elkaptuk a fonalat kintről, és ez a széria a fináléba repített bennünket. Nagyon büszke vagyok, történelmet írtunk.
Matthias Zollner: – A leolvadásunk okainak feltárásához mélyebb elemzésre lesz szükség, de két tanulság azonnal levonható: több lehetőséget kell biztosítanom a fiatal játékosoknak, hogy a kezdők kevésbé legyenek fáradtak a kulcsfontosságú percekre, valamint jobban meg kell találnunk az egyensúlyt a külső és a belső posztos játék között. Ezúttal jóformán semmi sem esett be a hárompontosvonalon túlról, mégsem tudtunk váltani.

SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT 92–81 (9–19, 27–21, 26–14, 30–27)
Debrecen, 600
néző. Vezette: Papp, Farkas G., Söjtöry
SZOLNOK: Pongó Máté 5, Kovács P. 6/6, BADZIM 19/6, Taiwo 4, SZUBOTICS 24/9. Csere: Cakarun 8, YOUNG 15/6, Cummings 6, Pallai 2, Rudner 3/3, Gilszki. Edző: Gasper Potocnik
KECSKEMÉT: POLLARD 32, Klobucar 11/3, Kucsera, Milutinovics 4/3, KARAHODZSICS 8. Csere: WITTMANN 18/15, Dramicsanin 6/3, Kiss D. 2, Fazekas M., Lukács D., Tóth B. Edző: Forray Gábor
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–6. 8. p.: 8–16. 13. p.: 19–19. 18. p.: 30–35. 22. p.: 38–42. 26. p.: 48–45. 28. p.: 50–51. 30. p.: 59–51. 34. p.: 68–64. 37. p.: 76–70. 39. p.: 83–70.
Gasper Potocnik:
– Védekezésben és támadásban sem kezdtünk kellő intenzitással, emiatt korán hátrányba kerültünk. A fordulatot a védekezésváltásunk hozta meg, miután a saját palánkunk alatt rendet tettünk, támadásban is elkaptuk a ritmust. Nem ez volt a legszebb Olajbányász-mérkőzés, de a kupameccseken csak a győzelem a cél.
Forray Gábor: – Jól kezdtünk, aztán adódtak események, amiket nem megfelelően reagáltunk le. Szerencsére ebből is felálltunk, ahogyan a Szolnok további meglógási kísérleteit sem hagytuk annyiban, végig tapadni tudtunk. A döntő faktornak az Olaj kulcsfontosságú pillanatokban értékesített extra dobásai bizonyultak.