A záró negyedet jobban bíró Salamanca Pécsen is győzni tudott

2009.02.20. 19:46
A Pécs hazai pályán 81–76-ra kikapott a spanyol Salamancától a női kosárlabda Euroliga negyeddöntőjének második mérkőzésén, ezzel a spanyol csapat jutott be a final fourba. Az utolsó negyed előtt még 56–56 volt az állás, ám a befejező játékrész a vendégeknek sikerült jobban, így a pécsiek számára befejeződött az Euroliga 2008–2009-es kiírása.
Hiába küzdöttek Iványi Dalmáék, most is jobbak voltak a spanyolok
Fotó: Mirkó István

A mérkőzést a győzelmi kényszer alatt játszó hazai csapat kezdte jobban, mely Raksányi Krisztina és Iványi Dalma kosaraival 9–4-es vezetésre tett szert. Ezt követően azonban a Salamanca az első negyedben tíz pontig jutó amerikai Le'Coe Willingham vezérletével fordítani tudott (13–19 is volt már az állás), így annak is örülhettünk, hogy az első kisszünetben a spanyolok csak egy ponttal vezettek (20–21).

STATISZTIKA

• Mezőnybeli dobószázalék: 28/62 : 28/50 (45% : 56%)
  • Büntetők dobószázaléka: 13/18 : 18/22 (72% : 82%)
  • Lepattanók: 25 : 34
  • Legtöbb lepattanó: Ohlde 8, ill. Snow 14
  • Legtöbb gólpassz: Iványi és Mazzante 5-5, ill. Dominguez 8
A folytatásban ismét fordult a kocka, a Pécs visszavette a vezetést, Iványi egymás után két hárompontost is elsüllyesztette, majd nem sokkal később a szurkolók által Európa legjobb kosarasának tartott Vajda Anna is így tett, elhúzni azonban nem sikerült, mert a túloldalon Willingham mellé felzárkózott honfitársa, Donnette Snow és a belga Anke De Mondt is fontos pontokat szerzett.

Kellemes meglepetésként a MiZo tengerentúli légiósa, Brooke Queenan az előzetes hírekkel ellentétben vállalni tudta a játékot, és az ő két pontja is kellett hozzá, hogy kétnegyednyi játék után a Pécsnél legyen az előny (41–39).

A második félidő elején mintha az öltözőben maradtak volna a pécsi lányok – 46–41-re elhúztak a spanyolok –, a harmadik negyedben az első pontos hazai dobást az 5. percben látta a Lauber Dezső Sportcsarnok közönsége, ám ez egy 8–0-s rohanás kezdetét jelentette, így 49–46-nál a Halcon Avenida edzője kényszerült időt kérni.

A rövid taktikai megbeszélés hatásosnak bizonyult, a vendégek megállították a belelendülő pécsieket, nem kerültek még nagyobb hátrányba. Olyannyira nem, hogy az utolsó játékrészt 56–56-ról kezdhették a felek.

A záró tíz percben egy darabig fej-fej mellett haladtak a csapatok, négy és fél perccel a vége előtt viszont a vendégeknek sikerült öt ponttal meglépniük. Nem állt jól a baranyai csapat, főleg nem akkor, amikor a lett Gunta Basko triplájával már hattal mentek a vendégek.

Egy Vajda-duplával és Török Szilvia legjobb pillanatban dobott hárompontosával azonban sikerült egy pontra felzárkózni, de a Pécs másfél perccel a vége előtt elveszítette az ötödik személyi hibáját begyűjtő Iványit.

Teljesen nyílt volt tehát a találkozó, egyenlítés helyett azonban sajnos újabb vendég kosarak következtek, és hiába tett meg mindent Fűzy Ákos együttese az életben maradásért, nem sikerült utolérnie a Salamancát, mely 81–76-ra nyerte meg végül a találkozót, ezzel 2–0-s összesítéssel jutott tovább.

NŐI KOSÁRLABDA EUROLIGA

NEGYEDDÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉS
MIZO PÉCS 2010–HALCÓN AVENIDA (spanyol) 76–81 (20–21, 21–18, 15–17, 20–25)
Pécs, 3500 néző. V: Anasztopulosz (görög), Anzulovic (horvát), Maricsics (szerb)
PÉCS: IVÁNYI 14/6, Raksányi 5/3, Mazzante 10, Vajda 13/6, OHLDE 15
Csere: TÖRÖK 12/3, Sarok 5/3, Queenan 2, Mészáros, Krnjics
SALAMANCA: Dominguez 6, DE MONDT 18/12, Sánchez 8, WILLINGHAM 20/3, SNOW 17
Csere: Rovira, BASKO 9/6, Stampalija 3
Az eredmény alakulása. 3. p.: 9–4. 7. p.: 11–17. 9. p.: 13–19. 11. p.: 23–21. 14. p.: 29–24. 19. p.: 39–34. 21. p.: 41–39. 25. p.: 41–46. 26. p.: 49–46. 30. p.: 56–53. 32. p.: 56–60. 34. p.: 62–62. 37. p.: 68–74. 39. p.: 73–74
Kipontozódott: Iványi (39. p.), Raksányi (40. p.)
A két győzelemig tartó párharcot a Salamanca nyerte 2–0-ra.

FŰZY ÁKOS, a PÉCS vezetőedzője: – Szerettünk volna győzelemmel búcsúzni a nemzetközi porondon lelkes közönségünktől, idén is megérdemelték volna. Sajnos, a kulcspillanatokat nem tudtuk a magunk javára fordítani, hiába harcoltunk és csináltunk szép dolgokat. A Final Fourról tűnt álmaink szertefoszlottak.
JOSÉ I. HERNANDEZ, a SALAMANCA vezetőedzője: – Gratulálok a Pécsnek, mert nagyon jó csapat. Nagyon boldogok vagyunk, hogy bejutottunk az Euroliga négyes döntőjébe és büszke vagyok a lányokra, mert a Pécsen tapasztalt atmoszférához képest nagyon fegyelmezetten játszottak.