Női kézi-vb: norvég–francia álomdöntő lesz, a svédek várnak ránk az olimpiai selejtezőben

2023.12.15. 22:28
A svédek elhasaltak a franciák elleni elődöntőben (Fotó: Imago)
Norvégia után Franciaország is biztosította helyét a női kézilabda-világbajnokság döntőjében, miután meggyőző játékkal felülmúlta a maga alatt teljesítő Svédországot, amely ellenfelünk lesz az áprilisi olimpiai selejtezőben.

A mezőny két százszázalékos csapata találkozott a svéd–francia elődöntőben. Laura Glauser ott folytatta, ahol a negyeddöntőben abbahagyta, az első négy svéd lövést egyaránt hárítani tudta, csapata ezalatt hárommal ellépett. Nathalie Hagman a hatodik percben, hetesből szerezte az első svéd találatot. Az eddig elég masszívnak tűnő svéd védekezés nem találta az ellenszert a támadásban is ellenállhatatlan francia gépezetre, Tomas Axnér kénytelen volt időt kérni.

Jamina Roberts képtelen volt betalálni, ráadásul a svédek több labdát is elszórtak, amiből a franciák átrohantak rajtuk, és nyolcra növelték előnyüket. És ha még nem jött volna a menetrendszerű, kihagyott francia büntető... Sokatmondó volt, hogy Axnér a 13. percben már másodszor nyomta le az időkérést jelző gombot, és többek között a korábbi meccseken megbízható teljesítményt nyújtó Johanna Bundsent is lecserélte a kapuban.

A győri Linn Blohm majdnem hétperces svéd gólcsendet tört meg, ám ettől függetlenül a társházigazda továbbra sem bírt Glauserrel (a CSM Bucuresti kapusa 50 százalékkal védett az első félidőben). Egy másik ETO-s, Estelle Nze Minko a 18. percben már tízre növelte a franciák vezetését, utána azonban – részben már a cseréket pályára küldve – megszaporodtak a hibák játékukban, amit négyes gólsorozattal büntetett meg Svédország. Ennél közelebb azonban nem tudott érni, mert a franciák megállították a további felzárkózásukat, és 19–11-re vezettek a szünetben. Egyedül amiatt aggódhattak, hogy Grace Zaadi a jobb karját fájlalva elhagyta a pályát, és már később sem tért vissza.

A második félidőt határozottan jobban kezdték a svédek, szinte minden akciójukból betaláltak, míg Bundsen elkezdett ziccereket védeni, ezzel csapata négy perc után öt gólra csökkentette hátrányát. Elég volt azonban pár kihagyás, hogy a franciák pillanatok alatt visszaállítsák a félidei különbséget.

Azt nem lehetett elvitatni, hogy a svédek mentek előre, kapartak azért, hogy szorosabbá tegyék az elődöntőt, és többször visszajöttek mínusz hatra. Védekezésben próbáltak feljebb lépni, támadásban pedig hét mezőnyjátékossal akcióztak, hátha sikerül megzavarniuk a franciákat, ám nem jártak sikerrel. Az NB I-ben is megforduló Tamara Horácek nagyot játszott, szinte nem tudott lövést hibázni, Glauser mellett főszerepet vállalt a franciák végül kilencgólos sikeréből (28–37).

A győri légiósok közül Blohm és Nze Minko is négy gólig jutott. A franciák hetedik vb-fináléjukra készülhetnek, és a norvégok elleni szuperdöntőben történetük harmadik aranyérméért szállhatnak harcba – korábban 2003-ban és 2017-ben értek fel a csúcsra.

Ez az eredmény egyben azt jelenti, hogy teljessé vált a mieink olimpiai selejtezős csoportja. A franciák rendezőként automatikus résztvevői a párizsi játékoknak, így a norvégok (függetlenül attól, hogy megnyerik-e a vasárnapi döntőt) a világbajnok jogán mehetnek az olimpiára, az Európa-bajnok jogán pedig az Eb-2. dánok is már biztos résztvevői az ötkarikás eseménynek. Mivel a selejtezős csoportunkba Japán és Kamerun mellett a vb legjobb olyan csapata kerül, akinek még nincs kvótája, ez már biztosan Svédország.

Mint ismert, a négyes csoportokból két-két válogatott jut ki Párizsba. A magyar szövetség (MKSZ) pályázott a rendezésre, az IHF várhatóan a jövő héten hoz döntést erről.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (DÁNIA, NORVÉGIA, SVÉDORSZÁG)
ELŐDÖNTŐ, HERNING
Svédország–Franciaország 28–37
(11–19)
Legjobb dobók: Hagman 5, Blohm, Carlson 4-4, ill. Horácek 9, Foppa 5, Nze Minko, Valentini 4-4

– a vb 6. legjobb csapata, amely nem rendelkezik kvótával: MAGYARORSZÁG
– a vb-n a 3. legjobban szereplő kontinens (Ázsia) képviselője saját kvalifikációs versenyéről: Japán
– a vb-n a 4. legjobban szereplő kontinens (Afrika) képviselője saját kvalifikációs versenyéről: Kamerun

2. CSOPORT
– a vb 2. legjobb csapata, amely nem rendelkezik kvótával: Németország/Hollandia
– a vb 5. legjobb csapata, amely nem rendelkezik kvótával: Montenegró/Csehország
– a vb-n a 2. legjobban szereplő kontinens (Amerika) 1. képviselője saját kvalifikációs versenyéről: Argentína
– a vb-n a legjobban szereplő kontinens (Európa) 2. képviselője saját kvalifikációs versenyéről: Spanyolország

3. CSOPORT
– a vb-n a legjobban szereplő kontinens (Európa) 1. képviselője saját kvalifikációs versenyéről: Szlovénia
– a vb-n a 2. legjobban szereplő kontinens (Amerika) 2. képviselője saját kvalifikációs versenyéről: Paraguay