Rögbi-vb: egészen hihetetlen, hogyan jutott be a döntőbe a címvédő Dél-Afrika – videók

2023.10.21. 23:27
Hatalmas ütközet végén jutott be a döntőbe a zöld mezes dél-afrikai válogatott (Fotó: Getty Images)
Szinte végig hátrányban játszott a címvédő Dél-Afrika, de az utolsó percekben a védjegyének számító vasakarattal megfordította a meccset, 16–15-re megnyerte az Anglia elleni elődöntőt a Franciaországban zajló rögbi-világbajnokság esős szombati játéknapján. Összejött tehát a klasszikus finálé: október 28-án Dél-Afrika–Új-Zéland döntőt rendeznek – az egyik rögbinagyhatalom négyszeres világbajnok lesz.

Az első félidőben egyik csapat sem tudott végigvinni akciót, maradtak a büntetők: Owen Farrell négyet is berúgott az angolok részéről, a dél-afrikaiak csak két lehetőséget tudtak kiharcolni, az elsőt Manie Libbok, a másodikat a helyére becserélt Handre Pollard értékesítette. Róla még lesz szó lejjebb…

A második játékrész elején a dél-afrikaiak szép sorban hatot cseréltek, ám az esőtől nedves füvön támadást továbbra sem tudtak befejezni. S miközben keményen dolgoztak, hogy faraghassanak a hátrányon, Farrell ismét megcsillantotta remek rúgótechnikáját, és dropgóllal tovább növelte a szervezetten küzdő angolok előnyét.

De nem volt még vége! A címvédő dél-afrikaiak a franciák elleni negyeddöntőt is a vége felé fordították meg, és most is hasonló volt a recept: tíz perccel a meccs vége előtt RG Snyman a célterületre birkózta magát a labdával! Az első cél után Pollard értékesítette a jutalomrúgást, és ő – a meccs embere – volt az is, aki néhány perccel később berúgta azt a nagyon távol kiharcolt büntetőt, amellyel Dél-Afrika megfordította a mérkőzést!

Dél-Afrikának ez volt az ötödik világbajnoki mérkőzése a franciák nemzeti stadionjában, és ahogyan az első négyet – beleértve a 2007-es döntőt –, ezt is megnyerték. A Springboks a negyedik vb-döntőjére készülhet; az eddigi hármat megnyerte – leendő ellenfele, Új-Zéland négyből nyert meg hármat (1987, 2011, 2015).

A franciákhoz hasonlóan szívszaggató vereséget szenvedő Anglia a második vb-bronzmeccsét játssza majd, az ellenfél a csoportkörben egyszer már legyőzött Argentína lesz.

A RÖGBI-VB-RŐL – RÖVIDEN
A négyévente megrendezett, immár tizedszer kiírt rögbi-világbajnokságon húsz válogatott vesz részt: a csoportkörben (szeptember 8.–október 8.) négy ötcsapatos csoportban körmérkőzést vívtak, minden kvintettből az első kettő jutott be az egyenes kieséses szakaszba. A negyeddöntő október 14–15-én, az elődöntő 20–21-én volt, a bronzmérkőzés 27-én, a döntő október 28-án lesz.
A NEGYEDDÖNTŐ EREDMÉNYEI: Argentína–Wales 29–17, Új-Zéland–Írország 28–24, Anglia–Fidzsi-szigetek 30–24, Dél-Afrika–Franciaország 29–28
A csoportok végeredménye
A-csoport: 1. Franciaország 18 pont (4 mérk.), 2. Új-Zéland 15 (4), 3. Olaszország 10 (4), 4. Uruguay 5 (4), 5. Namíbia 0 (4)

B-csoport: 1. Írország 19 pont (4 mérk.), 2. Dél-Afrika 15 (4), 3. Skócia 10 (4), 4. Tonga 5 (4), 5. Románia 0 (4)
C-csoport: 1. Wales 19 pont (4 mérk.), 2. Fidzsi-szigetek 11 (4), 3. Ausztrália 11 (4), 4. Portugália 6 (4), 5. Grúzia 3 (4)
D-csoport: 1. Anglia 18 pont (4 mérk.), 2. Argentína 14 (4), 3. Japán 9 (4), 4. Szamoa 7 (4), 5. Chile 0 (4)
A győzelemért 4 pont járt, a döntetlenért 2. Az egy mérkőzésen elért legalább négy cél egy bónuszpontot ért, és ugyancsak egy bónuszpont járt annak a vesztes csapatnak, amelyik hét vagy kevesebb ponttal kapott ki.
A versenykiírás értelmében a vb-n egy válogatott két mérkőzése között legalább öt napnak kell eltelnie, hogy a játékosok regenerálódhassanak.
Az eddigi világbajnokok: Új-Zéland (3), Dél-Afrika (3 – címvédő), Ausztrália (2), Anglia (1)