Bundesliga: dortmundi fiaskó, a Schalke az ezüstérmes

2018.05.05. 17:30
Társai köszöntik az első gólt szerző Thilo Kehrert (Fotó: AFP)
A Borussia Dortmund hazai vereségével eldőlt, hogy az Augsburgban diadalmaskodó Schalke lesz a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Bundesliga) 2017–2018-as szezonjának ezüstérmese. A Bayern München gyakorlatilag tét nélküli meccset nyert meg, míg Gulácsi Péter csapata, az RB Leipzig véget vetett pocsék sorozatának.

A bajnoki cím sorsa viszonylag korai szakaszban eldőlt a német élvonalban, azonban így is maradtak nyitott kérdések az utolsó fordulókra – a nemzetközi kupaszereplést és a kiesést illetően.

Előbbi esetében a Schalke következő szezonbeli Bajnokok Ligája-szereplése tűnt a legvalószínűbbnek, és a gelsenkircheniek az Augsburgban aratott győzelmükkel be is biztosították ezt egy körrel a bajnokság vége előtt. Bár Thilo Kehrer góljára egy gyorsan elvégzett szabadrúgás után még válaszolni tudtak a hazaiak, a Schalke egy öngólnak köszönhetően hamar visszavette a vezetést, s a találkozó végéig meg is őrizte azt (1–2).

Domenico Tedesco együttese ráadásul nem csupán a BL-indulást könyvelhette el a sikerével, hanem – nyolc év után először – az ezüstérmet is, a Borussia Dortmund ugyanis meglepetésre kikapott hazai pályán a Mainztól. A hős a vezető gólt szerző Bote Baku volt, ő Ralf Augustin (Dortmund, 1978-ban, 18 évesen és 10 naposan) óta a legfiatalabb futballista, aki az első két Bundesliga-meccsén betalált – a Mainz játékosa 27 nappal ezelőtt ünnepelte a 20. születésnapját.

A Hoffenheim nem tudta kihasználni a dortmundiak botlását, a Szalai Ádámot az 50. percben becserélő vendégek 2–0-s vereséget szenvedtek a Stuttgart otthonában – a duplázó Mario Gómez 2009 májusa után, vagyis kilenc esztendő elteltével szerzett újra gólt hazai pályán a Stuttgart mezében –, szerencséjükre az őket üldöző Bayer Leverkusen sem tudott nyerni, így az utolsó fordulóra maradt a döntés.

A Gulácsi Péterrel felálló RB Leipzig megszakította négy mérkőzésből álló nyeretlenségi sorozatát, 4–1-re megverte a bennmaradásért küzdő Wolfsburgot, s így továbbra is a saját kezében van a sorsa.

A Hertháé ezzel szemben eldőlt, a berliniek simán, 3–1-re kikaptak a Hannovertől, így biztosan nem lesznek ott jövőre az Európa-ligában. Dárdai Pál a 84. percben küldte pályára a fiát, a Bundesligában az előző körben bemutatkozó Palkót.

A Hamburg az egyik utolsó szalmaszálába próbált kapaszkodni, ám ez nem hatotta meg a Frankfurtot, amely 3–0-ra elintézte ellenfelét, így Christian Titz fiai csakis akkor érhetik el az osztályozót érő 16. helyet, ha a záró fordulóban legyőzik a Mönchengladbachot, míg a Wolfsburg otthon kikap az utolsó Kölntől...

Tét szempontjából a nap egyik legérdektelenebb összecsapását hozta a Köln és a Bayern München randevúja, előbbi gárda biztos kiesőként, míg utóbbi bajnokként vágott neki a kilencven – plusz néhány – percnek. A hazaiak Niklas Süle öngóljával szerezték meg a vezetést – a német védő már harmadszor talált be rossz kapuba az élvonal 2017–2018-as kiírásában –, a bajorok azonban a második félidőben összekapták magukat és háromszor is bevették Timo Horn kapuját. A második gólnál a kiszolgáló szerepét magára vállaló Thomas Müller a 14. asszisztját jegyezte a bajnokságban, korábban még nem volt ilyen eredményes szezonja ilyen tekintetben.

NÉMET BUNDESLIGA
33. FORDULÓ

Borussia Dortmund–Mainz 1–2 (Philipp 16., ill. Baku 4., Muto 13.)
RB Leipzig–Wolfsburg 4–1 (Lookman 24., 53., Werner 34., Augustin 64., ill. Didavi 48.)
1. FC Köln–Bayern München 1–3 (Süle 30. – öngól, ill. James Rodríguez 59., Lewandowski 61., Tolisso 78.)
Werder Bremen–Bayer Leverkusen 0–0
Borussia Mönchengladbach–Freiburg 3–1 (T. Hazard 18., Elvedi 57., Drmic 64., ill. Kleindienst 59.)
Eintracht Frankfurt–Hamburger SV 3–0 (Wolf 31., Mascarell 77., Meier 91.)
Augsburg–Schalke 04 1–2 (Max 28., ill. Kehrer 23., Finnbogason 34. – öngól)
Hannover–Hertha BSC 3–1 (Harnik 4., S. Sané 40., Füllkrug 42., ill. Selke 73.)
VfB Stuttgart–Hoffenheim 2–0 (M. Gómez 25., 74.)