Vb 2026: Ausztrália ötgólos győzelemmel jutott a harmadik körbe

2024.03.26. 13:34
Goodwin (23) két góljának és a továbbjutásnak örülhetett (Fotó: Getty Images)
A 2026-os labdarúgó-világbajnokság ázsiai selejtezőjében, a második kör 4. fordulójában Ausztrália 5–0-ra legyőzte Libanont, s ezzel elsőként jutott be a zóna selejtezőjének harmadik körébe. A keddi nap folyamán biztossá tette továbbjutását Irak, Irán, Katar, az Arab Emírségek és Üzbegisztán is.

ÁZSIAI VB-SELEJTEZŐ
2. KÖR, 4. FORDULÓ
I-CSOPORT
Libanon–Ausztrália 0–5
Banglades–Palesztina 0–1

Az ausztrál válogatott azzal a tudattal léphetett pályára Libanon ellen – Canberrában, ám mégis vendégként –, hogy győzelme esetén biztosítja helyét a harmadik körben. Ennek megvalósítását már a 2. percben megkezdték az „auszik”, amikor Kusini Yengi első válogatottbeli góljával előnybe kerültek. A szünetig újabb gól nem esett, ám a második félidő elejét is megnyomták a házigazda vendégek, s egy öngól után Craig Goodwin is betalált a játékrész első három percében. A félidő közepén aztán a két perccel korábban csereként beállt John Iredale szerezte a negyediket, a végeredményt pedig a duplázó Goodwin állította be tíz perccel a vége előtt. Ausztrália eddigi hibátlan teljesítményével az utolsó két forduló eredményétől függetlenül biztosította helyét a harmadik körben.

A nap másik korai meccsén Palesztina a rendes játékidő leteltekor is gól nélküli döntetlenre állt Bangladesben, sőt a ráadás második percében emberhátrányba is került, ám végül újabb két perc múlva a svédországi születésű védő, Michel Termanini góljával megszerezte a vezetést, s ezzel – öt napon belül másodszor is – legyőzte vendéglátóját.

Türkmenisztán–Irán 0–1

Az E-csoportban mindkét továbbjutó hely elkelt: Irán Mehdi Ghajedi góljával győzött Türkmenisztánban, míg Üzbegisztán hazai pályán verte meg 3–0-ra Hongkongot – Eldor Shomurodov a 40. válogatott góljával alapozta meg a harmadik körbe lépést megalapozó sikert.

Fülöp-szigetek–Irak 0–5

Ott van a következő körben Irak is, amely Ajmen Husszein duplájára építve kiütéses győzelmet aratott a Fülöp-szigetek válogatottja ellen Manilában. Ugyanebben a csoportban (F) fontos lépést tett a továbbjutás felé Indonézia is, amely legnagyobb riválisát, Vietnámot okította idegenben.

Kuvait–Katar 1–2

Almoez Ali, a katari válogatott gólrekordere kétszer is a kapuba talált, főszerepet játszott a Kuvait elleni idegenbeli győzelemben, amely továbbjutást ért eddig hibátlan csapatának. Az indiaiak veteránja, a 150. válogatott meccsét játszó Sunil Chhetri tizenegyesből, 94. válogatott góljával vezetést szerzett csapatának, ám Afganisztán nem kis meglepetésre fordított – a győztes gólt Sharif Muhammad a 88. percben lőtte szintén büntetőből.

Jemen–Arab Emírségek 0–3

Bahrein és az Arab Emírségek is sima győzelmet aratott kedd este: előbbi nagyon közel került a továbbjutáshoz, utóbbi pedig – amelyben a Brazíliából honosított Fábio Lima két gólt szerzett – el is foglalta a helyét a következő körben

Thaiföld–Dél-Korea 0–3

A C-csoportban Dél-Korea ideiglenes kapitánnyal aratott sima győzelmet Thaiföldön – Li Kang In két gólpasszal, Szon Hung Min egy góllal járult hozzá a 3–0-s sikerhez –, míg Kína feljött a második helyre, miután négy gólt szerzett Szingapúr ellen. A nemrégiben kinevezett horvát Branko Ivankovic az első győzelmét ünnepelte kínai szövetségi kapitányként.

Malajzia–Omán 0–2

A ghánai születésű Joel Kojo első félidei mesterhármassal örvendeztette meg a kirgiz drukkereket, csapata a Tajvan elleni 5–1 révén a D-csoport éléről várja a folytatást, megelőzve a kedden szintén nyerő Ománt.

Jordánia–Pakisztán 7–0

A Roberto Mancini irányította szaúdi válogatott vezetett Dusanbéban, de be kellett érnie a döntetlennel Tádzsikisztán ellen – Rusztam Szoirov 80. percbeli gólja a hazaiaknak a remény életben tartását, a szaúdiaknak az első pontvesztést jelentette. A téli Ázsia-kupán ezüstérmes Jordánia a pakisztáni válogatott kiütésével erősítette meg pozícióját, Musza al-Tamari három gólt szerzett.

Szíria–Mianmar 7–0
Az Észak-Korea–Japán mérkőzést elhalasztották.

Omar Hrbin három góllal vezette győzelemre a továbbjutásra hajtó szíriai csapatot.