Michael Phelps örökre beírta nevét a halhatatlanok közé

2008.08.12. 05:54
A 200 méteres férfi gyorsúszás döntője során Michael Phelps sporttörténelmet írt: újabb aranyérmével csatlakozott ahhoz a szűk klubhoz, amelynek tagjai kilenc olimpiai aranyérmet szereztek pályafutásuk során. Verrasztó Evelyn a japán Kitagavával holtversenyben a nyolcadik legjobb időt érte el a középdöntőben, majd a szétúszásban alulmaradt, így a kilencedik helyen végzett.
Michael Phelps megszerezte kilencedik olimpiai bajnoki címét
Fotó: Reuters
A minden idők legeredményesebb olimpikonjait felsoroló lista első helyén eddig holtversenyben a szovjet Larisza Latinyina tornász, a finn Paavo Nurmi atléta, az amerikai Mark Spitz úszó, és a szintén amerikai Carl Lewis atléta osztozott. Michael Phelps újabb sikerével ötfősre bővült ez az elitklub, de Phelps remeklését látva nem lenne meglepő, ha a pekingi játékok végére az amerikai úszó egyedül állna a lista élén.

Phelps nem mellékesen világcsúcsot (1:42.96) úszott, és győzelme egy pillanatig sem forgott veszélyben – már a rajt után látszott, ő bizony más kategóriát képvisel, mint versenytársai.

Az amerikai szurkolóknak azonban nem csak Phelps szereplése adott okot örömre, hiszen a 100 méteres hátúszás döntői is az ő sikereiket hozták. A nők mezőnyében Natalie Coughlin egy századdal megjavította egyéni legjobbját, és 58.96-ot úszva megvédte címét. A második helyen (csakúgy, mint négy éve Athénban) a zimbabwei Kirsty Coventry végzett.

A 100 méter hát a férfiak között is amerikai sikert hozott, Aaron Peirsol új világcsúcsot, 52.54-es időt úszott, sőt a második helyet honfitársa, Matt Grevers szerezte meg. A medencében gyors egymásutánban szerzett három aranyérem megduplázta az Egyesült Államok eddig szerzett elsőségeinek számát, így összesen hat diadalnál tartanak már az amerikaiak.

A 100 méteres női mellúszás döntőjét az ausztrál Leisel Jones nyerte meg, és bár a világcsúcstól elmaradt, eredménye (1:05.17) így is új olimpiai rekord. Az ezüstérmet az amerikai állampolgárságú, de magyar szülőktől származó Rebecca Soni szerezte meg.

Cseh László 200 méter pillangón is bejutott a döntőbe
Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

A magyar érdekeltségű számokban is volt okunk örömre, elsősorban Cseh Lacinak köszönhetően. A 200 méter pillangó középdöntőjében új országos csúcsot (1:54.35) úszott az eddigi egyetlen magyar érem szerzője, és a negyedik helyen kvalifikálta magát a döntőbe. A legjobb időt – talán már mondani sem kell – Michael Phelps érte el.

A 200 méteres női gyorsúszás középdöntőjében Mutina Ágnes nem tudta kiharcolni a finálébeli szereplést. 1:58.15-ös időeredménye összesítésben a 11. helyre volt elegendő, pedig mindössze 15 századdal maradt el a nyolcadik, még továbbjutást érő pozíciótól.

A 200 méter vegyes középdöntői alatt Verrasztó Evelynért szoríthattunk: a magyar lány a második futamban szerepelve összesítésben a nyolcadik legjobb időt érte el, a japán Kitagava Aszamival holtversenyben.

A fináléba jutásról így szétúszás döntött a két lány között, és Verrasztó Evelyn alulmaradt a japán versenyzővel szemben, aki elképesztően úszott – jobb időt ért el, mint tette azt a középdöntőben. Verrasztó így nem jutott be a 200 vegyes döntőjébe, s összesítésben a kilencedik helyen végzett.