Hiába dobálták a Bayernt

GALAMBOS PÉTER, JAKAB LAJOSGALAMBOS PÉTER, JAKAB LAJOS
2002.08.15. 22:49
A perui Claudio Pizarro (jobbra) szerezte a Bayern München harmadik gólját a belgrádi Partizan otthonában (Fotó: Reuters)
A magyar bajnok bravúrjához mérhető meglepetés egy sem született a selejtező harmadik fordulójának odavágóin, beleértve a keddi találkozókat is. A nagycsapatok többnyire hozták a megfelelő eredményeket, de némelyikük jócskán megizzadt érte.
Itt van például a Milan, amely ugyan elégedett lehet a Liberec ellen otthon elért 1–0-val, de az elszórakozott helyzetek mérhetetlen száma bizonyosan tüske a szívében. Meg aztán ne feledjük, az első félidőben a védelem sem brillírozott, a csehek ugyancsak betalálhattak volna ebben az időszakban, ha jobban figyelnek. "Ez jó eredmény ahhoz képest, hogy egy rendkívül védekező felfogású együttes volt a riválisunk, amely nagyon kevés helyet hagyott nekünk a támadásra. Szerencsére a szünet után jobban játszottunk, és egyszer megtaláltuk a rést. Egyre jobbak vagyunk, a visszavágón is győzelemre kell majd törekednünk” – értékelt Carlo Ancelotti, a piros-feketék szakvezetője, hozzátéve, hogy a gólszerző Filippo Inzaghi, valamint Rui Costa és Clarence Seedorf teljesítményével volt elégedett.

Bajnokok Ligája

Selejtezô, 3. forduló, elsô mérkôzések. Szerda esti találkozók: Barcelona (spanyol)–Legia Warszawa (lengyel) 3–0 (F. de Boer 8., Riquelme 80., Cocu 91.), Sporting (portugál)– Internazionale (olasz) 0–0. Már közölt eredmények: Zalaegerszeg (magyar)–Manchester United (angol) 1–0, Sahtar Doneck (ukrán)–FC Bruges (belga) 1–1, Levszki Szófia (bolgár)–Dinamo Kijev (ukrán) 0–1, Zseljeznicsar (bosnyák)–Newcastle United (angol) 0–1, Partizan (jugoszláv)–Bayern München (német) 0–3, Milan (olasz)–Liberec (cseh) 1–0, GAK (osztrák)–Lokomotiv Moszkva (orosz) 0–2, Celtic (skót)–Basel (svájci) 3–1, Rosenborg (norvég)–Bröndby (dán) 1–0, Boavista (portugál)–Auxerre (francia) 0–1, Feyenoord (holland)–Fenerbahce (török) 1–0, Apoel Nicosia (ciprusi)–AEK Athén (görög) 2–3, Genk (belga)–Sparta Praha (cseh) 2–0, Maccabi Haifa (izraeli)–Sturm Graz (osztrák) 2–0
A visszavágókat augusztus 27–28-án játsszák.
A másik milánói csapat ugyan még a kapuba sem talált be, de panaszra senkinek sem lehet oka a San Siróban, ha arra gondol, hogy a gól nélküli döntetlent a Jardel nélkül felálló portugál bajnok, Sporting otthonában érték el Vieriék. A válogatott támadó nevének említése amúgy különösen indokolt, hiszen ő sokat tehetett volna a 0–0 megváltoztatásáért, de óriási lehetőségeit kihagyta. "Tulajdonképpen nem vagyok elégedetlen, a szezon jól kezdődött, remek a gárda hozzáállása” – vélekedett Massimo Moratti, az Inter elnöke, ezúttal nem térve ki a Ronaldo-ügyre. Nem így Hector Cúper, aki hevesen tagadta, hogy az ő nemzeti (argentin) indíttatású ellenszenve állna a brazil csatár távozási szándéka mögött. "Ronaldo ügyére ráérünk az augusztus huszonhetedikei második mérkőzés után visszatérni” – zárta le a kérdést ideiglenesen Cúper.
Sokáig ugyanúgy állt a helyzet a Nou Campban, a Barcelona–Legia Warszawa ütközeten, mint a Milan összecsapásán: rengeteg kihagyott helyzet, sovány hazai vezetés. Frank de Boer korai szabadrúgásgólját csak helyzetek követték, köztük egy Xavi-kapufa, mígnem beállt Juan Román Riquelme. A Rivaldo pótlásának hálátlan feladata előtt álló argentin tálentum tíz perccel a lefújás előtt gyönyörű góllal növelte a katalánok előnyét, Cocu hosszabbításban fejelt találata pedig azt jelentette, hogy gyakorlatilag eldőlt a továbbjutás sorsa.
Még inkább igaz ez a Bayern München–Partizan párharcra, pedig a jugoszláv bajnok papíron bármelyik csapatra veszélyes lehet Európában. Belgrádban azonban a Bayern rég látott csodálatos játékkal rukkolt elő, egyszerűen lemosta a házigazdákat. Ez olyannyira felheccelte a belgrádi közönséget, hogy David Doig partjelzőt és Oliver Kahnt is megdobták pénzérmével.
Az UEFA egyik szóvivője szerint a Partizant ezért valószínűleg megbünteti az európai szövetség, még a kupából való kizárásra is sor kerülhet. Kahnt egyébként 2000 áprilisában egyszer már fejbedobták egy golflabdával egy freiburgi Bundesliga-találkozón.
Úgy hírlik, Karl-Heinz Rummenigge tombol, mert jó néhány dolog nem volt rendben, a bajor szurkolókat például összekeverték a belgrádiakkal, ami szerinte életveszélyes volt. Ottmar Hitzfeld, a müncheniek trénere így emlékezett vissza a 90 percre: "Futballmérkőzéshez méltatlanok voltak a körülmények. A három–nullás eredményt ettől függetlenül kicsit túlzottnak tartom, volt némi szerencsénk, mert nagyon jókor szereztük a góljainkat.”
Végül röviden még néhány mérkőzésről. A Newcastle United nyerni tudott a Zseljeznicsar otthonában, s ott is volt némi hajigálózás Kieron Dyer gólját követően. Az olasz Nevio Scala edzette Sahtar Doneck otthonában nem bírt a belga FC Bruges csapatával – Scala szerint a tizenegyes, amiből a Bruges egyenlített, jogtalan volt. A másik ukrán alakulat, a Dinamo Kijev roppant tartalékosan is megverte Szófiában a helyi Levszkit. Neszmacsnij, Sovkovszkij, Fedorov, Holovko és Huszin egyaránt hiányzott, ott volt viszont Bodnár László, aki végigjátszotta a meccset. Volt egy magyar résztvevő a GAK–Lokomotiv Moszkva öszecsapáson is, Halmosi Péter csapata azonban simán kikapott az oroszoktól.