Scola írta a történelmet, de a szerbek nyerték a rangadót

2010.09.02. 23:01
Scola (a labdával) rekordot döntött, de győzelemnek nem örülhetett (Fotó: Reuters)
Szerbia végzett a törökországi férfikosárlabda-világbajnokság A-csoportjának élén, miután óriási csatában legyőzte Argentínát – a mérkőzésen Luís Scola, az argentinok klasszisa történelmet írt, ő lett válogatottja történetének legjobb dobója a világbajnokságokon.

Rendkívül kiélezett küzdelmet hozott az A-csoportban az argentin–szerb csoportrangadó, melynek végén az európai csapat diadalmaskodott. Az argentinok kitűnően kezdtek (20–7, Pablo Prigioni, Carlos Delfino és Luís Scola ekkor megállíthatatlannak tűnt), viszont rosszul folytatták, és a szerbek föl is jöttek. A félidőben már Szerbia vezetett 40–39-re, és a harmadik negyed után is Krszticséknél volt az előny. A hajrá rendkívül izgalmas volt: a megint 30 pont fölé jutó Scola két büntetővel egalizált (77–77), erre Dusko Szavanovics triplával felelt, majd a szerbek már „kibüntetőzték" a végét.

„Mindenekelőtt gratulálnom kell a szerbeknek, nagyon kemény meccs volt, mindkét csapat nyerhetett volna. Annyi pozitívuma lehet a vereségnek, hogy egy nappal többet pihenhetünk. Oberto betegség miatt nem játszhatott, reméljük, a következő meccsen, Isztambulban már velünk lesz" – nyilatkozta Pablo Prigioni.

„Kőkemény meccs volt, és most nyújtottuk a tornán a legjobb teljesítményünket. Tíz éve figyeljük az argentinokat, hogy tanuljunk tőlük, főleg a küzdőszellemükből. Megtanultuk, hogy egy pillanatra sem dőlhetünk hátra, és azt hiszem, most mi is taníthattunk nekik néhány dolgot" – vélekedett a szerb tréner, Dusan Ivkovics a vb eddigi legjobb meccse után.

A mérkőzésen Scola remeklése történelmi sikert is ért: az argentin csapatkapitány a második negyedben döntötte meg Ernesto Gehrmann válogatottbeli pontrekordját, most már 357 pontnál tart nemzeti mezben vb-ken. Nem mellesleg parádés, 28.2-es pontátlagot tud felmutatni világbajnoki mérkőzésein.

Az orosz válogatott Görögország elleni 73–69-es győzelemmel biztosította második helyét a C-csoportban. Az oroszok 12–2-vel kezdtek, de a hellének „Baby Shaq", azaz Szofoklisz Szkorcanitisz vezérletével visszakapaszkodtak. A mérkőzés 37–36-os görög vezetés után dőlt el, ekkor ugyanis a dél-európaiak négy percig nem dobtak pontot, cserébe kaptak tizenhármat.

Az oroszok húsz ponttal is elhúztak (63–43), a görögök csökkenteni tudták ugyan a különbséget, egyenlíteni viszont nem sikerült nekik.

Késő este a már csoportgyőztes törökök gálaelőadást rendeztek Kína ellen, majdnem ötven ponttal legyőzve riválisukat. A házigazdák egy 20–0-s rohammal mindent eldöntöttek már a meccs első felében, és a macska-egér játék a második félidőben is folytatódott. Kína pontkülönbséggel így is megelőzte Elefántcsontpartot és Puerto Ricót és továbbjutott.

A Kína elleni nyolcaddöntőre Litvánia készülhet, miután 84–66-ra legyőzte Libanont – a közel-keletiek három negyedig jól tartották magukat, de végül meghajoltak a nagyobb tudás előtt.

Szlovénia 19–6-os negyeddel nyitott Irán ellen, és ekkor nem sokan gondolták, hogy bármi problémájuk lehet. Aztán csak felhozták ellenfelüket egy pocsék második játékrésszel, a harmadikban megint elhúztak, csak hogy a hajrában kis híján eladják a fórt – végül 65–60-ra nyertek a szlovénok Goran Dragic (18 pont, 6 lepattanó) vezetésével.

A D-csoport harmadik helyére Új-Zéland futott be, miután meglepetésre legyőzte Franciaországot, Németország megmutatta már az első negyedben Jordánia ellen, hogy ki az úr a háznál, Brazília pedig még visszafogottan fogalmazva is elporolta a horvát válogatottat.

Délután a címvédő spanyol válogatott két negyed után még csak öt ponttal vezetett Kanada ellen, de a harmadik játékrészben (21–11) elhúzott, és végül simán, 89–67-re verte meg az észak-amerikaiakat. Rudy Fernández 23 perc alatt 19 ponttal és 5 lepattanóval jelentkezett, Fran Vázquez szintén 19 pontig jutott. Az első félidőben a két csapat 23 triplát dobott be.

Tunézia két negyedig bírta az Egyesült Államok ellen, de a második félidőben 53–24-gyel „csapta agyon" az észak-afrikai válogatottat. A már csoportgyőztes amerikaiak legeredményesebbje Eric Gordon (21 pont) volt.

Ausztrália látványosnak nem nevezhető mérkőzésen (egy játékos sem dobott többet 11 pontnál!) verte meg Angolát, ezzel pedig megszerezte az A-csoport harmadik helyét. Az angolaiak támadásbeli gyengeségére magyarázatot adhat legjobb dobójuk, Olimpio Cipriano hiánya. Ausztrália Szlovéniával, Angola az Egyesült Államokkal játszik a nyolcaddöntőben.

A Puerto Rico–Elefántcsontpart találkozó már jóval élvezhetőbb volt és afrikai győzelmet hozott. Mohamed Koné dupla-duplával (17 pont, 10 lepattanó), Charles Abouo 19, Mamadou Lamizana 17 ponttal segítette az „elefántokat".

FÉRFI KOSÁRLABDA-VB, TÖRÖKORSZÁG
A CSÜTÖRTÖKI EREDMÉNYSOR
A-CSOPORT, 5. FORDULÓ
Angola–Ausztrália 55–76 (18–15, 11–24, 9–21, 17–16)
Ld: Jeronimo, Lutonda 9-9, ill. Mills 11, Nielsen 9
Argentína–Szerbia 82–84 (22–20, 17–20, 15–18, 28–26)
Ld: Scola 32, Prigioni, Delfino 13-13, ill. Szavanovics 19, Krsztics 18, Teodosics 16
Jordánia–Németország 73–91 (17–28, 16–12, 17–27, 23–24)
Ld: Daghlesz 22, Wright 14, Szobzokov, al-Hasz 12-12, ill. Pleiss 23, Staiger 16, Jagla 14
A csoport végeredménye: 1. Szerbia 9 pont, 2. Argentína 9, 3. Ausztrália 8, 4. Angola 7, 5. Németország 7, 6. Jordánia 5

B-CSOPORT, 5. FORDULÓ
Szlovénia–Irán 65–60 (19–6, 9–17, 24–11, 13–26)
Ld: Dragic 18, Zupan 15, Becirovic, Nachbar 10-10, ill. Haddadi 15, Kazemi 13
Egyesült Államok–Tunézia 92–57 (19–13, 20–20, 24–13, 29–11)
Ld: E. Gordon 21, Durant, Westbrook 14-14, ill. Kehrid 15, Ben Romdane 11
Brazília–Horvátország 92–74 (22–19, 26–16, 24–15, 20–24)
Ld: Machado 18, Barbosa 17, A. García 15, ill. Popovic 15, Loncar 12, Andric 11
A csoport végeredménye: 1. Egyesült Államok 10 pont, 2. Szlovénia 9, 3. Brazília 8, 4. Horvátország 7, 5. Irán 6, 6. Tunézia 5

C-CSOPORT, 5. FORDULÓ
Törökország–Kína 87–40 (15–6, 24–7, 27–12, 21–15)
Ld: Savas 20, Erden 18, Asik 17, ill. Szun Jüe 15, Ju Su-long 9
Görögország–Oroszország 69–73 (10–20, 20–20, 13–29, 26–14)
Ld: Szkorcanitisz 16, Ziszisz 11, ill. Mozgov 18, Voroncevics 10
Puerto Rico–Elefántcsontpart 79–88 (14–19, 19–20, 26–25, 20–24)
Ld: Barea 19, Huertas 18, Peavy 14, ill. Abouo 19, Lamizana, M. Koné 17-17
A csoport végeredménye: 1. Törökország 10 pont, 2. Oroszország 9, 3. Görögország 8, 4. Kína 6 , 4. Puerto Rico 6,  6. Elefántcsontpart 6

D-CSOPORT, 5. FORDULÓ
Libanon–Litvánia 66–84 (16–16, 16–23, 19–25, 15–20)
Ld: Fahed 19, Vroman 15, Fahreddin 11, ill. Seibutis 17, Gecevicius 16, Delininkaitis 11
Spanyolország–Kanada 89–67 (28–17, 14–20, 21–11, 26–19)
Ld: R. Fernández, F. Vázquez 19-19, Garbajosa 9, ill. Olynynk 14, Shepherd 12
Új-Zéland–Franciaország 82–70 (17–20, 22–5, 19–18, 24–27)
Ld: Penney 25, ill. Bokolo 13
A csoport végeredménye: 1. Litvánia 10 pont, 2. Spanyolország 8, 3. Új-Zéland 8, 4. Franciaország 8, 5. Libanon 6, 6. Kanada 5
Amennyiben két csapat azonos pontszámmal végzett, a következők döntöttek: 1. az egymás elleni eredmény, 2. az egymás elleni kosárarány, 3. a kosárarány