Női kosár: Japán legyőzte Kanadát, meg kell verni a spanyolokat Párizsért

2024.02.11. 14:42
Japán és Kanada is kiharcolhatja az olimpiai részvételt (Fotó: Árvai Károly)
Japán nagy csatában 86–82-re legyőzte Kanadát, ezzel a magyar női kosárlabda-válogatottnak le kell győznie Spanyolországot a Sopronban zajló olimpiai selejtezőtornán, hogy kijusson a párizsi ötkarikás játékokra. Székely Norberték viszont kihasználhatják, hogy a japánok a sikerükkel a spanyoloknak is megváltották a kvótát.

NŐI KOSÁRLABDA
OLIMPIAI SELEJTEZŐTORNA, 3. FORDULÓ
Kanada–Japán 82–86 (20–20, 26–30, 21–20, 15–16)
Sopron. V: Anaya (panamai), Horozov (bolgár), Elsarnuby (egyiptomi)
Legjobb dobók: Carleton 19/6, Fields 17/3, ill. E. Mavuli 21/9, Jamamoto 21/9
KÉSŐBB
17.30: Magyarország–Spanyolország (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!

Akik a tét miatt görcsölő együtteseket vártak, bizonyára meglepődtek azon, milyen mederben kezdődött a Kanada–Japán találkozó, az utolsó előtti mérkőzés a soproni olimpiai selejtezőn. Mindkét fél bátran vállalkozott, a japánok néhány látványos akcióval is kirukkoltak, az első negyed után 20–20 volt az állás.

A második negyedben ellépett Japán, lendületbe jött, hét pontos vezetésénél váratlanul kért időt szövetségi kapitánya, Onzuka Toru. Különösebb befolyással ez nem volt a történtekre, 50–46-os ázsiai előnnyel mehettek a 15 perces pihenőre a csapatok. A harmadik negyed elején a kanadaiak hatszor szedték le egyik akciójuknál a támadólepattanót, és hetedszerre végre betaláltak a gyűrű közeléből. Elképesztő jelenet volt, miközben az izgalmak fokozódtak, a juharlevelesek fordítottak, aztán megint hátrányba kerültek, kiszámíthatatlan volt a végkimenetel.

Nagyon látványos találkozót láthattunk egyébként, nem panaszkodhattunk, legfeljebb amiatt, hogy a negyedik negyedben (egyébként meglehetősen nagy küzdelemben) a japánok kerekedtek felül (utolsó három pontjukat a nagyszerű Jamamoto Mai szerezte), akik így kijutottak a párizsi olimpiára, míg nekünk mindenképpen le kell győznünk Spanyolországot.

A CSOPORT ÁLLÁSAMGYVDP–KPP
1. Japán321247–2385
2. Kanada312204–2014
3. Magyarország211136–1423
4. Spanyolország211135–1413

ELŐZMÉNYEK

Egyelőre sok a kérdőjel, de ha a világranglistán negyedik kanadai válogatott legyőzi az olimpiai ezüstérmes Japánt, akkor a magyar csapat a spanyolok elleni későbbi mérkőzés eredményétől függetlenül kijut a párizsi olimpiára. Női kosárlabda-válogatottunk legutóbb 1984-ben jutott ki a bojkottált Los Angeles-i játékokra, azt megelőzően pedig 1980-ban, Moszkvában negyedik helyen végzett. Amennyiben Japán nyer Kanada ellen, Székely Norbertéknek is győzniük kell a kvótához az ellen a spanyol csapat ellen, amely ebben az esetben már olimpiai induló lenne.