Férfi kosárlabda MK: nagy csatában jutott négyes döntőbe a Falco

2023.04.05. 20:02
Fotó: Unger Tamás/Vas Népe (archív)
A férfi kosárlabda Magyar Kupa negyeddöntőjében a két csapat erejéhez méltó ütközetben nyert a Falco az Alba ellen, a budapesti elődöntőben szombaton a Kecskeméttel találkoznak.

Húsz másodpercet késett Milos Konakov. A Falco-Vulcano Energia KC Szombathely szerb-magyar vezetőedzője általában tíz perccel a kezdés előtt szokott megjelenni a pálya mellett, de az Arconic-Alba Fehérvár elleni Magyar Kupa-negyeddöntőn kicsit megcsúszott, ám túl sokat nem kellett rá várnia Vághy Tamás ellenőrnek, hogy a tréner ellássa adminisztrációs kötelességét. Rövidesen nagy öleléssel köszöntötte egymást Konakov és az Albát gardírozó spanyol Alejandro Zubillaga, akivel eddig mind a hét bajnokiját megnyerte a vendégegyüttes.

18–9-re húzott el a hetedik percre az Alba, amikor Konakov mester kikérte az első idejét. Nem a házigazda szája íze szerint alakult eddig a pontig a találkozó, a kék mezes látogató akarata, energikus játéka érvényesült. A folytatásban is sokat, túlságosan is sokat hibázott a Falco, így 14 pontos előnnyel mehetett az első kétperces szünetre a Fehérvár, amire már volt lehetősége építeni.

A második negyedben éledezett a Falco, kezdett ritmust szerezni, viszont közben két technikai hiba is nehezítette a feladatát, amelyek persze elkerülhetőek lettek volna reklamálás nélkül. Legalább érezhettük, hogy két bajnokesélyes vérbeli rangadóján ülünk, a közönség is megélénkült, és egyébként a sárga-feketék is közeledtek, többször, így a nagyszünet előtti pillanatokban is felzárkóztak öt pontra.

Mi több, a térfélcserét követően az amerikai nehéztüzér, Raymond Cowels gyorsan termelt két triplát, így a szombathelyiek átvették a vezetést (46–45). Zubillaga időt kért, ami jót tett együttesének, meg tudta gátolni a hazai hengert. Matt Tiby furcsa védekezéssel igyekezett megzavarni Vojvoda Dávidot, kicsit ki is zökkentette a magyar válogatott hátvédet, aki egy büntetőt elrontott a kettőből a 29. percben. Keller Ákos nagy búrát osztott ki Somogyi Ádámnak, a túloldalon viszont Perl Zoltán ziccert rontott, igaz, ő váltig állította, hogy megütötték a kezét.

A záró felvonás egypontos Alba-előnnyel vette kezdetét, a falcós Cowels sportszerűtlen hibát kapott, s újra a vendégeknél volt a kezdeményezés (64–66). A végére maradt a döntés, Somogyi eladott labdája és Zach Brown zsákolása után 74–70 állt a táblán, bő két és fél perc maradt hátra. A különbség azonban nem változott, a fehérváriak tudománya elfogyott, és 76–73-nál, már fél percen belül bepottyant a mindent eldöntő Perl-tripla, amely után nemzeti csapatunk egyik csillaga jogosan ünnepeltette magát a publikummal.

A budapesti final four elődöntőjében a Falco az Atomerőmű SE-vel ismét kibabráló Kecskeméttel, míg a szintén hatalmas küzdelemben nyerő Szolnoki Olajbányász a Sopron KC-vel csap össze.

KOSÁRLABDA
FÉRFI MAGYAR KUPA
NEGYEDDÖNTŐ

Szolnoki Olajbányász–Zalakerámia ZTE KK 89–88 (25–23, 23–16, 20–30, 21–19)
Szolnok, 1800 néző. V: Cziffra, Nagy V. Ádám J.
SZOLNOK: Jabril Durham 6, Lukács N. 9/3, BARNES 13/3, SZUBOTICS 14/3, Williamson 10. Csere: GAVIN 18/9, PONGÓ MÁTÉ 13/9, Gilszki 3/3, Rudner, Révész Á. 3. Edző: Gasper Potocnik
ZTE: Trice 11/6, O’REILLY 23/6, Keller I. 4,  Smith 12/3, Csuti  1.  Csere: RAKICSEVICS 16/6  Polster, OSZTOJICS 19/3, Zsíros 2. Edző: Sebastjan Krasovec
Az eredmény alakulása. 4. perc: 11–10. 8. p.: 17–16. 13. p.: 36–28. 17. p.: 46–35. 19. p.: 46–39. 23. p.: 50–48. 26. p.: 54–63. 29. p.: 62–67. 34. p.: 75–76. 37. p.: 84–77. 40. p.: 86–84. Kipontozódott: Smith (40. p.). Kiállítva: Zsíros (17. p. – két sportszerűtlen hiba)
Gasper Potocnik:
– Mint az eredmény is mutatja, végig nagyon kemény és szoros csatát vívtunk a zalaegerszegi csapattal. Szerencsére amikor kellett, fontos pontokat szereztünk. Nagyon örülünk a továbbjutásnak, amiben nagy szerepe volt fantasztikus közönségünknek. A hétvégi négyes döntőben további éles meccsek várnak ránk.
Sebastjan Krasovec: – Végig nagyon küzdött a csapatunk, harcoltunk becsülettel. Az első félidőben sajnos Mitchell Smith hamar összeszedett négy személyi hibát, Zsíros Pétert pedig kiállították. A második félidőben kilenc ponttal is vezettünk, de nem tudtuk megtartani az előnyünket. Kikaptunk, ám büszke vagyok a csapatra.

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely–Arconic-Alba Fehérvár 79–75 (12–26, 26–17, 22–18, 19–14)
Szombathely, 2850 néző. V: Földházi T., Kapitány G., Farkas G.
SZOMBATHELY: Pot 2, Brown 6, Kovács B. 3/3, TIBY10/6, KELLER Á. 9. Csere: PERL 16/6, BARAC 12, COWELS 18/9, Sövegjártó 3. Edző: Milos Konakov
FEHÉRVÁR: Pongó 6/3, Somogyi 10, DeCOSEY 14/6, FORD 12, PHILMORE 16. Csere: Takács Mi. 4, Vojvoda 9/3, Diong 4, Szabó Z. Edző: Alejandro Zubillaga
Az eredmény alakulása. 3. perc: 8–7. 6. p.: 9–18. 11. p.: 17–26. 15. p.: 25–30. 18. p.: 33–43. 20. p.: 38–43. 22. p.: 46–45. 25. p.: 52–52. 28. p.: 58–58. 30. p.: 60–61. 34. p.: 66–66. 39. p.: 76–73
Milos Konakov:
– Kicsit talán görcsösen kezdtünk, de szerencsére a második félidőben mind a védekezésünkön, mind a támadójátékunkon tudtunk javítani. És fokozatosan őröltük fel ellenfelünket. Igazi kupameccset, igazi rangadót vívtunk egy minőségi rivális ellen – a végén pedig a közönségünk, a hatodik emberünk belökött minket a négyes döntőbe!
Alejandro Zubillaga: – Jól kezdtünk, jól járt a labda, higgadtan, pontosan játszottunk. De végül ellenfelünk fordított, és győzött. Hét meccset nyertünk meg zsinórban az elmúlt hetekben, jó csapatokat múltunk felül, de nem lehet mindig nyerni. Sajnálom, hogy nem lehetünk ott a kupa végjátékában, de folytatjuk a munkát, készülünk a rájátszásra.

Atomerőmű SE–Duna Aszfalt-DTKH Kecskemét 85–87 (20–23, 22–23, 19–18, 24–23)
Paks, ASE-sportcsarnok, 1000 néző. V: Mészáros, Goda, Forrai.
ASE: Frank 3/3, EDWIN 31, Buckingham 12, EILINGSFELD 20/9, Atkinson 8. Csere: Grubor 3, Kovács Á. 3/3, Taiwo 3, Pajor, Gulyás M. 2. Edző: Csirke Ferenc
KECSKEMÉT: TOWNES 32/12, Klobucar 9/3, Ivkovics 2, Dramicsanin 7/3, KARAHODZSICS 14. Csere: Boriszov 7, Kiss D. 6, Wittmann 10/6. Edző: Forray Gábor
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–4. 6. p.: 8–15. 8. p.: 14–21. 12. p.: 26–25. 16. p: 32–37. 18. p.: 38–38. 22. p.: 48–50. 24. p.: 51–54. 26. p.: 54–57. 32. p. 67–66. 34. p.: 71–70. 37. p.: 76–81. Kipontozódott: Edwin (40. p.)
Csirke Ferenc:
– Egylabdás mérkőzés volt, a játékosok kitették a pályára a szívüket, jár nekik az elismerés. Kovács Ákost hamar elvesztettük, pedig egy ilyen kiélezett meccsen nagy szükségünk lett volna rá. Most már a bajnokságra koncentrálunk, remélem, hogy minél több találkozót meg tudunk nyerni.
Forray Gábor: – A tétnek megfelelő játék volt, amiből mi kerültünk ki győztesen. Amikor engedtük a paksiaknak, hogy a saját játékukat játsszák, feljöttek, de mindig tudtunk újítani. Tavaly is ott voltunk a négyes döntőben, most is szeretnénk jól szerepelni.

Sopron KC–MVM-OSE Lions 86–80 (22–16, 15–12, 23–25, 26–27)
Sopron, 2000 néző. V: Benczur, Söjtöry, Minár.
SOPRON: Joseph 7/3, JONES 19/9, Valerio-Bodon 6/3, BARNETT 24/15, JUWAN DURHAM 17. Csere: White 7, Molnár M. 3, Takács N., Supola 3, Sitku. Edző: Kosztasz Flevarakisz
OROSZLÁNY: Ruják 5/3, Szabadfi, DIMITRIJEVICS 24/12, Calloway 10/6, Krestinin 8. Csere: BARNJAK 17/9, Carev, Henry 6, Dorogi 7/3, Illés 3/3, Werner, Mucza. Edző: Simon Petrov
Kosztasz Flevarakisz:
– Nagy nap ez Sopronnak! Az elmúlt években a csapat a topklubok közé emelkedett, és akárcsak tavaly, most is az ötödik helyen végeztünk az alapszakaszban, megint tizenöt győzelemmel. Ezen felül ott van most a négyes döntő a kupában, ami nagy dolog! Mindenkinek büszkének kell lennie, ahogy én is büszke vagyok a srácokra!
Simon Petrov: – Először is szeretnék köszönetet mondani nagyszerű szurkolóinknak! Ők adták nekünk az energiát, hogy negyven percen keresztül küzdjünk. Jó volt nézni ezt a meccset. Nagyon közel voltunk a sikerhez, erőt kell merítenünk belőle a hátralévő találkozókra!