Összeomlott a Debrecen

MEDGYESY FERENC, KÁLDOR ANDRÁS, VARGA CSABAMEDGYESY FERENC, KÁLDOR ANDRÁS, VARGA CSABA
2005.04.12. 22:46
Jan Pavlík, a paksiak cseh ásza (jobbra) öt triplával bombázta szét a Debrecent a negyeddöntô elsô meccsén (Fotó: Czeglédi Zsolt)

ELSÔ MÉRKÔZÉS
ATOMERÔMŰ SE-DEBRECENI VADKAKASOK 77-59
(12-13, 14-12, 34-15, 17-19)

Paks, 900 néző. V: Hartyáni, Pálla
ATOMERÔMŰ: MÉSZÁROS 11/9, MONROE 24/9, Kiss Zs. 3/3, Mélicie 2, Czigler 6. Cs: PAVLÍK 20/15, SITKU 11/3. Edző: Zsoldos András
DEBRECEN: Toya 6, Lee 14, Horvat 5, SZENDREI 12, Bukva 7. Cs: Thomson 4, Lóránt, Tóth G. 8, Trummer 3/3. Edző: Robert Reid
Az eredmény alakulása. 2. p.: 2-3. 8. p.: 7-9. 13. p.: 20-16. 18. p.: 23-20. 24. p.: 39-29. 29. p.: 58-38. 33. p.: 65-42. 38. p.: 75-51
Kipontozódott: Mészáros (39. p.), Trummer (40. p.)

Az évad során harmadszor mérkőztek meg egymással a csapatok, és mindannyiszor az otthon játszó nyert jelentős fölénynyel. Pakson 20, Debrecenben 18 pont volt a különbség, ám ezúttal a Magyar Kupáról volt szó, s mindkét egylet jelentős terveket szövögetett. A hazai reményeket némileg csorbíthatta, hogy Smith - éppen Debrecenben szerzett - sérülése nem jött rendbe, így Ridl után újabb meghatározó játékosukat kellett nélkülözniük.
Ugyanakkor látható elszántsággal kedzett az Atom, Bukva három pontjára zsinórban héttel válaszolt. Kellett ehhez a jó védekezés is: Toya és Lee az első hét percben dobóhelyzetig sem jutott. Aztán mindketten betaláltak, és előbbi pontjai már vendégvezetést eredményeztek, no meg paksi időkérést. A negyed végén Monroe tette ismét szorossá az állást, megtörve ezzel Vadkakasok 8-0-s szakaszát. Reid edző három helyen is változtatott csapatán, ám a hazai cserék (Sitku és Pavlík) vitték a prímet. A szünet után ismét egymásnak feszültek a csapatok, újra a hazaiak domináltak. Sitku folytatta első félidei jó játékát, Monroe és Mészáros is pontos volt, így négy perc alatt már tíz ponttal tartott előbbre a házigazda. Sőt távoli dobásokkal ezt hamar meg is duplázta az ASE, a szenzációsan dobó Pavlík negyedik távolijával 60-38 állt az eredményjelzőn.

Van magyarázat a gárda szélsőséges játékára?
Sitku Ernő:

A csapatunknak ez az igazi arca, és ha mindenki koncentrál, igazi csapatjátékot nyújtunk, akkor ekkora különbség van a két együttes között. Ha a mérkőzés végén is kellően összpontosítunk, akkor még nagyobb lehetett volna a különbség.

MÁSODIK MÉRKÔZÉS
ALBACOMP-KAPOSVÁR KK 91-58
(18-22, 26-13, 27-15, 20-8)

Székesfehérvár, 1200 néző. V: Valovics, Hegedűs
ALBACOMP: NISAVICS 17/3, Spivey 14/8, Petrovic, YOUNGER 25, Góbi 10. Cs: Bencze 19, Gáspár 2, Behr 2, Bódi 2, Wittmann. Edző: Farkas Sándor
KAPOSVÁR: Strnad 2, Moseley 5/3, Dénes 6, KUNC 18/6, Trepák 5/3. Cs: Primc, Filipovics 6, Wylie 14, Szőke, Kiss K. 2. Edző: Kmézics Zorán
Az eredmény alakulása. 4. p.: 7-10. 8. p.: 12-18. 14. p.: 24-29. 18. p.: 34-34. 23. p.: 49-40. 27. p.: 58-44. 30. p.: 67-48. 33. p.: 75-50. 38. p.: 85-54
Kipontozódott: Kunc (35. p.)
Kiállítva: Moseley (19. p.)
Továbbjutott: az Albacomp (168-153-as összesítéssel)

Nemcsak a Kaposváron elszenvedett 18 pontos vereség miatt fűtötte a visszavágás vágya a fehérváriakat, hanem egyéb, racionális okok is közrejátszottak abban, hogy a hazaiak kettőzött akarással léptek pályára a négy közé jutást eldöntő találkozón. Történt ugyanis, hogy a méretes zakó után a kék-fehérek klubvezetősége úgy döntött, hogy a produkciót pénzbüntetéssel torolja meg. Mindenesetre sokáig úgy tűnt, hogy a megszorító intézkedések ellenére sem pörög úgy az Albacomp, ahogy azt elvárta volna a hazai főnökség. Egészen a 18. percig a vendégek irányították a játékot, jóformán semmi sem veszélyeztette továbbjutásukat. Aztán először összeugrott Góbi és Wylie az Albacomp palánkja alatt, majd még ugyanebben a percben a felpaprikázódott hangulatban Moseleynak fogyott el a türelme, ez pedig elég volt ahhoz, hogy második szándékos faultja után kiállíttassa magát. A közjátékból a fehérváriak jöttek ki jobban, majd a folytatásban rá sem lehetett ismerni a házigazdákra. Erőszakos, kemény kosárlabdát játszott a Farkas-csapat, és fokozatosan dolgozta le hátrányát. A 30. percben 67-48 állt a villanyújságon, ez pedig azt jelentette, hogy az Alba került közelebb a négyes döntőhöz. Ehhez kellett azonban, hogy Younger mellé felnőjön a feladathoz Bencze és Nisavics is. A kaposváriaktól egyedül Wylie próbált lépést tartani, miután az addig eredményesen küzdő Kunc összeszedte negyedik személyi hibáját, így kénytelen volt kisebb elánnal játszani. A 36. percben a vendégszurkolók nem bírtak magukkal, elcsattant egy-két pofon, percekig állt a játék, mire a biztonságiak viszonylagos rendet teremtettek.

Gondolta volna, hogy ekkora előnnyel vívják ki a továbbjutást?
Farkas Sándor:

A szombati meccs óta mentálisan és akarásban nagyot lépett előre a csapat, ez pedig már negyedóra után előre vetítette azt, hogy bízzak a győzelemben és a továbbjutásban. Más kérdés, hogy a fiúk most igazán odatették magukat..

Univer-geszteus
A kecskeméti férfi kosárlabda története során még nem fordult elő, hogy az együttes Magyar Kupa négyes döntőjébe került volna. Ha a Vásárhelyi Kosársuli elleni, ma 18 órakor kezdődő meccsen az Univer KSE kiharcolja a továbbjutást, fennállása eddigi legnagyobb sikerét éri el. A találkozóra a 14 év alatti gyerekeket ingyen engedi be a vezetőség. ---- V ---- M