Nehezen indult be a Mocsai-csapat, de a vége sima lett

2012.10.31. 18:59
A magyar férfi kézilabda-válogatott 32–25-re megnyerte Gyöngyösön a Lettország ellen Eb-selejtezőjét. A 4. csoport másik mérkőzésén a horvátok szintén otthon 25–21-re győztek Szlovákia ellen.

Hiába tépték Ilyés Ferencéket a lettek, nem volt esélyük a bravúrra (Fotó: Korponai Tamás)

Az utóbbi napokban, hetekben Laluska Balázs és Iváncsik Tamás is lemondta a válogatottságot, majd hétfőn Fazekas Nándor is bejelentette, hogy átadja a helyét a fiataloknak. A nemzeti csapatnak azonban a három rutinos játékos nélkül is kötelező a győzelem a lettek ellen. A balti válogatott a júniusi előselejtezőn Törökországban a hazai gárda mögött a második helyen végeztek, így jutottak a selejtezőbe. Valdis Labanovskis 18 tagú keretében tíz idegenlégiós szerepel, közülük hét játszik német alsóbb osztályú klubokban, egy-egy pedig osztrák és holland csapatban, az együttes egyik legjobbja, a 211 centis Dainis Kristopas jobbátlövő pedig Szlovákiában, Eperjesen.

Megtelt a gyöngyösi sportcsarnok, a mérkőzést egy svéd bírópáros,Michael Johansson és Jasmin Kliko vezeti. Ancsin Gábor bemelegített a többiekkel, de ma nem lép pályára.

1-5. perc: Ilyés Ferenc bejátszása után a középre befutó Iváncsik Gergő szerezte meg a találkozó első gólját, Dainis Kristopas, a lett torony válaszolt rá. A csapatok második támadását is ők ketten fejezték be góllal, ezután azonban mi hibáztunk először, Mikler Roland pedig nem vasárnapi formájában véd, az első négy lett próbálkozással szemben tehetetlen volt. 3–4

6-10. perc: Császár Gábor hétméteresből egyenlített, a lettek viszont emberhátrányból is betaláltak, az egy lövést védő Mikler helyére Tatai Pétert küldte be Mocsai Lajos. Szélsőink (Iváncsik és Harsányi Gergely) jól kezdtek, góljaikkal sikerült visszavenni a vezetést. 7–6

11-15. perc: A vendégeken megilletődöttségnek nyoma sincs, korántsem csak Kristopas képes náluk gólt szerezni, védelmük pedig kemény, néha túlságosan is. Hiába kerültünk azonban másodszor is emberfórba, hiába szerezte meg első találatát Nagy László, nem sikerült elhúznunk. 10–8

16-20. perc: Császár kihagyta második hetesét, de Tatai első védése után betörésből javított.Austris Tuminskis bombagólja után 11–10-nél Mocsai Lajos kikérte első idejét, és elsősorban a védekezésben elkövetett hibákra hívta fel a figyelmet.12–11

21-25. perc: A kapuscsere nem segített, Tataiban sem akadt el több labda, így Mikler visszatért a pályára. Használt neki a pihenő, több védést is bemutatott ezután, a harmadik lett kétperces kiállítást pedig Mocsai Tamás és Császár is góllal büntette. 14–12

26-30. perc: Nagy Kornél találatával először vezettünk hárommal, majd az Ilyés kiállítása utáni kétpercet sikerült gól nélkül kihúznunk. Miután kiegészültünk, Mocsai vette be ismét az amúgy nem rosszul védő Edgars Kuksa kapuját, 16–12-nél a lett kapitány időt kért. A szünetig még 2-2 gól született, így az első félidőt 18–14-es előnnyel zárta a magyar válogatott.

31-35. perc: Mocsai Tamás ott folytatta, ahol az első félidőben abbahagyta, Császár indulása után pedig már hattal vezettünk. Kristopas azonban ezt a játékrészt is jól kezdte. 21–16

36-40. perc: A 211 centis jobbátlövő két lett támadást is góllal fejezett be, majd Schuch Timuzsin kiállítása után Ilyés és Mocsai közé tört be. Ilyést is kiküldték két percre, Kristopas pedig rövid ápolás után újabb góllal enyhítette saját és csapata fájdalmait. Nagy Kornél azonban kettős emberhátrányban szép gólt dobott, míg Mikler védett egy szélről érkező lövést. Iváncsik kibirkózott egy lett kiállítást, amelyet Császár és Mocsai is góllal büntetett lerohanást követően. 24–18

41-45. perc: A nagy kedvvel, bátran játszó Nagy Kornél újabb találata után időt kért a már hétgólos hátrányban (26–19) lévő vendégek mestere. A lettek kapust cseréltek, nálunk pályán Vadkerti Attila és Krivokapics Milorad. Zubai kiállítást és hetest harcolt ki, utóbbit Harsányi értékesítette, majd Ilyés passza után Vadkerti volt eredményes. 28–20

46-50. perc: A gyöngyösi közönség még nagyobb különbségű győzelmet szeretne látni, zúg a „Még, még, még, ennyi nem elég!”. Óhajukat meghallják a játékosok (még szép), a legutóbbi szlovén rangadón a Velenjének kilencet vágó koperi Krivokapics is betalál, Mikler pedig egymás után két ziccert is véd. 30–20

51-55. perc: Mikler parádéjának Mocsai Lajos vetett véget azzal, hogy újra lehetőséget adott Tatainak. A győzelmet már nem fenyegeti veszély, a lettek letettek a bravúrról. 32–21

56-60. perc: A hajrára nem maradtak izgalmak, kicsit el is könnyelműsködtük az utolsó öt percet. Hétméterest hibáztunk és a végén a kínai figura sem jött be, de a közönséget ez sem érdekelte, az utolsó percben már felállva tapsolta a végül „csak” 32–25-ös győzelmet arató magyar válogatottat.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA
ZUBAI: AZ ELEJÉN BERAGADTUNK, DE CSAK BEDARÁLTUK A LETTEKET!
Támadásban nem kezdett rosszul a magyar csapat – főleg a két szélső, Iváncsik Gergő és Harsányi Gergely kapta el gyorsan a fonalat –, a védekezés azonban távol állt a tökéletestől, és kapusaink sem remekeltek az első húsz percben. A Tatai Péter helyére visszaálló Mikler Roland a pihenője után már sokkal jobb százalékkal védett, Császár Gábor és a csereként beállt Mocsai Tamás és Nagy Kornél góljaival pedig sikerült elhúzni a szünetig 18–14-re.

A fordulás után egy darabig még tartotta magát a vendéggárda, ám a félidő középen Miklernek volt egy szenzációs periódusa, ezalatt pedig a mieink eldöntötték a mérkőzést. A padról beszállók hamar felvették a ritmust, a hajrát így 11 gólos előnnyel kezdte a magyar válogatott. Az utolsó öt percben csak a lettek szereztek gólt, de ezzel már csupán kozmetikázni tudták az eredményt.
FÉRFI KÉZILABDA EB-SELEJTEZŐ
4. CSOPORT, 1. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–LETTORSZÁG 32–25 (18–14)
Gyöngyös, 1500 néző. V: Michael Johansson, Jasmin Kliko (svédek)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Harsányi 5 (3), Nagy L. 2, CSÁSZÁR 6 (1), ZUBAI 2, Ilyés, Iváncsik G. 4. Cs: Tatai (kapus), Schuch, Nagy K. 5, MOCSAI T. 5, Vadkerti 1, Krivokapics 1, Szöllősi, Lékai 1, Putics. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos
LETTORSZÁG: Kuksa – Pavlovics 2, Dude 3, KRISTOPANS 6, Valkovskis 1, Muscins 2, Tuminskis 2. Cs: Tihanov, Kozlov (kapusok), LILIENFELDS 3, Grisanovs 1, Borodovskis 1, Arajs 2, Blums 2. Szövetségi kapitány: Dimitrijs Braznikovs
Az eredmény alakulása. 6. perc: 3–4. 12. p.: 7–7. 18. p.: 11–9. 24. p.: 14–12. 36. p.: 21–17. 42. p.: 25–19. 48. p.: 29–20. 54. p.: 31–21
Kiállítások: 10, ill. 12 perc
Hétméteresek: 6/4, ill. –
Mocsai Lajos: – A mérkőzés úgy alakult, ahogy azt várni lehetett. Azt a fölényt, amit az első félidőben kiharcoltunk, a második félidő elején tovább érvényesítettük, és húsz perc alatt eldöntöttük a találkozót.
Horvátország–Szlovákia 25–21 (13–8)
A MAGYAR VÁLOGATOTT EB-SELEJTEZŐS PROGRAMJA
2012. október 31., 19:00, Gyöngyös: Magyarország–Lettország 32–25
2012. november 4., 17:00, Eperjes: Szlovákia–Magyarország (tv: Sport1)
2013. április 3. vagy 4.: Magyarország–Horvátország
2013. április 6. vagy 7.: Horvátország–Magyarország
2013. június 12. vagy 13.: Lettország–Magyarország
2013. június 15. vagy 16.: Magyarország–Szlovákia
A csoport első két helyezettje biztos résztvevője a 2014-es dániai Európa-bajnokságnak.