Utolsó felkészülési meccsén két góllal kikapott a férfi válogatott

2018.01.08. 19:07
Schuch Timuzsin gyötri Jesper Nielsent (Fotó: MTI)
A magyar válogatott az első félidőben öt, a második félidőben négy gól hátrányról is egyenlített, de 31–29-es vereséget szenvedett Svédországtól a hétvégén kezdődő Európa-bajnokság előtti utolsó felkészülési mérkőzésén.

FÉRFI KÉZILABDA, FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
SVÉDORSZÁG–MAGYARORSZÁG 31–29 (18–14)
Partille, 3019
néző. Vezette: Eliasson, Pálsson (izladiak)
SVÉDORSZÁG: APPELGREN – Zachrisson, Lagergren 3, GOTTFRIDSSON 4, Nielsen 1, L. Nilsson 2, TOLLBRING 5 (3). Csere: PALICKA, Thulin (kapusok), Darj, JEPPSSON 8, Wanne 2, F. Pettersson 1, Ekberg 1, J. JAKOBSSON 3, Hennigsson, Arnesson 1. Szövetségi kapitány: Kristján Andrésson
MAGYARORSZÁG: BORBÉLY – Hornyák 2, Vilovszki, Schuch, Ligetvári 1, Császár, Juhász Á. 5 (3). Csere: Balogh Zs. 2, BARTÓK D. 6, BODÓ 5, BÁNHIDI, Lékai 5 (1), Dzsamali 2, Ancsin G. 1, Szöllősi Sz. Szövetségi kapitány: Ljubomir Vranjes
Az eredmény alakulása. 4. perc: 4–1. 10. p.: 7–2. 14. p.: 8–5. 19. p.: 11–8. 22. p.: 12–12. 27. p.: 17–13. 35. p.: 18–17. 40. p.: 22–21. 45. p.: 23–23. 51. p.: 27–24. 53. p.: 27–26. 56. p.: 29–26
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 5/3, ill. 5/4
Ljubomir Vranjes:
– Nagyon egyszerűen összefoglalhatom második mérkőzésünket a svédek ellen. Igazi csapatként harcoltunk, végig szorosan tudtuk tartani az állást a nagyon erős ellenféllel szemben, és naponta szemlátomást fejlődik, érik a játékunk. Igen elégedett vagyok a kis különbségű vereség dacára, mert a fiatalok bátran, okosan és eredményesen küzdöttek, főleg Bartókot kell kiemelni. Van még néhány napunk az Eb első meccséig, akad javítanivaló a játékunkon. Ha stabilabbak leszünk védekezésben, jó meccset játszhatunk még az esélyesebb dánokkal és spanyolokkal is.

A szombati 29–29-es döntetlen után a hétfői találkozón Borbély Ádám kapott lehetőséget kezdőként a magyar kapuban, de néhány percnek el kellett telnie, míg a Wisla Plock kapusa felvette a mérkőzés ritmusát – más kérdés, hogy amikor Borbély első védését bemutatta az 5. percben, már 4–2 állt az eredményjelzőn.

Sőt, a magyar válogatott a következő hat percben gólképtelen maradt – négy támadást is elhibázott a csapat, így amikor Ljubomir Vranjes időt kért a 11. percben, már 7–2 volt az eredmény. A gyors lelkifröccs megtette a hatását, s a mieink Bartók és Lékai góljaival megkezdték a felzárkózást. Olyannyira, hogy a 22. perc elejére sikerült eltüntetni az ötgólos hátrány: 12–12. Hiába azonban a biztató játék, a szünetre ismét néggyel elmentek a svédek, 18–14-es állás mellett fordultak a csapatok.

A második félidőre a magyar kapuban maradt Borbély, míg a svédeknél érkezett Andreas Palicka, aki mint később kiderült, nagy érdemeket szerzett a svéd sikerben. A szünet után ugyan még a magyar válogatott szerezte a gólokat: Bánhidi Bence öt perc alatt három hetest harcolt ki, mindegyiket Juhász Ádám váltotta gólra a Löwen kapusával szemben, de Palicka a későbbiekben valósággal megbabonázta a tatabányaiak irányítóját, akivel a mérkőzés tapasztalatai alapján balszélsőként számol az Eb-n Vranjes. Juhász többször is próbálkozhatott a szélről a második félidőben, de Palicka eszén már csak egyszer tudott túljárni.

A mieink egy-két góllal követték a svédeket, nem tudtak közelebb kerülni, ráadásul hosszas gólcsend szállta meg a partille-i Aréna parkettjét, ezért a félidő felénél Vranjes ismét időt kért. Megint jól nyúlt a csapathoz a svéd mester, csaknem négy percig egyik brigád sem tudott gólt szerezni, aztán a mieink kettőt is, ezzel 23–23-nál újból sikerült egyenlíteni.

Kár, hogy ismét elfogyott a szufla, avagy feltámadtak a svédek és az utolsó 10 percre fordulva ismét kettő, majd háromgólos előnyben legyenek.

A hajrában a korábban kétszer is bemutatott feltámadás már nem jött össze, a hazaiak két gólt megőriztek előnyükből és győzni tudtak.

A mieink a szombati 29–29-es döntetlen után ma is eljutottak 29 gólig, fájdalom, a svédek kettővel tovább jutottak. A szakmai stábnak öt napja van a szombati dánok elleni első Eb-meccsig, hogy a finomhangolást elvégezze, és a jelenleg 18 fős keretet 16-ra szűkítse.

2. FÉLIDŐ

60. perc: Vége, kettővel kikapott a magyar válogatott.

60. perc: Belemenés Lékaival szemben, Bartók gólja pedig már késő lehet 31–29.

59. perc: Jeppson lövését Borbély védte! A túloldalon azonban Palicka is a helyén, Lékai lövését védte.

59. perc:95 másodperccel a vége előtt svéd időkérés. A széleken próbálkozunk majd támadásban.

59. perc: Jakobsson nagy teret kapott, be is lőtte a 31. svéd gólt.

58. perc: Palicka megint védi Juhász kísérletét, de Bartókéval szemben már tehetetlen, 30–28.

57. perc: Jakobsson visszaadja Lékainak az előzőt, 30–27.

57. perc: Lékai egy jó előkészítés után kicselezi Jakobssont és gólt, 29–27.

56. perc: Magyar időkérés. A kapitány a lábmunka fontosságára hívta fel külön a figyelmet.

56. perc: Lékai elkapkodja a támadást, jöhetnek a svédek, Jeppsson 11-ről felugorva, blokkal együtt is belövi, 29–26.

55. perc: A támadásunkból nem sikerül gólt szerezni, sőt, Borbélynak kell védenie Ekberg lövését.

54. perc: Hátrányban is betalálnak a svédek, Jakobsson volt az, 28–26.

53. perc: Jön Thulin a svéd kapuba, de ez Lékait nem érdekli, belövi, 27–26.

53. perc: Ligetvári jó labdaszerzése utánb Hornyák szerez labdát, majd a támadás végén Bánhidi három embert borít be a hatoson belülre, hetes és két perc Petterssonnak.

52. perc: Lékai teszi le Ancsinnak, aki egy pattintott lövéssel megszerzi első gólját, 27–25.

51. perc: Nilsson jó 10 méterről átlőtte Ligetvárit, megint három a különbség, 27–24...

50. perc: Arnesson lövése megpattan Ligetvári alkarján, 26–24. A túloldalon újabb Juhász–Palicka csata, ezt is a kapus nyeri.

49. perc: Juhász most már nem hibázik, a szélről, 25–24.

48. perc: Lékai váratlanul lehúzta a szélre Juhásznak, akinek lövését megint védi Palicka. Bezzeg a túloldalon, Hanne becunderezi a szélről Arnesson passzát, 25–23.

47. perc: A svédek kapus nélkül támadnak, Pettersson szed össze egy bejátszást és bevágja a jobb felsőbe, 24–23.

46. perc: Hetes és két perc, Ligetvári mehet pihenni. Ekberg a vonalon, Borbély lábbal véd!

46. perc: Such labdaszerzése Juhász robogott végig a pályán, majd ziccerből fejbe lőtte Palickát, a kipattanót meg Ligetvári passzolta az üres kapuba. 23–23. A svéd közönségnek nem tetszik, ráadásul még Nielsent ki is szórták két percre.

45. perc: Lékai passza után Hornyák ziccerben, és bevágja, 23–22.

45. perc: Magyar időkérés. „Lékai kettesben egy az egy ellen” – dirigál a kapitányunk.

44. perc: Jeppssont blokkoljuk, aztán Bartók választ rossz megoldást. Három perce nem esett gól.

43. perc: Borbély megbabonázta Zachrissont, lábbal védte újabb lövését.

42. perc: Zachrisson lőtt zúgó kapufát. Aztán Dzsamali szórja el támadásban.

41. perc: Hetest kapnak a svédek, de azt csak az izlandiak tudják, hogy mire fújták be, mert nagyon úgy tűnt, hogy Gottfirdsson belemenést követett el. Tollbring mindenesetre bevágta, 23–21.

41. perc: Kapus nélkül támadunk hátrányban még 50 másodpercig. Dzsamali lő talpról óriási gólt a hosszú felsőbe, 22–21.

40. perc: Nagy játék a svédektől a sarokba letett labdát Ekberg a levegőből tette vissza Gottfridssonnak, aki nem hibázott, 22–20

39. perc: Bodó kap két percet.

39. perc: Lagergren szép csellel tör be, és szerzi a 21. svéd gólt. A túloldalon Bartók lábon veri meg Jeppssont, és lövi a 20. magyar gólt.

38. perc: Jeppsson hetedik góljára Bodó ötödik találata a válasz. 20–19.

37. perc: Bodó egy szép csel után lő nagyszerű gólt, 19–18.

36. perc: Gottfridsson egy az egyben megveri Schuchot, Borbély nem védhette a lövését, 19–17.

35. perc: Juhász ezt is bedobja, 18–17.

35. perc: Bartók labdaszerzése után nem tudunk gyorsan megindulni, felállunk. Bodó bejátszása Bánhidinek remek, kapura fordul, Nielsen földre viszi. Hetes és két perc.

34. perc: Bánhidi harcol ki megint hetest. Juhász megint bedobja – Palicka hozzáért, 18–16.

33. perc: Eladják, Lagergren kezéből kicsúszik, Bodó könnyelműen lő – Jeppsson blokkolta – a gyors indítással meg Zachrisson lép rá a hatos vonalra, nem érvényes a gól.

32. perc: Hetes, Bánhidi harcolta ki. Juhász jön.Bedobja! 18–15.

31. perc: Mi kezdtük a második félidőt. A svédeknél Palicka véd, és tényleg: Bodó lövését üti oldalra.

Hamarosan kezdődik a második félidő, erre gongszó hívja fel a nézők figyelmét a csarnokban. Mintha színházban lennénk...

1. FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek. A magyar válogatottnak a félidő közepén volt egy jó tíz perces periódusa, amikor 7–2-ről felzárkózott 12–12-re, de egyelőre a svédek megérdemelten vezetnek Jeppsson góljainak és a remekül védő Appelgren bravúrjainak köszönhetően.

30. perc: Jeppsson tarthatatlan, blokkal együtt lövi a hatodik gólját, 18–14.

30. perc: Hornyák a jobb szélről lőtt, Appelgren lábbal védett.

29. perc: Ők is tudnak hibázni: Jakobsson lőtt fölé.

28. perc: Hornyák első góljával csökken a különbség, 17–14..

27. perc: Dzsamali gyenge lövése mellé száll, Appelgren gyorsan indított Wanne meg elpiszkálta a kifutó Borbély és a visszazáró Ancsin között a labdát, majd az üres kapuba dobott, 17˜–13.

27. perc: Nielsen harcolt ki hetest, Borbély azonban kivédte!

26. perc: Ancsin első lövési kísérlete fölé száll.

26. perc: Jeppsson újabb nagy passza után Gottfridsson mattolta Borbélyt ziccerből, 16–13.

25. perc: Dzsamali lőtt óriási gólt átlövésből, 15–13.

24. perc: Felállt a svéd fal, Bánhidi szabálytalansága miatt elvették a labdát a bírók, s Jeppsson gyorsan büntetett is. Kétszer, mert Lékai lövését blokkolták a védők, 15–12.

23. perc: Gottfridssonnak szombaton jól ment, ma még csak az első gólját lőtte, 13–12.

22. perc: Ancsin védekezett nagyon határozottan Nielsennel szemben.

22. perc: Svéd időkérés. Dzsamali kap külön instrukciókat a kapitánytól.

22. perc: Lékai test mellőli lövésével egyenlítünk, 12–12!

21. perc: Bartók kapott sárgát.

20. perc: Megint egy kilenc másodperces különbségű gólváltás: Ekberg találatára Bodó válaszolt, 12–11.

20. perc: Minimális a különbség, Bartók remek egyéni akció végén meglövi a harmadik gólját.

19. perc: Jeppsson nagy csele után lő nagy gólt, amire Juhász Ádám 9 másodpercen belül válaszolt, 11–9!

18. perc: Borbély védte Wanne próbálkozását, majd Bartók két emberen is áthámozva magát, csökkenti kettőre a különbséget, 10–8.

17. perc: Bánhidi nagyot küzdött a falban, lehetőséget adott Bodónak a lövésre, eredménye gól, 10–7.

17. perc: Jeppsson előtt nyílt szét a magyar fal, 10–6.

16. perc: Jeppsson bejátszása után Schuch és Bartók jól védekezi, Petterssonnal szemben. Egy pattintt passz után aztán már Schuch keményebb a szabályosnál, kettő perc.

16. perc:Svéd időkérés. "You do a három" – mondja Vranjes a mieinknek.

15. perc: Tollbring a bal szélről ugrik lőni, Borbély karjáról csorog be. A túloldalon Bodó talál be beállóból, 9–6.

14. perc: Borbély megint védte Zachrisson lövését a szélről. Lékai pedig újabb villanással megszerezte második gólját is, 8–5

14. perc: Borbély védte Zachrisson rossz kísérletét a szélről. Lékai először a pályán, meg is szerzi első gólját, 8–4

13. perc: A svédek kapusa 8/5-ös védési mutatóval áll...

13. perc: Bodó blokkolt lövése után Bánhidi szedte össze a labdát, majd kiharcolt egy hetest. Bartók a vonalról, de Appelgren kivédte.

12. perc: Császár passza után Bartók lő óriási gólt a kilencesről, amire Nielsen gyorsan válaszolt, 8–3.

11. perc: Három B a pályán: Bodó, Bánhidi és Bartók érkeztek.

11. perc:„Küzdjetek együtt!” – mondja Vranjes, aki a négy elhibázott támadásra hívja fel még a csapat figyelmét.

11. perc: 7–2-nél Vranjes időt kért.

10. perc: Nem sikerült jól a kezdés, Lagergren újabb góljával már 6–2, ráadásul gyorsan el is adjuk, és a végén Jepsson vágja be a hetediket.

9. perc: Gottfridsson lövését blokkolta Ligetvári, a gyors leindítás nem jön össze, a felállt fal ellen végül Balogh és Császár kínaizott, de lent volt már Császár lába – a bírók szerint.

8. perc: Ligetvári kapott egy sárgát, korábban már Schuch is kapott egyet.

7. perc: Balogh, majd Hornyák is nagy helyzetben lő mellé...

6. perc: Nilssonra kijátszott figura végén már 5–2.

5. perc: Balogh eddig jó, a második lövése is beakad, 4–2. Borbély remek védése után Appelgren is „bravúrkodik” egyet Császár lövése után.

5. perc: Újabb hetes, Schuch belül védekezett, Tollbring bevágta, 4–1.

4. perc: Lagergren kapott jó bejátszást,Borbély beleér, de nem tud védeni, 3–1

3. perc: Ligetvári szép betörés után lő, Appelgren véd bravúrral.

2. perc: Balogh lövésével egyenlítünk,szép testcsel után lőtt szép gólt.. Gyorsan visszavették a vezetést a svédek, Tollbring hetesből volt eredményes, 1–1.

1. perc: Nálunk Borbély véd, Tollbring a szélről fel is avatta, 1–0.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés!

A svédek tiszta kékben lesznek majd és ők fogják kezdeni a mérkőzést.

A hazaiak ma három kapussal szállnak harcba, Palicka és Thulin mellett az eredeti kettes számú kapust, Mikael Appelgrent is benevezték a találkozóra, aki az első meccset betegsége miatt hagyta ki.

Jönnek a himnuszok, elsőként a magyar, majd a svéd.

A mieink ma tiszta fehérben lesznek, szemben a szombati tiszta piros szereléssel.

A magyar válogatottat már pályára hívták, most szólítják a svédeket.

Köszöntjük olvasóinkat, hamarosan megkezdődik Partille-i Arénában a mérkőzés. Tartsanak velünk!

ÉRDEKESSÉGEK

Az Európa-bajnokságot 2018. január 12. és 28. között rendezik meg Horvátországban. A magyar válogatott a varasdi D-csoportban (ebben a sorrendben) Dániával, Spanyolországgal és Csehországgal találkozik. A kvartettből az első három helyezett jut tovább a középdöntőbe.

A két csapat – a szombati meccs előtt – a 2016-os lengyelországi Európa-bajnokság középdöntőjének utolsó fordulójában találkozott, akkor 22–14-es skandináv siker született, a mieink legutóbb 2009-ben, a horvátországi világbajnokság középdöntőjében győzték le a svédeket (31–30). Ellenfelünk a 2016-os Eb-n a 7., a riói olimpián 11., a tavalyi vb-n a 6. helyen végzett.

A szombati volt a harmadik döntetlen a két csapat mérkőzéseinek során, e mellett 18 magyar győzelem és 19 svéd siker született.

A magyar csapatban három újonc, Bartók Donát, Fekete Dávid és Országh Ádám is bemutatkozhatott szombaton a svédek ellen, és azon a mérkőzésen először viselte a csapatkapitányi karszalagot Schuch Timuzsin.

„Hála istennek, sikeresen tudtam beszállni a meccsbe. Társaim is segítettek, a legtöbbet Császár és Lékai. Elkövettem egy csúnya technikai hibát, de utána igyekeztem korrigálni” – értékelte szombati teljesítményét az egyik újonc, Bartók Donát a mérkőzést követően.

A magyar válogatott kedden tér haza, majd rövid itthoni „kitérő” után csütörtökön egy edzést követően utazik el Horvátországba, Varasdra, ahol szombaton megkezdi szereplését az Európa-bajnokságon Dánia ellen.

EZ TÖRTÉNT SZOMBATON
SVÉDORSZÁG–MAGYARORSZÁG 29–29
(16–15)
Jönköping, 7000 néző. Vezette: Eliasson, Palsson (izlandiak)
SVÉDORSZÁG: Palicka – ZACHRISSON 5, Lagergren 2, Darj, F. Pettersson, GOTTFRIDSSON 7, Tollbring 4 (2). Csere: THULIN (kapus), L. Nilsson 1, J. Jakobsson 2, Jeppsson 2, Wanne 1, EKBERG 5 (2), Hennigsson, Arnesson. Szövetségi kapitány: Kristján Andrésson
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Országh 1 (1), Ancsin G. 2, Lékai 2, Bánhidi 2, Bodó 4, Juhász Á. 2. Csere: Borbély (kapus), Schuch, Ligetvári, Dzsamali 2, Szöllősi Sz., BARTÓK D. 3, Császár 2, Fekete D. 1, Hornyák 1, BALOGH ZS. 5, Vilovszki 2. Szövetségi kapitány: Ljubomir Vranjes
Az eredmény alakulása. 7. p.: 2–2. 13. p.: 5–5. 16. p.: 7–5. 22. p.: 10–10. 24. p.: 12–10. 28. p.: 15–13. 34. p.: 17–18. 38. p.: 19–22. 46. p.: 22–25. 56. p.: 27–26
Kiállítások: 8, ill. 2 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 2/1
Kristján Andrésson: –
Remekül kezdtünk, kár, hogy nem nyertünk, pedig volt rá esélyünk. A vereségtől Thulin bravúros védése mentett meg bennünket az utolsó pillanatokban. Nagy nyomás alatt volt a védelmünk, mert kiváló együttessel találkoztunk. Hétfőn meg kell törnünk ellenfelünk támadójátékát.
Ljubomir Vranjes: – Elégedett vagyok, és nem is elsősorban az eredményre, inkább csapatom összjátékára, fegyelmére gondolok. Jó érzéssel tölt el, amit láttam, hiszen először dirigáltam szövetségi kapitányként a magyarokat, akik hatvan percig nagy iramban, feszesen, motiváltan játszottak. Mindenki pályára léphetett és bizonyíthatott, ezért sok tanulsággal is szolgált a találkozó. Láttam, mi van rendben, és mi nincs. Volt esélyünk a győzelemre, de elkövettünk egy-két hibát, pedig a svédek semmivel sem leptek meg. A kisebb hibák persze a felkészülés jelenlegi szakaszában szinte törvényszerűek. Hétfőn Partillében újabb variációkat próbálunk ki.

A MAGYAR FÉRFI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT 18 FŐS KERETE
KAPUSOK:BORBÉLY Ádám (Wisla Plock – Lengyelország), MIKLER Roland (Telekom Veszprém)
JOBBSZÉLSŐK:HORNYÁK Péter (Balatonfüredi KSE), ORSZÁGH Ádám (Dabas KC VSE)
JOBBÁTLÖVŐK:ANCSIN Gábor (Telekom Veszprém), BALOGH Zsolt (Mol-Pick Szeged), BARTÓK Donát (TBV Lemgo – Németország)
IRÁNYÍTÓK:CSÁSZÁR Gábor (Kadetten Schaffhausen – Svájc), JUHÁSZ Ádám (Grundfos Tatabánya), LÉKAI Máté (Telekom Veszprém)
BEÁLLÓK:BÁNHIDI Bence (Mol-Pick Szeged), SCHUCH Timuzsin (Telekom Veszprém), SZÖLLŐSI Szabolcs (Grundfos Tatabánya), VILOVSZKI Uros (Székelyudvarhelyi KC – Románia)
BALÁTLÖVŐK:BODÓ Richárd (Mol-Pick Szeged), DZSAMALI Iman (Telekom Veszprém), LIGETVÁRI Patrik (Telekom Veszprém)
BALSZÉLSŐ:FEKETE Dávid (CYEB Budakalász)
Szövetségi kapitány:Ljubomir VRANJES

A SVÉD VÁLOGATOTT KERETE:
Kapusok: Andreas PALICKA (Rhein-Neckar Löwen – Németország), Mikael APPELGREN (Rhein-Neckar Löwen – Németország), Tobias THULIN (Önnereds HK)
Jobbszélsők: Niclas EKBERG (THW Kiel – Németország), Mattias ZACHRISSON (Füchse Berlin – Németország)
Jobbátlövők: Johan JAKOBSSON (IK Sävehof), Albin LAGERGREN (IFK Kristianstad)
Irányítók: Jim GOTTFRIDSSON (Flensburg-Handewitt – Németország), Linus ARNESSON (Bergischer HC – Németország)
Beállók: Jesper NIELSEN (PSG Handball – Franciaország), Fredric PETTERSSON (Fenix Toulouse – Franciaország), Max DARJ (Bergischer HC – Németország)
Balátlövők: Lukas NILSSON (THW Kiel – Németország), Simon JEPPSSON (Flensburg-Handewitt – Németország), Philip HENNINGSSON (IFK Kristianstad)
Balszélsők: Jerry TOLLBRING (Rhein-Neckar Löwen – Németország), Hampus WANNE (Flensburg-Handewitt – Németország)