Férfi kézi Eb: elődöntős, de csoportötödik is lehet Magyarország

T. I.T. I.
2020.01.21. 22:32
A magyar válogatottnak egy pont kellhet az olimpiai selejtezőhöz (Fotó: Kovács Anikó/MKSZ)
A feladat egyértelmű: ha Magyarország pontot szerez Portugáliával szemben a férfi kézlabda Európa-bajnokság középdöntőjének utolsó fordulójában, tavasszal jelenése lesz az olimpiai selejtezőn. Egy Portugália elleni vereséggel is életben maradhatnak az olimpiai remények, de ehhez Izland segítségére is szükségük lesz Mikler Rolandéknak. Legjobb esetben az elődöntő is meglehet, de a csapat sorsa már nincs a saját kezében, a portugálok legyőzése mellett ehhez Norvégiának is győznie kell. Íme, a matek!

Amint arról beszámoltunk, Magyarország hatgólos, 24–18-as vereséget szenvedett a középdöntő 2. csoportjának 6. helyén álló Svédországtól, így az utolsó forduló előtt még nyitott a kérdés, összejön-e az olimpiai selejtező Gulyás István együttesének.

Azt már eddig is tudtuk, hogy a biztos kvótás Dánia és a selejtezős hellyel büszkélkedő Franciaország elszállt az Eb csoportkörében, a tavalyi vb-n a selejtezőt kiharcoló Norvégia, Németország, Svédország, Horvátország és Spanyolország viszont ott van a középdöntőben. A selejtező eléréséhez pedig rajtuk kívül legfeljebb egy csapat előzheti meg a mieinket a végelszámolásnál.

A kvalifikációs torna szempontjából Szlovénia, Portugália, Izland, Ausztria, Csehország és Fehéroroszország számított a középdöntő kezdetekor az ellenfelünknek.

Mivel az 1. csoport első három helyén csupa olyan válogatott végez, amelynek már van legalább olimpiai selejtezős helye, ezért bizonyos, hogy a 2. csoport harmadik helyezettje még elcsípheti az európai kontinensnek járó egyik selejtezős helyet.

Kiszámoltuk, hogy a Portugália–Magyarország összecsapás mindhárom lehetséges végkimenetelénél hogyan alakulnak a magyar csapat esélyei, és milyen egyéb eredményekre lehet szüksége ahhoz, hogy elérhető maradjon az olimpiai részvételről szövögetett álom. Egy eredménysor esetén a gólkülönbség is fontos szerepet kaphat.

6. Svédország 4 1 3 88–97 –9 2

Köszönhetően az egymás elleni eredményeknek, illetve a csapatok közti két-két pontos különbségeknek, Magyarország csoportmásodik, de akár -ötödik is lehet. Pontazonosság esetén páros holtversenyben az egymás elleni eredmény, három vagy több csapat azonos pontszámánál pedig minitabella dönt.

HA MAGYARORSZÁG KIKAP PORTUGÁLIÁTÓL...
... a csoport második helyére nincs esélye.
... a csoport harmadik helyén zár – és így indulhat az olimpiai selejtezőn –, hogyha Izland legyőzi Svédországot, és Magyarország négygólosnál kisebb vereséget szenved, így ugyanis a 3., 4., 5., helyen körbeverés alakul ki a magyar, az izlandi és a portugál csapat között, a három együttesből pedig Magyarországé marad a legjobb gólkülönbség a minitabellán.
... negyedik, így lemarad a kvalifikációs tornáról, ha Svédország és Izland döntetlent játszik VAGY ötgólos és annál nagyobb különbséggel kap ki Portugáliától
... ötödik, ha Svédország bármilyen gólkülönbséggel legyőzi Izlandot.

HA MAGYARORSZÁG DÖNTETLENT JÁTSZIK...
... biztosan csoportharmadik, függetlenül attól, hogy a többi rivális mit játszik egymással.

HA MAGYARORSZÁG GYŐZ...
... a csoport második helyén zár, és így elődöntős, ha Norvégia bármilyen különbséggel legyőzi Szlovéniát. Ekkor ugyanis a 2. és a 3. helyen alakul ki pontazonosság, és a két csapat egymás elleni eredménye Magyarországnak kedvez a szlovénokkal szemben (29–28).
... a csoport harmadik helyén végez, ha Szlovénia legalább egy pontot szerez Norvégia ellen.

Tehát Magyarország szempontjából...

• Az elődöntőhöz mindenképpen le kell győznie Portugáliát, miközben Szlovénia nem szerezhet pontot a már biztos továbbjutó Norvégiával szemben.
• A csoport harmadik helyéhez legalább egy pontot kell szereznie Portugália ellen VAGY Izlandnak le kell győznie Svédországot, és Magyarország nem szenvedhet négygólosnál nagyobb vereséget.
• A válogatott lemarad az olimpiai selejtezőről, ha nem szerez pontot Portugália ellen, miközben Svédország pontot szerez Izlanddal szemben VAGY Izland ugyan legyőzi Svédországot, de Portugália öt vagy annál több góllal veri meg a mieinket.

SVÉDORSZÁG–MAGYARORSZÁG 24–18 (10–9)
Malmö, 9000 néző. V: Horácek, Novotny (csehek)
SVÉDORSZÁG: APPELGREN – Lagergren 3, Chrintz 1, J. GOTTFRIDSSON 5, Darj, Ekdahl de Rietz 1, PELLAS 5 (1). Csere: A. NILSSON 4, F. Pettersson, L. Nilsson 2, Arnesson 1, D. Pettersson 2. Szövetségi kapitány: Kristján Andrésson
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Hornyák, Máthé 3, Sipos A., Bánhidi 3, Szita 4, Győri M. 2. Csere: Bóka 1, Balogh Zs. 2 (1), Fekete B. 1, Nagy B. 1, Ligetvári 1, ifj. Rosta M. Szövetségi kapitány: Gulyás István
Az eredmény alakulása. 10. p.: 2–4. 20. p.: 4–5. 23. p.: 6–5. 27. p.: 8–8. 40. p.: 14–12. 44. p.: 15–15. 48. p.: 18–18
Kiállítások: –, ill. 6 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 1/1

A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósítja:Vincze Szabolcs (Malmö)