Szita gyönyörű gólja döntött a Szeged javára

2023.11.22. 18:35
Az OTP Bank-Pick Szeged 28–27-re nyert az Eurofarm Peliszter otthonában a férfi kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének 8. fordulójában. A csoport másik meccse is hasonlóan izgalmasan alakult, a PSG a norvég Kolstadot fogadva játszott 28–28-as döntetlent.

KÉZILABDA
FÉRFI BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
8.FORDULÓ
A-CSOPORT
Eurofarm Peliszter (északmacedón)–OTP Bank-Pick Szeged 27–28 (12–15)
Bitola, 3000néző.V:K. Gasmi, R. Gasmi (franciák)
PELISZTER:Gedbane – Tajnik1, Kisum, Vasziljev, Pesevszki4, F. KUZMANOVSZKI5, Petar Atanaszeivikj1.Csere:Lesjak (kapus), B. Radivojevics2, Cehte3, BORZAS6, Petrovic3, Pavle Atanaszeivikj1, Koszteszki1.Edző:Alem Toszkics
SZEGED:Mikler R. – SOSTARIC7 (1), STEPANCIC5, Garciandía, GABER4, Mackovsek4, Frimmel2 (1).Csere:Imsgard (kapus), Bombac2, Martins1, Szita2, Bodó1,Jelinic.Edző:Kárpáti Krisztián
Az eredmény alakulása. 7. perc:2–5.17. p.:8–9.23. p.:9–13.36. p.:15–18.43. p.:19–19.47. p.:20–22.52. p.:22–23.59. p.:26–26.Kiállítások:6, ill. 6 perc.Hétméteresek:1/0, ill. 4/2
Kárpáti Krisztián:– Nehéz pályáról sikerült elhoznunk számunkra nagyon fontos két pontot. Tudtuk, milyen körülmények, fanatikus szurkolók várnak ránk. Az első félidőben irányítottuk a játékot, stabilan vezettünk három-négy góllal, a szünet után viszont agresszívabb lett a hazai védelem, és mögötte feljavult a kapusteljesítmény, ami azt eredményezte, hogy néhány szituációban elbizonytalanodtunk. Ám mentálisan nagyszerűen harcoltunk, a döntő pillanatban sikerült hozzátenni, és korrekt játékvezetés mellett némi szerencsénk is volt.

A vártnál viszafogottabb hangulatban kezdődött az OTP Bank-Pick Szeged vendégjátéka az északmacedón Eurofarm Peliszter ellen, miután a hazai szurkolók nem töltötték meg teljesen a korábbi bitolai játékosról, Boro Csurlevszkiről elnevezett, mintegy háromezres arénát. ASzeged nem a legerősebb összeállításában lépett pályára, a vendégek keretéből Bánhidi Bence, Gleb Kalaras és Szymon Dzialakiewicz is hiányzott.

Az első támadásból Filip Kuzmanovszki köszönt be a két csapat múlt csütörtöki találkozóján csaknem 60 százalékos teljesítménnyel védő Mikler Roland kapujába (aki betegsége miatt elővigyázatosságból nem lépett pályára a szombati, Eger ellen 42–28-ra megnyert bajnokin), ám a túloldalon a szlovén Borut Mackovsek is gólra váltotta az első lövését. Szegedi szempontból sokkal kecsegtetőbben kezdődött az idegenbeli összecsapás, mint a hazai mérkőzés, hét perc elteltével már hárommal vezetett a Tisza-parti együttes. Az első félidő második felében Szita Zoltán törte meg az ötperces szegedi gólcsendet, amivel a kék mezesek stabilan őrizték háromgólos fórjukat a felállt hatos fallal védekező ellenfelükkel szemben – a csapatok15–12-es vendégvezetéssel vonultak be az öltözőbe.

A második félidőben felélénkültek a hazai szurkolók, és sokkal jobb hangulatot teremtettek, mint a mérkőzés legelején. A fanatikusokkal párhuzamosan a Peliszter is magához tért, 19–15-ös szegedi vezetés után háromszor is betalált Mikler kapujába, miközben az egész idényben ihletett formában játszó horvát Mario Sostaric elhibázott egy hétméterest, majd a hazaiak a 43. percben Zsarko Pesevszki révén ki is egyenlítettek.

A hajrára fordulva a szlovén Matej Gaber kiállítása nem jött jól magyar szempontból, ám a portugál Miguel Martins az utolsó perc elején gyilkos erejű lövéssel sokkolta a hazaiakat. A Peliszter ismét egyenlített, a Szeged azonban a győzelemért támadhatott, Kárpáti Krisztián 23 másodperccel a vége előtt időt kért. Az elmúlt hetekben kiválóan játszó Szita Zoltánnyolc másodperccel a végső dudaszó előtt távolról a kapuba bombázott, ezzel csapata nagy küzdelemben28–27-re megnyerte a találkozót.

A négy győzelemmel, egy döntetlennel és három vereséggel álló Szeged egy hét múlva a horvát PPD Zagreb otthonában játszik a továbbjutás szempontjából kulcsfontosságúnak ígérkező mérkőzést.

A csoport többi mérkőzésén

Aalborg (dán)–THW Kiel (német) 27–27(13–17)

8. Peliszter 8 8 183–236 –53 0

60. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Nyolc másodperc van még vissza... De nincs idő már középkezdésre sem.

60. perc Magyar időkérés 23 másodperccel a vége előtt. Mikler lemegy, Szita a helyén... ÉS SZITA IRGALMATLAN NAGY GÓLT LŐ 10-RŐL, FELUGORVA, JOBBAL A JOBB FELSŐBE LŐ!!! 27–28!

60. perc Petrovic keze elsül, szép betörés a laza falba. EGYENLŐ. De visszajön Gaber.

60. perc Bomac frenetikusan szép passzát Martins a hatosról bevetődve jobbal a bal alsóba vágja. 26–27!

59. perc Ez nem Martins meccse, az átlövése is aláhúzta ezt... Borzas köszöni, és laza betörésből egyenlít.

58. perc De Radivojevics eladja a jobb szélen a labdát. Ez kellett.

58. perc Gabernek két perc, két és fél perccel a vége előtt. Soha rosszabbkor. 25–26

57. perc Garciandía lövése is Gedbané, előtte Borzas a kapufára lőtt!

56. perc Frimmel jobbal a frissiben beálló Gedbanba lő!

56. perc
Garciandía mint egy matektanár, remekül oszt, Gabert elütik a hatoson, hetes.

55. perc A bosnyák Petrovic betörése jó, de Gaberé is! 24–26! De Petrovic azonnal válaszol!

54. perc SuperMario, Garciandía pazar passza után ismét gólt Sostaric lő a jobb szélről!

54. perc Most középről, ziccerből eredményes a légiós, Petrovic lépéshibája után. Borzas lövése bepattan Imsgardtól.

53. perc Sostaric ismét megvillan a jobb szélről.

52. perc Magyar időkérés.

52. perc Kuzmanovszki átlövése jó, Imsgard a kapuban. Egyenlő.

50. perc Kisum ellöki Garciandíát, két perc. A sporik nem félnek. Garciandía átlövése mindezzel együtt is igen rossz.

50. perc Pesevszki bevetődése sem csúnya éppen...

48. perc Garciandía újabb labdát szerez, ellökik Szitát, hetes. Frimmel jobbal a jobb felsőbe pattint, csendes mindjárt a közönség... 20–22

47. perc Sostaric javít a jobb szélről Kuzmanovics rossz lövése után. Ismét vezet a Szeged.

45. perc Sostaric nem figyel, Mikler meg nem éri el Atanaszijevics lövését. Szita eladja, Kuzmanovszki dettó, Gaber meg ziccert ront elöl!

44. perc Bombac lövése gyatra, de jó a védekezés Garciandíától, jó a passz Szitától, Mackovsek koncentráltan ziccerezik. 19–20!

Ez neki ma már a harmadik. KIÁLL!

44. perc Újabb két perc Vasziljevnek...

43. perc Beáll Kuzmanovszki, gólpasszt ad Pesevszkinek. Egyenlő!

43. perc Hazai időkérés.

42. perc Két perc Stepancicnak Borzas ellökéséért.

41. perc Cehte gólja után Gaber kiharcol egy hetest... Sostaric a jobb felső fölé lő, jó egy méterrel!

40. perc Jelinic a bal szélről Lesjakba lő. Tombol a hazai közönség.

39. perc Bodó eladja, Atanaszijevics hatalmasat repül a hatosról. Aztán két percet kap Bodó magához öleléséért. 17–19

39. perc Bombac megindulása rossz, Borzas a földről jobbal a jobb felsőbe lő.

37. perc Braniszlav Angelovszkinak sárga lap, a hazai mester le is áll a reklamálással... és elkezdi hergelni a közönséget.

36. perc Radivojevics meglepi Miklert egy átlövéssel, Lesjak a kapuban, a lécre üti Bombac ziccerét, de a labda a gólvonal mögé pattan. 15–19

35. perc Sostaric ballal a bal alsóba lő.

35. perc Vasziljev második két perce, odacsapott Gabernek, hetes is.

35. perc Bodó második átlövése már tökéletes.

33. perc Szép átlövésgól Bombactól. 13–16. Cehte válaszol.

32. perc Stepancic lövése nem az igazi, Borzas megvillan.

31. PERC FOLYTATJUK!

Borzas elárulta, 2021 előtt három-négy évvel ezelőtt felvette a kapcsolatot a szerb szövetséggel, de egészen addig várt az országváltással, ameddig az életkora miatt szerepelhetett a magyar utánpótlás-válogatottban. „Mindent megadtak nekem, mindent biztosítottak számomra, a végsőkig tiszteltem őket” – szögezte le.

„Gondolom, ennek így kellett történnie. Nem tudom, véletlen volt-e, vagy szándékos, de mindig katasztrofálisan teljesítettem. Az első meccsen nem tudtam, hogy sírjak vagy nevessek, hiszen a hazám ellen harcoltam. Végül mind a hét lövésemet elhibáztam” – mesélte.

„Kezdettől fogva, amikor Szerbiában elkezdtem kézilabdázni, az volt az álmom, hogy a válogatott tagja legyek” – nyilatkozta. Hozzátette: hat vagy hét alkalommal lépett pályára szülőhazája korosztályos csapata ellen, de azokon a mérkőzéseken soha nem játszott jól.

Uros Borzas elmondta, Magyarországon nagyszerű emberekkel, kiváló edzőkkel dolgozott együtt, akik a fejlődése mellett a felnőtté válását is segítették. Veszprémben a világ legjobb játékosaival kézilabdázott, a felnőttek között azonban alig kapott lehetőséget a meccseken – ez Vladan Matics jóvoltából Tatabányán változott meg.

A 21 éves balátlövő, Uros Borzas Adán született, ott is kezdett kézilabdázni, majd a családjával 13 éves korában Magyarországra költözött. A játékot Alsóörsön folytatta, majd felvette a magyar állampolgárságot, és a balatonboglári Nemzeti Kézilabda Akadémia növendéke lett. Ezután a Telekom Veszprém, majd a Grundfos Tatabánya KC szerződtette, utóbbi csapatot másfél idényen át erősítette, és az európai kupamérkőzéseken is egyre több szerepet kapott. Eközben az ifjúsági és a junior korosztályban is rendszeresen játszott a magyar utánpótlás-válogatottban.

A vajdasági születésű, Magyarországon nevelkedett kézilabdázó, Uros Borzas 2021-ben úgy döntött, hogy a magyar helyett a szerb válogatottban kíván szerepelni.

30. PERC EGY-EGY ROSSZ AKCIÓ UTÁN VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! 12–15!

29. perc Tajnik lő átlövésgólt hosszú támadás után... Lejön Mikler, így Sostaric megoldja hamarabb is. 12–15

27. perc Martins kvázi gólpasszt ad Borzasnak... 11–13. Szita átlövésééig legalábbis...

26. perc Martins ismét ront, a hatosig szaladhat Borzas, aki szép gólt lő, Gaber beállóból meg a lécre... Martins rosszul védekezik, de Mikler kisegíti őt Koszteszki beugrásánál.

25. perc Martins és Sostaric lövése sem jó, Pesevszki ziccerben, de támadóhiba.

23. perc Borzas most eladja, Mackovsek góllal büntet, Radivojevicset lecserélik. Rossz hazai támadás után zseniális védés Sostaric ziccerénél Gedbantól!

Eddigi 156 lőtt góljával a Peliszter a legkevésbé hatékony csapat a BL-ben.

Legutóbb Mikler a lövések 60 százalékát védte!

22. perc Uros Borzas lövése a kapufán csattan, Mackovseké a bal alsóban landol, Martins okos passza után.

21. perc De a Szegedé a kipattanó, és Gaber azonnal javít. 9–11

20. perc Gaber és Kuzmanovics gólváltása. Vasziljev megfejeli Martinst, két perc, Gaber ziccere a kapusé.

19. perc Gedban és Borzas provokálja pici lökésekkel Martinst. Rossz támadás itt, rossz lövés ures kapura Uros Borzastól ott.

18. perc Magyar időkérés.

17. perc Két percre kiáll Mackovsek, szép gólt lő Stepancic... de már időkérés volt.

17. perc Beáll Borzas, nagy átlövésgóllal nyit.

16. perc Hazai időkérés.

15. perc Stepanciccsal nem bírnak, 5/5. Mikler védi Cehte ziccerét, Sostaric a jobb szélről eredményes. 6–9!

13. perc A korábban a Vardarral BL-győztes Gedban védi Gaber ziccerét. Pesevszki ellenben nem hibázik beállóból, 6–7.

12. perc Frimmel ismét nagyot kap, a szlovén Cehte a hatosig futhat. De szép Stepancic ziccerezése is.

10. perc Frimmel bakiját Kuzmanovszki használja ki, Gaber azonnal válaszol beállóból, kétlábas beugrásból. 4–6

9. perc Kemény hazai védekezés, jó Kuzmanovszki-elfutással. 3–5

Igen, aki 2019 és 2023 között játszott Szegeden. Kétszer nyert magyar bajnokságot.

8. perc Kuzmanovszkit ellöki Garciandía, hetes, Mikler kirúgja a bal alsó elől Radivojevics balkezes büntetőjét!

Jó 35 szegedi drukker a helyszínen.

7. perc Kisum lövése rossz, Stepancic most betörve lő a jobb sarokba: 2–5!

6. perc Kisum átlövése Mikleré, Bombac Frimmelt indítja, aki remekül koncentrál, a hatosról beugorva eredményes.

5. perc Pesevszki eladja, Kuzmanovszki szabálytalan, Stepancic meg a szaggatottról felugorva ballal szép gyengéden lő a jobb alsóba. 2–3!

3. perc Ez igen! Stepancic zseniális átlövésgólt szerez, 2–2!

2. perc Pesevszki beállóból válaszol, elég távolról lő a jobb alsóba.

1. perc Kuzmanovszki rögtön kínai figurás góllal kezd, Mackovasek a földről 8-ról a bal alsóba lő. 1–1!

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak zöld-fehér mezben és zöld nadrágban, a magyar csapat tiszta fehérben.

Az OTP Bank-Pick Szeged hozta a kötelezőt, gyenge kezdés után magabiztosan, 34–26-ra legyőzte az Eurofarm Pelisztert a Bajnokok Ligájában.

AZ A-CSOPORT ÁLLÁSA
3. Kolstad 7 4 3 213–197 +16 8
4. PSG 7 4 3 218–216 +2 8
5. Kielce 7 3 2 2 197–198 –1 8
6. SZEGED 7 3 1 3 207–209 –2 7
8. Peliszter 7 7 156–208 –52 0

A szerdain kívül még két találkozó vár a Szegedre ebben az évben az elitligában: november 29-én Zágrábban lép pályára, míg december 6-án a Pick Arénában a Kielcét fogadja. A betegségéből szép lassan felépülő Mikler Rolandnak és társainak a sorozat következő mérkőzésein pontokra van szükségük ahhoz, hogy megerősítsék pozíciójukat a rájátszást érő első hat hely valamelyikén.

A szegediek a hétfő délelőtti kondiedzés után vágtak neki a közel 800 kilométeres balkáni úrának, majd a szerbiai Nisben alapos videóelemzést iktatott be az ötszörös magyar bajnok együttes a lefekvés előtt.

A keddi ebédet és a csendes pihenőt követően kora este Kárpáti Krisztián tanítványai még edzettek is a korábbi bitolai játékosról, Boro Csurlevszkiről elnevezett, 2017-ben felújtott 3700-as befogadóképességű sportcsarnokban, ahol az A-csoport utolsó helyén, pont nélkül „vergődő” Peliszter idénybeli Bajnokok Ligája-mérkőzéseit elnézve újabb parázs hangulatú összecsapásra van kilátás.

Következik a visszavágó − amelynek szintén a Szeged a favoritja − a nemzetközi kupasorozat nyolcadik fordulójában, de előtte nézzük az előzményeket.

HAVAS HEGYCSÚCSOK POMPÁS LÁTVÁNYA FOGADTA kedd délután a Szeged csapatbuszát a mintegy 70 ezer lakosú Bitolában. A magyar együttes három sikerrel csoportja hatodik helyén áll a Bajnokok Ligájában, legutóbb múlt csütörtökön a Peliszter ellen Mikler Roland földöntúli kapusteljesítményének köszönhetően magabiztos, 34–26-os győzelmet aratott hazai környezetben.

Újabb fontos mérkőzés vár az OTP Bank-Pick Szegedre, miután a múlt csütörtöki, Eurofarm Peliszter elleni győzelmével véget ért a Bajnokok Ligája csoportkörének első fele. A „második félidőben” szerda este ismét a pont nélküli észak macedón csapat lesz a Tisza-partiak riválisa.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A PELISZTER–SZEGED MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!