Küszködés, de győzelem Ausztria ellen az Eurokupában

2023.10.15. 16:48
Többször is elléptünk a hazaiaktól, akik a sok hiba miatt mindig visszakapaszkodtak, így izgulni kellett a végén (Fotó: Imago Images)
A női kézilabda Eurokupában a norvégok elleni hazai vereség után Magyarország Ausztriával találkozott Schwechatban, és bár többször is úgy tűnt, biztos győzelmet arathatunk, a végén izgulni kellett, és kétgólos siker lett a vége.

NŐI
KÉZILABDAEUROKUPA
2. FORDULÓ
AUSZTRIA–MAGYARORSZÁG 32–34 (15–19)
Schwechat, 1500 néző. V: Hrisztidi, Papamattheu (görögök).
AUSZTRIA: Blazek – Wess 3, K. PANDZA 11 (1), Kovács P. 6 (4), Huber 1, I. IVANCOK 6, Neidhart 1. Csere: Mamic (kapus), A. Pandza, Reichert 2, Dedic 2, Leitner. Szövetségi kapitány: Herbert Müller
MAGYARORSZÁG: SZEMEREY – Győri-Lukács 1, KLUJBER 9 (5), Füzi-Tóvizi 2, Bordás, Kuczora, Szöllősi-Schatzl 2. Csere: Szikora (kapus), DEBRECZENI-KLIVINYI 6, Pásztor N. 2, Papp N. 2, Juhász GRÉTA 1, SIMON P. 7, Márton G. 2, Faluvégi D. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
Az eredmény alakulása. 6. perc: 4–2. 10. p.: 6–6. 14. p.: 8–9. 16. p.: 10–10. 20. p.: 10–13. 24. p.: 12–17. 27. p.: 13–19. 37. p.: 20–20. 42. p.: 21–25. 45. p.: 24–26. 49. p.: 25–30. 58. p.: 29–33.
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 7/5, ill. 5/5
Golovin Vlagyimir: – Saját magunknak tettük nehézzé a meccset, ahogyan kezdtünk, az elején belealudtunk, illetve elaltattak minket, könnyű gólokat kaptunk a gyengébb visszarendeződés miatt. Az első félidő második felében már megvoltak a megállító szabálytalanságok, így sikerült előnyt kiépítenünk. A szünet után ugyanúgy kezdtünk, mint az első játékrészben, a végén pedig, úgy éreztem, hogy túlizgultuk a dolgokat. Nagyon örülök Simon Petra jó játékának, keveset készült velünk, de jól szállt be, segített a csapatnak, nagy szerepe volt a győzelemben, ahogyan Szemerey Zsófinak is a kapuban. Lesznek a jövőben is olyan mérkőzéseink, amikor csak szakaszosan működik a játékunk, ezért is fontos, hogy sikerült nyernünk. Biztos, hogy előrébb járunk, mint a hét elején, amikor elkezdtük a felkészülést, de kijöttek olyan hibák védekezésben és visszarendeződésben, amelyeken feltétlenül javítanunk kell.

A világbajnoki és Európa-bajnoki címvédő norvégok elleni vesztes rajt után a jövő évi kontinenstornán szintén társrendező Ausztriával szemben folytatta szereplését az Eurokupában a magyar női kézilabda-válogatott. Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány betegség miatt továbbra sem számíthatott a debreceni karmester Vámos Petrára, így a második körre az FTC 18 éves újonc irányítóját, Simon Petrát is behívta, aki a hét elején még a juniorválogatott összetartásán vett részt, poszttársa, Pál Tamara viszont kimaradt 16 tagú meccskeretből. A közeli Schwechatban rendezett vasárnap kora esti találkozóra sok magyar szurkoló is átrándult.

Szemerey Zsófi kezdett a vendégkapuban, a mosonmagyaróvári kapus kiválóan ismerheti a két osztrák alapembert, korábbi, illetve jelenlegi klubtársát, Kovács Patríciát és Ines Ivancokot – Kovács első ziccerét nagy bravúrral ki is védte. Támadás és védekezés között Bordás Rékát Debreczeni-Klivinyi Kinga váltotta. Az első percekben az osztrákoknál volt az előny, nem működött a védekezés és a visszarendeződés, Golovin 8–6-os hátránynál, a 12. percben unta meg játékosai komótos tempóját és az időkérésnél jelezte, hogy nem a saját tempójukban kézilabdáznak, gyorsítsák a játékot. Sikerült rendezni a sorokat és fordítani, átvette a mérkőzés irányítását a magyar válogatott, a cserék jól szálltak be, Simon is rögtön két góllal mutatkozott be. A védelem is összeállt, Szemerey is egyre többször tudott védeni (végül kiváló, 40 százalékos hatékonysággal zárta a félidőt) és a támadójáték is lendületesebb lett. A biztató záró tíz percnek köszönhetően négytalálatos volt a mieink előnye a szünetben.

Sok magyar hibával és sorozatban négy osztrák góllal indult a második játékrész, a hazaiak így gyorsan egyenlítettek. A mieink sajnos ezt a félidőt is hasonlóan gyengén kezdték, mint az elsőt, mintegy hat percig be sem tudtak találni. A hullámvölgyből szerencsére hamar kilábaltak Kujber Katrinék, az utolsó tíz percnek 30–25-ös vezetéssel vághattak neki, a pályán vagányan és mindenféle megilletődöttség nélkül cikázó Simon nagyszerű találatainak is köszönhetően. A hazaiak az utolsó pillanatig szívósan küzdöttek, de az előnyből kettőt sikerült megőriznünk (Klivinyi testi épségét nem kímélve harcolt ki hétmétereset négy másodperccel a vége előtt). A sokat hibázó magyar együttes döcögős, küszködős, kínlódós játékkal és rendkívül hullámzó teljesítménnyel végül csak érvényesítette a papírformát, így megszerezte első pontjait a sorozatban.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, két góllal nyertünk. 32–34

60. perc: A hetest Klujber belőtte a kapu jobb oldalába. 32–34

60. perc: 24 másodperc van hátra, Klivinyikihagyta a ziccert, majd összeszedte a kipattanót, és hetest harcolt ki. Segítséggel, ölben tudott csak lemenni a pályáról az eset után.

60. perc: Magyar időkérés.

60. perc: Klivinyi rossz passza után jöttek az osztrákok, majd Reichert óriási gólt lőtt a bal felsőbe. 32–33

59. perc: Hét a hatra támadtak az osztrákok, hátha... Reichert távolról nagy gólt lőtt a kapu jobb oldalába. 31–33

59. perc: Egy újabb rossz magyar passz után időt kért Ausztria.

58. perc: Dedic a bal szélről jó csel után ejtett a hosszúba. 30–33

58. perc: Klivinyi jó nagy gólt lőtt a bal fölsőbe. 29–33

57. perc: Egy eladott labda után megint Szemerey védett óriásit Huber lövése után.

56. perc: Megint hetest kaptak az osztrákok, ezt azonban Szemerey most kivédte!

56. perc: Márton kapott labdát a bal oldalon, és a kapuba pattintott. 29–32

55. perc: Hét a hat ellen jött Ausztria, Pandza betört, és kapott egy hetest. A hetest Kovács a jobb alsóba dobta. 29–31

54. perc: Juhász lövését védte könnyen Blazek.

54. perc: Nem találtuk a lövőhelyzetet, és el is adtuk a labdát. Szerencsére Kovács alsó lövését Szemerey kivédte.

53. perc: A bal szélről próbálkozott Dedic, és kilőtte a hosszú felsőt. 28–31

52. perc: Hetest kaptunk, amelyet Klujber a kapu jobb oldalába lőtt. 27–31

51. perc: Juhász Gréta rossz lövése után a másik oldalon Kovács vágott újabb gólt. 27–30

50. perc: Nem sokáig vacakoltak, KatarinaPandza újabb góllal jelentkezett, ezúttal betörésből. A tizenegyedik volt neki. 26–30

49. perc: Húztuk a támadást, ameddig lehetett, majd passzívnál Simon lövése a blokkról ment be. 25–30

49. perc: Emberelőnybe kerültek az osztrákok, Pásztort ki is küldték két percre. A hetest Kovács a bal felsőbe lőtte. 25–29

48. perc: Elpasszolták magukat az osztrákok, Simon pedig betörés után lőtt a bal felsőbe. Újoncként nem rossz a hat gól... 24–29

47. perc: Szemerey újabb remek védése után inkább megálltunk, jöttek a cserék, és velük egy gól Papptól. 24–28

46. perc: Klujber adta fel a berepülő Klivinyinek, aki remekül belőtte. 24–27

45. perc: Ivancok tört be két védő közé, és ebből gólt is szerzett. 24–26

44. perc: Szemerey védett egy osztrák ziccert, majd Klivinyi lőtte be jó elmozgás után. 23–26

44. perc: Tóvizi csinálta meg magának a helyzetet, de nem tudta belőni. Kettőt kaptunk emberelőnyben...

43. perc: Weiss megpróbált egy ejtést, és bejött neki. 23–25

42. perc: Kovács tört be a védőfalba, és úgy lőtt gólt. Sajnos utána elkapkodtuk... 22–25

42. perc: Neidhart a jobb szélről elrontotta, a másik oldalon Hubert küldték ki két percre, ráadásul hetest is kaptunk. A hetest Klujber a kapufa segítségével lőtte be. 21–25

41. perc: Simonnak most minden bemegy, ezúttal gyengén engedte el, de így is bement a labda a jobb alsóba. 21–24

40. perc: Hét a hat ellen jöttek az osztrákok, és Ivancok belőtte. 21–23

39. perc: Szemerey szép védése után a gyors támadásunkból nem lett semmi, a lassúból pedig labdaeladás, Simon mégis visszaszerezte, Klujber pedig középről belőtte. 20–23

38. perc: Simon tört be nagy lendülettel, és szép gólt lőtt, majd labdaszerzés után Márton növelte az előnyt. 20–22

37. perc: Hetest kaptak az osztrákok, amelyet Kovács a bal alsóba lőtt. 20–20

36. perc: Megtört a jég, Simon talpról nagyon bevágta. 19–20

36. perc: Faluvégi ziccerét védte a kapus, a másik oldalon viszont belemenést fújtak.

35. perc: Elképesztően rossz passz után Pandza labdát lopott, végigszaladt a pályán, és bedobta. 19–19

35. perc: Kölcsönös rontások után ment a szenvedés, ezért jött a magyar időkérés.

34. perc: Kuczora elrontott passza után üres kapuba dobtak gólt az osztrákok Katarina Pandza révén. 18–19

33. perc: A másik oldalon viszont kihasználták a létszámelőnyt, és Ivancok belőtte. 17–19

33. perc: Klujber remek védekezéssel labdát lopott, gyorsan indult Faluvégi, de belement.

32. perc: Bordást küldték ki mezrángatásért két percre.

32. perc: Klivinyi betörés után lőtt nagy erővel, a labda a kapufáról jött ki.

31. perc: Klivinyi ellépte, gyorsan indult Katarina Pandza, és belőtte. 16–19

31. perc:Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, négy gól az előnyünk. 15–19

30. perc: Simon lövését blokkolták, de már nem jutott idő az ellentámadásra.

30. perc: Pandza került helyzetbe, Szemerey viszont térddel védte a lövést.

29. perc: Juhász lövését védte az osztrák kapus, majd Ivancok lőtt átlövésből a bal alsóba. 15–19

28. perc: Huber kapart össze egy labdát beállóban, és a jobb felsőbe lőtt. 14–19

27. perc: Kovács alsó lövését védte ki Szemerey, a gyors indításból viszont nem lett semmi, felállt fal ellen támadhattunk. Simon találta meg Lukácsot, aki a jobb szélről kilőtte a jobb alsót. 13–19

26. perc: Juhász harcolt ki hetest betörés után. A hetest Klujber a jobb alsóba dobta. 13–18

26. perc: Hetest kapott Ausztria, Kovács Patrícia a bal alsóba lőtt. 13–17

25. perc: Reichert nagy lövését Szemerey védte, az induló Lukács viszont nem tudta belőni.

25. perc: Nem tetszett az osztrák edzőnek, hogy emberelőnyben kaptak három gólt. Nem csodáljuk...

25. perc: Osztrák időkérés.

25. perc: Labdát szereztünk, és ezúttal is Pásztor Noémi került helyzetbe, hogy megint belője. 12–17

24. perc: Előbb Simon lőtt újabb bátor gólt, majd Szemerey jó indítása után Pásztor dobta be üres kapuba. 12–16

23. perc: Nagy szerencséje volt az osztrákoknak, mert kapufa után Szemereyről pattant be a labda. 12–14

22. perc: Pályára lépett Simon Petra is, aki elvitte magával a védőt, és nagy gólt lőtt 6 méterről. 11–14

21. perc: Már paszívat mutattak a bírók, amikor Katarina Pandza a kapu bal oldalába lőtt. 11–13

21. perc: Eladták az osztrákok emberelőnyben, Schatzl meglódult előre, és bedobta a ziccert. 10–13

20. perc: Elrontották a támadásukat az osztrákok, a bal szélről nem találták el a kaput, Juhászra nem léptek ki, így aztán talpról nagy gólt lőtt a jobb felsőbe. 10–12

19. perc: Papp futott be nagy lendülettel, és szépen be is dobta a helyzetét. 10–11

18. perc: A két Pandza játszott össze, és nem elég, hogy hetest kaptak, Pásztort ki is küldték két percre. A hetest Katarina Pandza a kapufára dobta.

18. perc: Klivinyi passzát lehalászták az osztrákok, ezért is kár volt.

17. perc: Passzívig játszottak az osztrákok, Szemerey védte Ivancok lövését.

16. perc: Kuczora most remekül passzolt Schatzlhoz, aki középre befutva lőtt szép gólt. 10–10

15. perc: Kuczora eladta a labdát, majd K.Pandza egészen éles szögből lőtt a rövid sarokba. 10–9

14. perc: Pandza ugrott fel a szaggatottról, és a szétrebbenő védők között a jobb felsőbe lőtt. 9–9

14. perc: Osztrák időkérés.

14. perc: Kovács lőtt kapufát, indultunk előre, és Klivinyi nagyon gyorsan a kapu közepébe lőtt, vezetünk. 8–9

13. perc: Elrontott Klivinyi-lövés után rosszul indított a kapus, Klujber lekapta a levegőből, és szépen belőtte. 8–8

13. perc: Klujber nagyon szép egyéni akció végén cunderezett a kapuba. 8–7

12. perc: Magyar időkérés.

12. perc: Megint rés támadt a védőfalunkon Ivancok könnyű gólt dobott a bal alsóba. 8–6

11. perc: Kuczora rossz passza után jöhettek az osztrákok, de legalább a gyors támadásukat megakadályoztuk.

10. perc: Pandza keze megint elsült, harmadik gólját szerezte. 7–6

10. perc: Klujber harcolt ki hetest, amelyet saját maga is lőtt be, bár a kapus beleütött a labdába. 6~6

9. perc: Újabb potyaízű gólt kaptunk, Pandza gyötörte be valahogyan kissé jobbról. 6–5

8. perc: Hát, Weiss a jobb szélről megtalálta a rövid saroknál lévő egylabdányi helyet, ahogy a másik oldalon Tóvizi is a rést, és egyenlített. 5–5

8. perc: Labdát szereztünk, a gyors támadás végén Klivinyi lőtt a bal felsőbe. 4–4

7. perc: Klivinyi megzavarta az ellenfelet, mert alulról lőtte el, így aztán gól is lett belőle. 4–3

6. perc: Kuczora megint előkészítés nélkül lőtte el, az ellentámadásból aztán ő szabálytalankodott hetest érően. A hetest Pandza belőtte. 4–2

5. perc: Ivancok tört be a magyar védőfalba, és onnan már könnyű dolga volt... 3–2

4. perc: Ennek aztán az lett a következménye, hogy gyors osztrák támadás végén Pandza gólt lőtt, amelyet villámgyorsan kiegyenlített Klujber egy átlövéssel. 2–2

4. perc: Klujber talpról lőtt, a kapus védett, de maradt a labda nálunk. Egészen addig, amíg Klivinyi el nem lépte.

3. perc: Gyorsan indultak az osztrákok, és Weiss a jobb oldalról belőtte. 1–1

3. perc: Szemerey védte Kovács Patrícia helyzetét, majd Kuczora lőtt kapu mellé.

2. perc: Megzavartuk az osztrákokat, Schatzl dobhatott ziccert, Blázek azonban védett.

1. perc: Kivédekeztük az első osztrák támadást, jött a magyar akció, Tóvizi kapta a labdát beállóban, és szépen lőtt a jobb alsóba. 0–1

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a magyar csapat tiszta fehérben, az osztrák tiszta pirosban játszik.

ELŐZMÉNYEK

Az első forduló két vesztese, az osztrák és a magyar válogatott csap össze vasárnap a női kézilabda Európa-kupa második körében. Golovin Vlagyimir tanítványai szerdánDebrecenben a félidőig tartották magukat az Európa- és világbajnok Norvégia ellen, de végül 7 góllal kikaptak.Ausztria viszont a svájciak vendégeként kapott ki simán 37–33-re. Bár nyugati szomszédunkat sem lehet leírni, a Schwechatban 17 órakor kezdődő találkozó esélyese a magyar csapat. Már csak azért is, mert az osztrákok legutóbb 1999. november 13-án győztek ellenünk – 30–29-re kaptunk ki tőlük Norvégiában a vb előtti felkészülési tornán –, az azóta eltelt huszonnégy évben azonban mind a tizenhét mérkőzésen a mieink nyertek (az örökmérleg szerint 58 találkozón két döntetlen mellett 45 magyar és 11 osztrák siker született).

Vasárnap egyébként három játékos is kerek számhoz érkezik a magyar válogatottban: Debreczeni-Klivinyi Kinga hetvenötödször, Pásztor Noémi és Kuczora Csenge pedig huszadszor öltheti magára a címeres mezt, míg a betegség után lábadozó Vámos Petra helyére behívott Simon Petra most mutatkozhat be.

A találkozó beharangozóját ide kattintva lehet elolvasni.

A MAGYAR NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:Szemerey Zsófi (Motherson Mosonmagyaróvári KC), Szikora Melinda (SG BBM Bietigheim – Németország)
Jobbszélsők:Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO KC), Faluvégi Dorottya (SG BBM Bietigheim – Németország)
Jobbátlövők:Albek Anna (Motherson Mosonmagyaróvári KC), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Papp Nikolett (Gloria Buzau – Románia)
Irányítók:Debreczeni-Klivinyi Kinga (Moyra-Budaörs Handball), Simon Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Beállók:Bordás Réka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Füzi-Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler), Pásztor Noémi (Motherson Mosonmagyaróvári KC)
Balátlövők:Juhász Gréta (Kisvárda Master Good SE), Kuczora Csenge (Praktiker-Vác)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szöllősi-Schatzl Nadine (Győri Audi ETO KC)